Muhammed Cüneyt BAYRAKTAR : Merhabalar, bizim karşılıksız çekler ile ilgili bazı sorunlarımız var. Daha ilkin düzenlediğimiz çekler ile ilgili hiçbir sorun yaşamamışken, son ayarladığımız çekin karşılıksız olduğu söylenmiş. Bununla ilgili de şu anda dava sürecindeyiz. Zahmet eğer olmazsa bölge yönetim mahkemesi karşılıksız çek istinaf dilekçesi örneği verebilir misiniz?

Merhaba Muhammed Cüneyt BAYRAKTAR ; Ne yazık ki günümüzde yaşanmış olan krizler ile bu tür durumların sıklıkları oldukça artmaya başladı. Ümit ederim mevzunun sizinle ilgili olan kısmı kısa süre içinde çözüme kavuşur. Örnek olarak karşılıksız çek istinaf dilekçesi paylaşıyorum. Sadece bu netice olarak örnek teşkil eden bir yazıdır. Kendi dilekçe örneğinizi, kendi durumunuza gore yazdırmalı yada yazmalısınız.

Karşılıksız çek istinaf dilekçesinde kesinlikle bulunması ihtiyaç duyulan bilgiler

  • Hangi ilin bölge mahkemesine yazıldığı kesinlikle belirtilmelidir.
  • İstinaf dilekçesinde dava ile ilgili bir dosya no kesinlikle bulunmalıdır
  • Sanık ve Müşteki detayları doğru bir şekilde yazılı olmalıdır
  • Açık adresiniz doğru ve ikametgah evrağında yazdığı şeklinde güncel olmalıdır.
  • Kabahat : Davadaki kabahat unsuru ne ise tek cümle ile yazılmalıdır. Örnek vermek gerekirse bu duruma gore “Karşılıksız Çek Keşide Etmek” denebilir
  • Mevzu: Bu da yazılan dilekçenin mevzu başlığı şeklindedir. Gene kısa, anlaşılır tek bir cümle olmalıdır.
  • Bildiri zamanı kesinlikle doğru bir halde belirtilmelidir ve karşılıksız çek istinaf dilekçesi kesinlikle zamanında ulaşmalıdır
  • Mahkeme karar özeti : Bu bölümde mahkemenin vermiş olduğu kararın sonucu kısa birkaç cümle ile anlaşılır ve oldukça uzatmadan yazılı olmalıdır.
  • Açıklamalar kısmı davanın mevzusu, savunması ve neticeleri şeklinde her şeyin bulunmuş olduğu en detaylı yazılan bölümdür. Burada mevzusu olan davanın her detayı en ince ayrıntısına kadar yazılmalıdır. Eğer görgü tanığı, kanıt şeklinde unsurlar var ise burada belirtilip EK’e dahil edilmelidir.

KARŞILIKSIZ ÇEK İSTİNAF DİLEKÇESİİndir

Kimi zaman hayatımızın asla beklenmedik bölümünde, asla beklenmedik şekilde kendimizi aniden dava’nın içinde bulabiliriz. Bu şekilde durumlarda imdadımıza yazılı belge olarak dilekçe örnekleri gelmektedir. Bizimde kategorilerimiz içinde yer edinen dava dilekçesi örneği, nerede ise her mevzuda davalarda dilekçe örneği barındırmaktadır. Bu tarz şeyleri kendi ihtiyaçlarınıza gore revize edebilirsiniz.

Tagged:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir