İçindekiler

Kumaştan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?Kumaş Koltuktan Nasıl Çıkar?

Deri Koltuktan Nasıl Çıkar?

Giysiden Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?Beyaz Pantolondan Nasıl Çıkar?

Eldeki Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Çıkmaz Kalem Lekesi

Keçeli Kalem Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar?

Halıdan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?Saf Alkol

Beyaz Sirke

Ahşaptan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Pigment oranı yüksek olan keçeli kalemlerin bıraktığı izleri çıkarmak oldukça zor bir işlemdir. Gündelik yaşantıda sık sık karşılaşılan keçeli kalem lekesini çıkarmak için çeşitli yöntemlerden yararlanılabilir. Bu lekeleri çıkarmak ise bir fazlaca güçtür. Zira bu kalemlerdeki pigment oranı öteki muadillerine gore oldukça daha fazladır. Peki keçeli kalem lekesi iyi mi çıkar? İşte bu probleminin yanıtını sizler için hazırladık.

Keçeli kalem lekesini çıkarmanın birkaç değişik yolu vardır. Ilk olarak çizdiği yerin ne işe yaradığını saptamak gerekir. Her üründe lekeyi çıkarma şekilleri değişim izah edebilir. Mesela; koltuğa çizilmiş keçeli kalem lekesi ile duvara çizilmiş kir aynı değildir. Bilhassa koltuk, giyim, halı ve perde şeklinde kumaş üstünde olan keçeli kalem izlerini çıkarmak birazcık daha uğraştırıcı bir işlemdir.

Kumaştan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

En sık karşılaşılan durumlardan biri keçeli kalem lekesini kumaştan çıkarmaktır. Bilhassa evlatların okulda sık sık karşılaşacağı durumların başlangıcında geliyor. Okul üniformalarına bulaşan keçeli kalem lekesini çıkarmak için bulaşık makinesi parlatıcısından destek alabilirsiniz. Bu parlatıcıyı keçeli kalem lekesinin olduğu yere dökün ve 10 dakika kadar bekleyin. Hemen sonra ılık su vasıtasıyla iyice durulayarak sonuca ulaşın.

Koltuktan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Keçeli kalem lekelerini temizlemenin en sıkıntılı yanı da budur. Her koltuk değişik özelliklere haiz olduğundan oldukça dikkatli olmalısınız. Deri üstünde oluşan lekeyi temizlemek ile pamuklu, keten yada kumaş olan koltuklarınızdan kir çıkarmak değişik şekilde yapılmalıdır.

Kumaş Koltuktan Nasıl Çıkar?

 • Kumaş koltuk üstünde keçeli kalem lekesinin bulunmuş olduğu bölgeye ılık süt boşaltalım. Ilık süt mürekkebi sökmeyi kolaylaştırmaktadır.
 • Hemen sonra temiz ve nemli bir bezle silin. Eğer kir hala duruyor ise beze kolonya döküp kalanı o şekilde temizlemeye çalışabilirsiniz.
 • Tüm bu tarz şeyleri yaptıktan sonrasında nemli bezimizi bulaşık deterjanıyla köpürtelim. Koltuğumuzu son olarak bulaşık deterjanlı bezle silelim.

Deri Koltuktan Nasıl Çıkar?

Deri koltuklar daha duyarlı malzemeden üretildikleri için yanlış uygulamada deri rengi atabilir. Dikkatli ve hızlıca davranmanız en doğrusu olacaktır. En doğru yolunu sizler için araştırdık.

 • Bir parça pamuğun üstüne aseton boşaltalım.
 • Asetonlu pamukla lekeli bölgeyi bastırarak silelim.
 • Hemen sonra nemli bir bezle iyice temizleyelim.
 • Aseton aşındırıcı olabilir o yüzden bu işlemlerden sonrasında deriye kesinlikle vazelin yada badem yağı sürelim.

Giysiden Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz tişörtten keçeli kalem lekesi iyi mi çıkar? En zor temizlenen ve duyarlı olan kıyafetlerin başlangıcında beyaz renkler gelir. Beyaz renkler, lekeyi ve kiri acele tuttuğu için derhal kendini belli eder. Bilhassa keçeli kalem lekesinin beyaz tişörtlere bulaşması size fazladan uğraşa niçin olacaktır.

Beyaz tişörte bulaşan keçeli kalem lekesini çıkarmak için aseton ve birazcık saf alkolden destek almanız gerekecek. Lekeli bölgeye pamuk vasıtasıyla saf alkol ve asetonu karışmasını sağlayarak iyice yedirin. Hemen sonra değişik bir pamuk yardımıyla bu bölgedeki lekeleri çıkarabilirsiniz.

Beyaz Pantolondan Nasıl Çıkar?

Tıpkı beyaz tişörtlerde olduğu şeklinde beyaz pantolonlarda da aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Saf alkol ve aseton haricinde lekeli bölgeye limon sıkıp ve üstüne beyaz sirke dökmeniz kafi gelecektir.

Eldeki Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

En zor lekelerin başlangıcında yer edinen keçeli kalem lekesini çıkarmak zor bir işlemdir. Sadece eldeki keçeli kalem lekesini çıkarmak ise öteki durumlara gore nispeten daha kolaydır. Ele bulaşan keçeli kalemi geç olmadan silmeye çalışmanız gerekir. Vakit kaybettikçe kir daha kalıcı bir hal alır ve sizi daha oldukça uğraştırır.

Vücudun herhangi bir yerine bulaşan keçeli kalem lekesini çıkarmak için domates kullanabilirsiniz. Domatesi ortadan ikiye böldükten sonrasında keçeli kalem lekesinin bulunmuş olduğu yere yedirin. Domates haricinde aseton ve tıraş losyonundan da destek alabilirsiniz.

Çıkmaz Kalem Lekesi

Silinmesi oldukça güç olan bu kalemlerin bıraktığı lekeyi çıkartmakta bir fazlaca zor olsa gerek. İlk olarak bulaşık deterjanını lekeli bölgeye döküp birazcık ovalayın. Eğer netice almazsanız deterjanla beraber bir miktar saf alkol ilave edin ve bu şekilde çitileyin. Bu sayede bu problemden de kurtulmuş olacaksınız.

Keçeli Kalem Lekesi Duvardan Nasıl Çıkar?

Duvardaki boya türünün ne olduğu önemlidir. Duvarlara uygulanan bazı boya türleri kolay silinebilir ve kir tutmazdır. Bazılarından ise lekeyi çıkarmak oldukça zor olsa gerek. Duvarlardaki keçeli kalem lekesi ise çözümsüz değildir. Sizin için bazı yöntemler hazırladık. Bunlar;

 • Bir pamuğun üstüne daha öncede yaptığımız şeklinde aseton boşaltalım. Aseton keçeli kalemin mürekkepini çıkarır fakat yayar. Doğrusu dikkatli yapmanız gerekir duvara ilkin yayılacaktır.
 • Hazırdan nemli, bulaşık deterjanıyla köpürtülmüş bir bez bulundurun.
 • Asetonla sildikten derhal sonrasında bezle de silin.

Halıdan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan keçeli kalem lekesi çıkarmak için 2 yöntem hazırladık.

Saf Alkol

Bir parça pamuğa saf alkol boşaltalım. Hemen sonra bu pamukla lekeli olan halımızı güzelce silelim. Büyük bir lekeyse pamuklu bez yardımıyla da silebilirsiniz. Hemen sonra deterjanlı temiz ve nemli bezle üstünden geçelim.

Beyaz Sirke

Evinizde saf alkol yoksa, beyaz sirke kullanmayı deneyebilirsiniz. Beyaz sirkeyi halının lekeli kısmına boşaltalım. Birazcık bekledikten sonrasında nemli bezle temizleyelim.

Ahşaptan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Ahşap temizliği bazen zorlayıcı olabilir. Keçeli kalem lekesi kurursa inatçı bir kir olabilir. Bunun içinde bir çözüm bulduk. Diş macunu!

 • Diş macununu ahşap yüzeyin lekeli kısmına yayalım.
 • 10 dakika beklemiş olalım ve nemli bir bezle silelim.

İşte koltuk, giyim, duvar, ahşap ve halı şeklinde bölgeleri keçeli kalem lekesinden arındırdık, tertemiz oldu! Siz hangi şekilleri uyguladınız bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir