Bazı gıdalar sindirim sisteminin etken  bir halde çalışmasını tetikleyen durumların başlangıcında gelirken bu gıdaların tüketilmesi gerektiğinden fazlaca tüketilmesi, kişinin ishal şeklinde çeşitli durumlarla karşı karşıya kalmalarına niçin olmaktadır. Kişinin sıhhatli bir yaşam standardı içinde bulunabilmesi için tertipli olarak sıhhatli gıdaları kafi seviyede tüketmesi mühim olan durumlar içinde yer alırken, yazımızın bu bölümünde son dönemlerde çoğunlukla aratılan başlıklardan bir tanesi olan karpuz ishal yapar mı sorusuna dair tüm bilgileri araştırma altına alacağız. İşte karpuzun ishal yapmış olup yapmayacağına dair tüm detaylar…

Karpuz ishal yapar mı?

İshal problemi kişinin yaşam standardını fazlaca derinden etkileyen bir durum olurken, ishal probleminin oluşmasına yol açan belli başlı durumlar olurken son dönemlerde karpuzun kişide ishal probleminin oluşmasını tetikleyip tetiklemediği merak edilirken, karpuz esasında ishal probleminin oluşmasını büyük seviyede önleyen gıdalardan bir tanesidir. Karpuzun içinde yer edinen A,B,C ve D vitaminleri vücudun sıhhatli bir durum içinde olmasına destek olurken hem de bağırsaklarda bulunan bakterilerin sıhhatli bakterilere dönüşmesine destek olmaktadır. Karpuzun ortalama olarak yüzde 98’i su muhteviyatında olurken, karpuzun lifli yapısı bağırsakların sıhhatli bir halde çalışmasını elde eden durumlar içinde yer almış olduğu meydana getirilen araştırmalar tarafınca görülmüştür. Bağırsakların dengeli bir halde çalışmasını elde eden karpuzu mevsiminde kafi ve tertipli olarak tüketmeniz kişinin bağırsaklarının sıhhatli bir halde çalıştığına destek olduğu bilinmektedir.

Karpuz ishale iyi gelir mi?

İshal bağırsakların dengesinin bozulması sonucunda meydana gelen durumların başlangıcında gelirken, sindirim sisteminin bozulması kişinin yaşam standardını fazlasıyla düşüren durumlar içinde yer almıştır. İshal problemi hem de vücudun dengesinin bozulmasına yol açan durumların da başlangıcında gelmektedir. Büyük seviyede vücutta mineral, vitamin, protein ve yağ kaybının oluşmasına yol açan ishali naturel yöntemlerle yok etmek de esasında mümkün olan durumlar içinde yer almıştır. Karpuz bu durumda, bağırsakların sıhhatli bir halde çalışmasını elde eden etmenlerin başlangıcında gelirken, lifli yapısı yardımıyla bağırsaklarda bulunan bakterilerin sıhhatli bakterilere dönüşmesine destek olmaktadır.

Karpuzun yararları nedir?

Karpuzun mevsiminde kafi ve tertipli miktarlarda tüketilmesi kişinin sıhhatli bir durum içinde olmasını elde eden son aşama mühim gıdalar içinde yerini almaktadır. İçeriğinde bulunan bileşenler yardımıyla kişinin sıhhat seviyesini üst seviyelere çıkaran karpuzu tertipli olarak tüketmeniz kişinin yaşam içinde de kaliteli bir yaşamda olmasına destek olmaktadır. Karpuzun faydalarını şu şekilde sıralamamız son aşama doğru olacaktır;

  • Bir porsiyon karpuzun tüketilmesi kişinin günlük olarak C vitamini ihtiyacının yüzde 16’sının karşılanmasına destek olmaktadır.
  • Karpuzun kafi oranda tüketilmesi kan basıncının düzenlenmesine destek olurken, kişinin gerilim seviyesinin uygun seviyede olmasına destek olmaktadır.
  • Kanserle savaşım noktasında son aşama etkili bir gıda deposu olan karpuz, kanser  vakalarının azalmasına destek olmaktadır.
  • Vücutta çeşitli ölçülerde yağ birikiminin engellenmesine destek olmaktadır.
  • Son aşama güçlü bir antioksidandır.
  • Sindirim sisteminin düzenlenmesine destek olan karpuz, kişinin bağırsaklarının sıhhatli bir halde çalışmasına büyük seviyede destek olmaktadır.
  • Vücudun susuzluğuna iyi gelen karpuzu tertipli olarak tüketmek fazlasıyla önemlidir.
  • Karpuzun içinde bulunan kolin maddesi kişinin hafızasının kuvvetlenmesine büyük seviyede destek olmaktadır.
  • Kas ağrılarının azalmasına destek olan karpuzu tertipli olarak tüketmek önemlidir.
  • Cildin nemlenmesine destek olan karpuz hem de saç hücrelerinin gelişmesine de büyük seviyede katkı sağlamaktadır.

Karpuzun gıda değerleri şu şekildedir;

Gıda Kıymeti
100 gramda
1 Porsiyon (150 g)
100 gram için günlük % kıymet*

Kalori
30 kcal
45 kcal
% 1.5

Karbonhidrat
7.55 g
11.0 g
% 2.5

Lif
0.4 g
0.6 g
% 1.6

Protein
0.6 g
0.9 g
% 1.2

Yağ
0.1 g
0.2 g
% 0.2

Kolesterol
0.0 mg
0.0 mg
% 0.0

A Vitamini
569.0 IU
853.5 IU
% 11.4

C Vitamini
8.1 mg
12.2 mg
% 13.5

Potasyum
112.0 mg
168.0 mg
% 3.2

Kalsiyum
7.0 mg
10.5 mg
% 0.7

Demir
0.2 mg
0.4 mg
% 1.3

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir