İstenmeyen tüyler yüzyıllardır bayanların başının derdi. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için pek oldukça yol denenmiştir sadece bunlardan en etkili olan yollardan bir tanesi, karınca yumurtası yağıdır. Uzun süredir pek oldukça kadının istenmeyen tüylerinden kurtulmak için başvurduğu etkili bir gıda olan karınca yumurtası yağı yasaklandı. Peki, karınca yumurtası yağı neden yasaklandı, ne vakit yasaklandı? Orijinal adı Ant Egg Oil olan karınca yumurtası yağı, bir süre ilkin Sıhhat Bakanlığı tarafınca yasaklandı. Karınca yumurtası yağının neden yasaklandığı büyük merak mevzusu iken, yanıtını sizler için verdik. İşte karınca yumurtası yağının yasaklanma sebebi.

Karınca yumurtası yağı neden yasaklandı?

Karınca yumurtası yağı, başta İran olmak suretiyle Asya ülkelerinden ihraç edilerek hanımefendiler tarafınca istenmeyen tüylerinden arınmak için kullanılıyordu. Karınca yumurtası yağı, hanımefendiler tarafınca tüy dökücü bir madde olarak cilt bakımı ve cilt parlatma işlemlerinde de çoğunlukla tercih ediliyordu. Karınca yumurtası yağı, bu etkilerine karşın ortalama 6 yıl ilkin Sıhhat Bakanlığı tarafınca yasaklandı. Karınca yumurtası yağının yasaklanma sebebi ise bakanlık tarafınca meydana getirilen açıklamada belirtilmişti.

Sıhhat Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafınca kozmetik üreticilerine gönderilmiş olan resmi yazıda, karınca yumurtası yağı içeren ürünlerle ilgili meydana getirilen kontroller kapsamında, kozmetik ürünleri yönetmenliğinin ürün güvenlik değerlendirme gereklerine uymadığı öne sürülen nedeni ile piyasadan toplatılmasına ve tekrardan üretiminin yapılmamasına karar vermiş olduğu belirtilmişti. Bakanlığın yapmış olduğu izahat ise şu şekildeydi:

“Karınca yumurtası yağı içeren, ‘Karınca Yumurtası Yağı’ adlı, karınca adı ve resmi belirtilen (Ant Egg Oil) tüm ürünlerin, Bakanlığımızca meydana getirilen denetimlerde, Kozmetik Yönetmeliği’nin ürün güvenlik değerlendirme gereklerini yerine getirmediği tespit edildiğinden piyasadan toplatılmasına karar verilmiştir ve toplatma faaliyeti devam etmektedir. Bu sebeple karınca yumurtası yağı içeren, Karınca Yumurtası Yağı adlı, Karınca adı ve resmi belirtilen tüm ürünlerin kozmetik yönetmenliğindeki güvenlik değerlendirme gereklerini yerine getirinceye kadar üretilmemesi, piyasaya arz edilmemesi gerekmektedir.”

Karınca yumurtası yağı nedir?

Karınca yumurtası yağı, karınca yumurtasından elde edilmiş bir yağdır. Fazlaca eski zamanlardan beri bilhassa İranlı bayanların kullandığı bir yöntem olarak öne çıkan karınca yumurtası yağı, istenmeyen tüylerden kurtulmaya destek olan bir yağdır. Bu yağ, cilde ise naturel bir parlaklık verir.

Karınca yumurtası yağının yararları nedir?

Tüy dökücü bir özelliğe haiz olan karınca yumurtası yağı, öteki tüy alan yöntemlerin aksine acısız bir yöntem olarak öne çıkar. Kullanıldığı vakit tüylerin dökülmesini elde eden ve tertipli kullanımda istenmeyen tüylerin azalmasında etkin bir rol oynayan karınca yumurtası yağı, son aşama ergonomik bir bakım ürünüdür. Karınca yumurtası yağı, acısız ve kolay bir epilasyona olanak sağlar ve bu yağ ek olarak da ağda ve jilet benzer biçimde epilasyon türlerini vücutta uyguladıktan sonrasında meydana gelebilecek olan cilt tahrişini de önler. Hem de karınca yumurtası yağı, cilde uygulandığında cilde naturel bir parlaklık verir ve genç bir görünüme katkıda bulunur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir