Asla beklemediğiniz aniden kaşınmaya başladığınız vakit bunun nedenini ve kaşıntıyı nasıl geçirebileceğinizi mera edersiniz. Bilhassa mühim bir şey yapmanız gerektiğinde aniden ortaya çıkan ve uzu süre kalan kaşıntılar ise korkutucudur. Kişiye uyuz bulunduğunu düşündüren ve bir türlü geçmeyen kaşıntıların nasıl geçirilebileceğine dair ise birden fazla yöntem bulunuyor. Vücutta ortaya çıkan ve geçmek bilmeyen kaşıntının nasıl geçeceğini ve vücutta kaşıntı nedenlerini sizler için derledik.

Kaşıntı niçin olur?

Kaşıntı hissi deri altında bulunan hastalık hissi olarak adlandırılır. Deri anomalisi olarak vasıflandırılan kaşıntı hissinin temel niçin deride bulunan sinir hücrelerinin tahrişidir. Bu genel olarak kuru bir cilde haiz olmaktan dolayı ortay çıkan sorundur. Cildin kuruması ise birden fazla sebeple görülebilir. bu sebep dehidrasyon  kısaca su kaybı olabildiği şeklinde bazı hastalıklar ya da hormon değişimleri de cildin kurumasına niçin olur. Kaşıntı bununla beraber bir uyarı olarak da karşımıza çıkabilir. Kaşıdığınız vakit kaşıntı hissi geçmiyor ve bunun yerine hem kızarıklık hem de artan bir kaşıntı hissi gelmeye devam ediyorsa, bu durumda bir dermatoloji uzmanı kısaca cilt hastalıkları uzmanından yardım istemeniz gerekiyor.

Kaşıntının emare olarak görüldüğü hastalıklar içinde en ciddileri uyuz, karaciğer hastalıkları ve cilt kanseri olarak karşımıza çıkıyor. Bu şeklinde durularda kaşıntı daha oldukça geceleri artarak gelir ve uzun süre geçmez. bununla beraber hastalık nedenli kaşıntılarda genel olarak deri tahriş olmaya ve kızarıp kabarmaya adım atar. Eğer kaşındığınızda kaşıntı geçmiyor ve cildiniz hem kızarmaya hem de kabarmaya başlıyorsa, en kısa sürede doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Kaşıntı nasıl geçer?

Kaşıntı eğer bir hastalık nedenli şekilde gelişmemiş ve yalnızca ciltte bulunan deri sinir hücreleri tahriş olmuşsa, bu durumda kaşıntıyı geçirmek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Kaşıntının sebebi öğrenildikten sonrasında uygulayabileceğiniz ve kaşıntıyı geçiren yöntemler şu şekilde karşımıza çıkar:

Limon suyu ve soda

Kaşıntıya karşı naturel yöntemleri araştıranların karşısına çıkan en rahat ve en etkili yöntemlerden bir limon suyu ve soda ile kaşıntıyı geçirme yöntemidir. Kaşıntının olduğu bölgeyi rahatlatmak için sodanın içindeki sodyum bikarbonat ile deri gözeneklerini açmak ve limon suyunun ihtiva ettiği C vitamini ile deri altı bir iyileşme tesiri sağlamak mümkündür. Bu yöntemi kullanmak için 1 limonun suyu ile 1 şişe sodayı karıştırıp pamuk yardımı ile kaşıntı olan bölgelere yedirin. Bu yöntem dakikalar içinde kaşıntıyı hafifletmeye başlayacaktır.

Aloe vera

Aloe vera cilt bakımında da çokça kullanılan bir bitkidir. cildi yenileyen ve besleyen yapısı ile aloe vera bununla beraber kaşıntı şeklinde bazı belirtilerin de atlatılmasında rol oynar. Kaşıntıya arşı kullanacağınız aloe vera kesinlikle naturel olmalıdır. Katkılı kimyasal içerikli aloe veraların tesiri görmek pek mümkün olmadığı şeklinde, cilt hassasiyetinize bakılırsa zararı olan bir durum da olabilir. Kaşıntı olan bölgeye aloe vera jeli sürebilir ve bu jeli birkaç dakika kadar bölgede bekleterek tesiri görebilirsiniz. Hem de ayakta meydana gelen kaşıntılar için aloe vera jelini ılık su ile karıştırabilir ve ayaklarınızı 15 dakika kadar bu suda bekletebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

Kaşıntının bir alerjik tepki olarak karşımıza çıkmış olduğu durumlarda Hindistan cevizi reaksiyonu tersine döndürme tesiri ile destek olmaktadır. Yalnızca sinir tahrişi olan kaşıntılar ve bununla beraber alerjik reaksiyonların enden oluğu kaşıntılara karşı kaşıntılı bölgeye Hindistan cevizi yağı sürebilir ve birkaç dakika içinde rahatladığını görebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı bununla beraber kaşıntı ile beraber gelen kızarıklıkların da önüne geçer.

Karanfil yağı

Alerjik tepki ya da deri altı sinir hücresi tahrişi şeklinde durumlarda kullanabileceğiniz bir başka yöntem de karanfil yağı ile cildi rahatlatmaktır. Karanfil yağı öteki naturel yağlara bakılırsa daha azca tercih edilen ve oldukça şahıs tarafınca hemen hemen bilinirliği olmayan bir yağdır. Fakat karanfil yağı ile hem kaşıntıyı geçirebilir hem de hoş kokulu bir naturel yağ ile cildinizi nemlendiriş olabilirsiniz. Karanfil yağı ile kaşıntıyı geçirmek için yapmanız ihtiyaç duyulan ise 2 damla karanfil yağı ile 1 çay kaşığı suyu iyice karıştırın ve bu karışımı bir pamuk yardımı ile kaşıntının olduğu bölgelere sürün. Her 2 damla karanfil yağı için 1 çay kaşığı su olacak şekilde miktarı fazlalaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir