Türkiye’nin illeriyle ilgili araştırma meydana getiren kullananların merak ettikleri mühim sorulardan biri de Kastamonu yüzölçümünün Türkiye’nin yüzde kaçına karşılık etmiş olduğu sorusudur. Bu probleminin yanıtını verebilmek için ilk olarak Kastamonu ilinin yüzölçümünü bilmeli ve onu Türkiye’nin yüzölçümüne bölmeliyiz. O halde ilk olarak Kastamonu ilinin yüzölçümüne bir bakalım.

Kastamonu, Türkiye‘nin Karadeniz Bölgesi’nde yer edinen bir ildir ve toplamda 13108 km²’lik bir yüzölçümüne haizdir. Eğer 13108 rakamını Türkiye’nin yüzölçümü olan 783562 rakamına bölersek 0,0167287336547714 rakamıyla karşılaşırız. Bu sayının gereksiz basamaklarını attığımızda Kastamonu ilinin Türkiye’nin yüzde 1,67’lik bir alanını oluşturduğunu görüyoruz.

Alan büyüklüğü açısından Kastamonu kaçıncı sırada?

Yukarıda Kastamonu ilinin Türkiye’nin yüzde kaçı bulunduğunu öğrendiğimize nazaran onu artık öteki illerle kıyaslayabilir ve yüzölçümü bakımından kaçıncı sırada bulunduğunu bulabiliriz. Türkiye’deki öteki illere kıyasla Kastamonu, yüzölçümü bakımından 81 il içinde 19. sıradadır.

  • Coğrafya yazıları keşfedin.
  • Kastamonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir