Kayıp kimlik başvurusu 2021 senesinde iyi mi yapılır. Yeni çipli kimliğimi kaybettim ne yapmam lazım. Nüfus Cüzdanı yitirme cezası var mı ve ne kadar şeklinde oldukca dört gözle beklenen soruların yanıtlarını gelin birlikte inceleyelim.

 • Kayıp Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır?
 • Kayıp Kimlik Başvurusu 2021 Buluşma Nasıl Alınır?
 • Kayıp, Çalıntı Kimlik Yenileme Belgeleri
 • Kayıp Kimlik İlanı
 • Kayıp Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Kayıp kimlik başvurusu devlet tarafınca vatandaşlarına verilen ve daima yanında taşıması ihtiyaç duyulan kimlik kartlarının kaybında fert derhal lüzumlu bölgelere başvuruda bulunmalıdır. Aksi taktirde kaybolan kimlik üstünden yapılacak yasadışı işlerde fert suçlu olmakla birlikte ceza yemektedir. Peki kimliğini kaybeden yurttaş ne yapmalı?

  İlk olarak yitik ya da çalıntı bildiriminin yapılması gerekmektedir. E-Devlet üstünden Kayıp/Çalıntı İhbar Bildirimi hizmet sayfasından ya da ALO 189 nolu telefon üstünden bilgilendirme yapılabilir. “Kayıp/Çalıntı İhbar Bildirimi” hizmet sayfası için tıklayınız. Online ya da telefon üstünden yapılacak başvurular daha süratli olacaktır fakat bulunduğunuz bölgedeki Nüfus Müdürlüğüne giderekte yitik, çalıntı bildiriminde bulunabilirsiniz.

  Nüfus Müdürlüğünde dolduracağınız biçim ile yitik kimlik başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Bu başvurusu sonrası Nüfus Müdürlüğü tarafınıza geçici bir kimlik verecektir. Yeni kimliğiniz hazırlanana kadar bu geçici kimlik daima yanınızda bulunmalıdır. Yeni kimliğiniz basıldıktan sonrasında adresinize posta ile iletilecektir.

  • TC Kimlik No ile Banka Hesabı Sorgulama
  • Vergi Kimlik Numarası Sorgulama

  Kayıp Kimlik Başvurusu

  Kayıp Kimlik Başvurusu 2021 Buluşma Nasıl Alınır?

  Nüfus Genel Müdürlüğü resmi internet sayfası üstünden yitik, çalıntı kimlik başvurusu randevusu alabilirsiniz. Bu bağlantıya tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Dipnot: Pandemi süreci ile birlikte Nüfus Genel Müdürlükleri buluşma alımı esnasında HES kodu sormaktadır. HES kodu bilginiz ile buluşma alınız ve HES kodunuzu randevuya giderken yanınızda bulundurunuz.

  HES kodu nedir? Ne işe yarar? Merak ediyorsanız yazımıza tıklayınız.

  Kayıp, Çalıntı Kimlik Yenileme Belgeleri

  Kayıp, çalıntı kimlik yenileme sürecinde istenen belgeler;

  • 15 yaşından büyükler için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf,
  • 60 TL yitik, çalıntı kimlik yenileme tutarının ödendiğine dair dekont.

  Dipnot: Hususi durumlarda Nüfus Genel Müdürlüğü sizden yitik, çalıntı kimliğin sahibi olduğunuzu kanıtlayacak ek belgelerde isteyebilmektedir. Yeterlik, geçişlik vb.

  Kayıp Kimlik İlanı

  Kayıp kimlik ilanı vermek mecburi mudur; Eski dönemlerde kimliğini kaybeden ya da çaldıran kişilerin gazetelere kimliğimi kaybettim hükümsüzdür ilanı vermesi gerekmekteydi fakat günümüzde bu uygulamaya mecburi değildir ve gerekte yoktur. Kimliğini kaybeden ya da çaldıran şahıs yukarıda anlattığımız yöntemlerden biri ile bildirimde bulunup yeni kimlik çıkartmak için buluşma alması yeterlidir.

  Aynı şekilde güvenlik müdürlüğüne bildirimde bulunup bulunmamakta kişinin tercihidir bir zorunluluk durumu olmamaktadır.

  Kayıp kimlik başvurusu 2021 senesinde iyi mi yapılır? Kimliğimi kaybettim ne yapmam lazım? Kimlik yitirme cezası var mı? Ne kadar? Sorularının yanıtlarını verdiğimiz mevzumuz ile ilgili olarak görüş, talep ve hususi sorularınızı alt bölümdeki alandan bizlere daima ulaştırabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir