Karnabaharın Faydaları ve Gıda Değerleri

Karnabaharın yararları ve gıda değerlerinden bahsederken yanınızda kağıt, kalem bulundurmayı ihmal etmeyin. Mükemmel bir karnabahar graten tarifi geliyor!

 • Karnabahar düşük kalorili olmasına karşın kalp sağlığı ve kanser hastalıklarının riskini azaltabilecek derecede yüksek oranda antioksidan içeriğe haizdir.
 • Bir bardak karnabahar (averaj 128 gr) 25 kalori ve 3 gram lif içermektedir.
 • %92’si sudan oluşur. Bu lif oranı sıhhat için oldukca faydalıdır bu sebeple günlük ihtiyacın averaj %10’unu karşılar. Böylece bağırsaktaki İltihaplanmayı azaltır ve sindirim sağlığını pozitif anlamda etkisinde bırakır. %92’sinin sudan oluşması ve lif içinde ne olduğu sebebiyle kabızlık oluşumunu azaltarak, tokluk hissini arttırır ve günlük kalori alımını azaltır.

Karnabaharın vitamin ve mineral değerlerini detaylı bir şekilde incelemek gerekirse, günlük tavsiye edilen C vitamininin %78’ini, K vitamininin %20’sini, B5, B6 ve B9 vitaminlerinin averaj %10’unu ve potasyumun %9‘unu karşılar. Karnabahar ek olarak antioksidan açısından da karotenoid ve ve flavonoid ihtiva eder. Bu antioksidanlar kalp rahatsızlıklarını ve kolon, akciğer, göğüs ve prostat kanserlerine karşı koruyucu tesir gösterir.

Karnabahar ek olarak 45 mg kolin içeriğine haizdir Bu kıymet bayanlar için alınması ihtiyaç duyulan miktarın %11’ini; erkekler için ise %8’ini oluşturur. Kolin, beyin gelişimi ve sinir sistemi sağlığı için oldukca önemlidir. Kolesterolün karaciğerde birikmesini engeller. Kolinin kafi oranda tüketilmesi nörolojik hastalıklardan olan demans ve alzheimer şeklinde durumların da önüne geçebileceği meydana getirilen bazı araştırmalarla raporlanmıştır.

Bu Akşam Karnabahar İle Ne Pişirelim?

Vitamin mineral kayıpları olmaması için mümkün olduğunca kızartma ve kavurma şeklinde yöntemlerden uzak durulmalıdır. Buğulama, haşlama yada soteleme şeklinde çeşitli yollarla pişirilebilir. Peki biz bu akşam ne pişirelim?

Karnabahar Graten Tarifi

Malzemeler

 • 1 orta boy Karnabahar,
 • 2 tane yumurta,
 • 1 Su Bardağı yoğurt,
 • 3 Yiyecek Kaşığı zeytinyağı,
 • 1 Yiyecek Kaşığı tam buğday unu,
 • Tercihe nazaran pul biber, karabiber, tuz,
 • 1 Tatlı Kaşığı kabartma tozu,
 • Kaşar peyniri

Yapılışı

 1. İlk ilkin karnabaharı 10-15 dakika kadar haşlıyoruz.
 2. Bir kapta tüm malzemeleri karıştırıp içine son olarak karnabaharları ekliyoruz.
 3. Güzelce karıştırıp, harmanlıyoruz.
 4. Borcama koyup öncesinden ısınmasını sağladığımız 200 derecelik fırına atıyoruz.
 5. 40-45 dk. üstü birazcık kızarana kadar pişiriyoruz.
 6. Arkasından rendeden geçirilmiş kaşarı ekleyip peynir kızarana kadar kısaca 15-20 dk fırınlıyoruz.

Afiyetle yiyin!

Diyetisyen Beyza Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir