İçindekiler

Kayısı Çekirdeği Ne Süre ve Nasıl Ekilir?Kayısı Çekirdeği ÇimlendirmeKayısı Çekirdeği Kaç Günde Çimlenir?

Kayısı Ağacı Kaç Yıl Sonrasında Meyve Verir?

Kayısı, lezzeti ve faydalarıyla hepimizin kalbini çalan meyvelerden biri. Tazesini ayrı kurusunu ayrı sevmiş olarak tüketiyoruz. Bir tek kendisi değil, çoğumuzun çöpe attığı kayısının çekirdeği de oldukça yararlı. Ek olarak kayısı, tohumunu çekirdeğinin içinde barındıran ender meyvelerden bir tanesi. Kayısı çekirdeği, sert endekarpın içinde kayısının tohumunu bulundurur, bundan dolayı da yetiştirmek kolaydır. Doğal olarak seneler içinde gelişip meyve verecek olgunluğa ulaştığı için sabır gerekmektedir. Kayısı çekirdeği iyi mi ekilir? Sorunuza yanıt vermek için bu içinde ne olduğu hazırladım. Kafi koşullar sağlandığı müddetçe evde, bahçede üretmek mümkün olan kayısı çekirdeği ne vakit ve iyi mi ekilir? Birlikte inceleyelim.

Kayısı Çekirdeği Ne Süre ve Nasıl Ekilir?

Ağaç yetiştirmek hepimize zor benzer biçimde gelse de, birazcık emek ve sabırla duygularımızı beslemek için müthiş bir yoldur. Nebat bakımıyla ilgilenen insanoğlu için terapi yerini meblağ. Bitkinin gözünüzün önünde büyüdüğünü görmek, seneler içinde emek verdiğiniz, büyüttüğünüz ağacın meyvesini yiyecek vazgeçilmezdir.

Kayısı çekirdeğinden fidan yetiştirme, oldukça zevkli ve kolaydır. Evde ilkin çimlendirdiğimiz tohumları torflu bir toprağa ekerek ağaca dönüşmesini izleyebiliriz. Doğal olarak belirli aşamalarla ilerlemelisiniz. Aşağıdaki başlıklarımızda maddeler halinde kayısı çekirdeği toprağa iyi mi dikilir anlatacağım.

Mühim konulardan biri diğeri de zamanıdır. Kayısı ekimi ne vakit yapılır? diye baktığımız da senenin her süreci yapılmamalıdır. En uygun vakit havaların soğumasıyla beraber Kasım ayı başlangıcıdır. Kasım ayının başlamasıyla beraber fidanın ağaca dönüşmesi için en uygun ortam oluşur.

Kayısı Çekirdeği Çimlendirme

  • Döneminde tükettiğimiz kayısıların çekirdeklerini kuru ve karanlık bir cam kavanozda muhafaza edelim.
  • Kasım ayının başlangıcında çekirdeklerimizi çıkarıp, ortadan ikiye kırıp tohumunu alalım.
  • Dikkatli kıralım tohumun parçalanmaması gerekir.
  • Kağıt havluyu ıslatalım tohumu içine koyup saralım.
  • Buzdolabına koyduğumuz ıslak kağıt havluyu 3 gün bekletelim.
  • 3 gün sonrasında açıp bakalım. Çimlenmeye başladığını görmüş olacaksınız.
  • Çimlenen tohumları torflu toprağa (organik bir çeşit toprak türü) gömmeniz gerekmektedir.
  • İster saksıya, ister bahçenize ekip can suyunu verin.
  • Saksıyı sera tesiri olması için naylona sarabilirsiniz. Böylece tohum süratli bir halde filizlenip fidan haline dönüşücektir.

Kayısı Çekirdeği Kaç Günde Çimlenir?

Islak peçeteye koyduğumuz tohumlar 3 ila 20 gün içinde çimlenmektedir.

Kayısı Ağacı Kaç Yıl Sonrasında Meyve Verir?

Saksıda, evin içinde yetiştirdiğiniz fidanları daha geniş alanlı topraklara gömebilirsiniz. Böylece daha çok verim almak mümkündür. Zamanında aşılama yapılması ve budanması unutulmamalıdır. Tüm koşullar yerine getirildiğinde 4-5 yıl sonrasında kayısılarınızı toplayabilirsiniz. Sabır gerektiren fakat bir o denli keyifli bir süreçtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir