Kavun yaz mevsiminin en sevilen ve bir çok vakit karpuz ile birlikte akla gelen son aşama tatlı, sulu ve ferahlatıcı meyvelerinden bir tanesidir. Kavunun %90’ı sudan oluşur ve bu da kavunun bol miktarda su içermesinden mütevellit pek fazlaca şahıs tarafınca sıcak yaz günlerinde hayalini kurduğu bir meyvedir. Susuzluğu giderdiği şeklinde güzel kokulu ve leziz bir meyve olan kavun, kalori kıymeti düşük olduğundan kilo kontrolü icra eden kişilerce de çoğunlukla tüketilir. Kavun, vitamin ve mineral açısından da son aşama varlıklı bir meyve olarak öne çıkar. Sayısız faydası ve muhteşem bir lezzeti olan kavun hangi mevsimde yetişir? Kavun ne vakit tüketilmelidir? Kavunun yararları ve gıda değerleri nedir? İşte tüm bu soruların cevapları.

Kavun hangi mevsimde yetişir?

Kavun yaz mevsiminde yetişen ve bu mevsimin en fazlaca sevilen meyvelerinden bir tanesidir. İlk hasadı yaz mevsimine fazlaca azca bir vakit kala kısaca Mayıs ayının son günlerinde yapılır. Yaz mevsiminin son ayı olan Ağustos ayına kadar hasat süresi devam eder. Yaz mevsimi ile beraber güzeller güzeli mis kokulu kavun tezgahlarda yerini alır.

Bölgelere gore kavun mevsimi

  • Akdeniz Bölgesi’nde kavun yetiştirmek için mart ayında tohum ekim zamanı gelir.
  • Ege Bölgesi’nde kavun yetiştirmek içinse nisan ayının ilk yarısında ekim zamanı gelir.
  • Marmara ve Trakya‘da da nisan ayının ikinci yarısı ekim zamanı gelir.
  • Orta – Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ise mayısın ilk yarısında tohum ekimi zamanı gelir.

Kavunun yararları nedir?

Leziz ve sıhhatli kavun meyvesinin pek fazlaca faydası bulunur. İşte kavunun sayısız faydası.

  • Kalp – damar sağlığını korur

Kalp – damar sağlığı için ciddi oranda potasyum içeren kavun, fazlaca mühim bir kalp dostudur. Kavunun içinde yer edinen potasyum, kalp ritim bozukluğunu ve kalp damar sorunlarını önler.

  • Göz sağlığını korur

Görme bozukluğunun önüne geçen bir madde olan beta – karoten maddesi, kavunda bolca oranda bulunur. Kavunda bulunan beta – karoten, göz sağlığını korumaya büyük destek olur.

  • Cilt sağlığını korur

Kavun vitamin, mineral ve yüksek oranda su içermesi sebebiyle, tertipli tüketimde cildi canlandırır, cilde renk ve rutubet katar. Bunun için kavunu meyve formunda tüketmek kafi olduğu şeklinde, kremlerin içinde de bulunur. 1 tane kavunun içini ezip uygun bir kabın içine alın ve pürüzsüz bir krem kıvamına gelene kadar süt ekleyip karıştırın. Krem kıvamına gelen karışımı cildinize nazik bir halde uygulayın ve 1 saat cildinizde beklemeye alın. 1 saat sonrasında ılık su ile cildinizi durulayın. Haftada bir kez bu maskeyi cildinize uygulamanız, cilt problemlerinizin geçmesine olanak tanır.

  • Böbreklere iyi gelir

Kavunun tertipli bir halde tüketilmesi, böbrek iltihaplanmasının önüne geçer. Kavun çekirdeği ile birlikte tüketildiği vakit böbrek iltihaplanmalarını azaltır ve tedavisine katkı sağlar.

  • Kaliteli bir uyku sağlar

Uyku problemi yaşayan kişiler için en doğru çözümlerden bir tanesi, kavun tüketmektir. Geceleri uyusa da uykusunu iyi alamayan kişiler, gün içinde sinirli, stresli ve dikkatsiz olabilirler. Akşam yemeğinden 1 – 2 saat sonrasında kavun tüketmek, sinir sistemini gevşetir ve geceleri rahat bir uyku uyumayı sağlar.

  • Bağırsakları iyi bir halde çalıştırır

Kavun tertipli ve yeteri kadar tüketildiği vakit bağırsakların doğru ve bağırsakların sindirimi destekleyecek şekilde çalışmasını sağlar. Sindirim sisteminin tertipli ve iyi bir halde emek vermesi için kavunun çekirdekleri ile beraber tüketilmesi gerekir. Çekirdekleri ile beraber tüketildiği vakit kavun, bağırsakları çalıştırır ve kabızlık, hazımsızlık şeklinde sorunların oluşumunu engeller.

Kavunun gıda değerleri

Kavunun gıda değerleri aşağıdaki gibidir:

Gıda Kıymeti
100 gramda
1 Porsiyon (180 g)
100 gram için günlük % kıymet*

Kalori
28 kcal
50.4 kcal
% 1.4

Karbonhidrat
6.58 g
12.0 g
% 2.2

Lif
0.9 g
1.6 g
% 3.6

Protein
1.1 g
2.0 g
% 2.2

Yağ
0.1 g
0.2 g
% 0.2

Kolesterol
0.0 mg
0.0 mg
% 0.0

A Vitamini
0.0 IU
0.0 IU
% 0.0

C Vitamini
21.8 mg
39.2 mg
% 36.3

Potasyum
182.0 mg
327.6 mg
% 5.2

Kalsiyum
11.0 mg
19.8 mg
% 1.1

Demir
0.3 mg
0.6 mg
% 1.9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir