Dünyanın en fazlaca evde beslenilen hayvanlarından önde gelen kedi, mükemmel ve tatlı görünüşleri ile insanları kendilerine çekmektedir. İnsanlar, sokakta bile gördükleri her kediyi sevmek için duruyor. Sadece kedilerin nasıl sevilebileceğini tam olarak bilemeyen kişiler, kedilerin nasıl sevilmesi icap ettiğini de çoğunlukla araştırıyor. Kedileri sevmek size kolay bir iş benzer biçimde gelebilir. Sadece kediler ile fazlaca fazla haşır neşir olmayanlar ve çocuklar, kedileri sevmeye çalışırken yanlış hamlelerde bulunabiliyor. Kedileri sevmek isterken onları sinirlendirebiliyoruz. Sinirlenen kediler de daha hırçın hareketler sergiliyor ve bizleri tırmalıyor. Bu yazımızda sizlere, kedilerin nasıl sevilmesi gerektiğinden bahsettik.

Kediler nasıl sevilmeli?

Kedileri sevebilmek için ilk olarak kedilerin hangi bölgelerine dokunmanız icap ettiğini bilmeniz gerekiyor. Doğru bölgelere temas ederseniz, kedileri istediğiniz benzer biçimde sevebilir ve kediler de sizin iyi biri bulunduğunu düşünebilir ve kendilerini size açacaktır. Kediler sevebilmenin bazı şekilleri bulunuyor. Bu şekilleri doğru bir halde uygulayabilirseniz, kedileri severken herhangi bir güçlük yaşamayacaksınız. Gelin hep beraber kedileri nasıl sevebileceğinizi inceleyelim.

Koku bezlerini okşayın

Kediler, koku bezlerinin olduğu bölgelerin okşanmasını ve sevilmesini fazlaca seviyor. Bu yüzden de kediler severken ilk olarak kedilerin koku bezlerinin olduğu bölgelere odaklanın. Bu şekilde kedileriniz de rahatlayacak ve size daha fazlaca sırnaşacaktır. Koku bezlerine yetişebilmek için kedilerinizin çenesinin altı kısmını okşayın. Bu şekilde kediniz çenesini öne eğecek ve kafasını uzatacaktır. Eğer kediniz bu hareketi yapıyorsa, o an için bulunmuş olduğu durumdan memnundur. Aynı şekilde kulak arası yada ense kısmından da kedinizi sevebilirsiniz. Bu şekilde kediniz mutlu olacaktır. Eğer kediniz kafasını size doğru vuruyorsa, sizi kedisine ilişkin olarak görüyordur. Bu harekete “tos vurma” denilmektedir.

Size gelmesini sağlayın

Kedilerin size doğru gelmesi oldukça mühim. Eğer kendinizi kendinize getirebiliyorsanız, kedinizi fazlaca rahat bir halde sevebilecekinizdir. Ek olarak kedilerin koku duyuları fazlaca gelişmiştir. Bu yüzden de kediler, bir kişiyi ilk olarak koklamak isterler. Bu yüzden de kedinizin en önce sizi koklamasına izin verin. Sonrasında ise kedinizin kucağınıza çıkmasına izin verin. Bu şekilde kedinizi fazlaca rahat bir halde sevebilirsiniz. Kedinizin rahat hissetmesi için ilk olarak elinizi ya da parmağınızı uzatın ve koklatın. Kediniz sizi kokladıktan sonrasında kendisini daha rahat hissetmeye başlayacaktır ve tos vurma yapmış olacaktır. Eğer bu eylemleri gerçekleştiriyorsa, kedinizi istediğiniz benzer biçimde sevebilirsiniz.

Kedilerin neler sevemeyeceğini öğren

Kediler, bazı hareketlerin yapılmasına izin verir. Sadece aynı şekilde bazı hareketlerin de yapılmasından asla hoşnut kalmaz. Bu yüzden de kedilerinizin neleri sevmediğini bilmeniz ve bu duruma uygun bir halde hareket etmeniz gerekiyor. Kediler çoğu zaman karınlarının okşanmasını sevmez. Tıpkı köpekler benzer biçimde sırtının üzerine dönen kediler, köpekler benzer biçimde karınlarının okşanmasını pek sevmiyor ve bu eylemi yaptığınızda ise huysuzlanabiliyor. Bunun sebebi ise kedilerin köpeklere gore olan düşük özgüveni. Bununla birlikte kedilerin tüm yaşamsal organları karın bölgesinde yer ediniyor. Bu yüzden de karın bölgesi, kediler için oldukça hassastır.

Kedileri hafifçe dürterek yada hafifçe vurarak seven insanoğlu var. Bu hareketi bazı kediler sevmiyor. Bu yüzden de kediler ile fazlaca fazla bir bağınız olmamışsa, bu hareketi sakın yapmayın. Çoğu zaman ilk kez gördüğünüz kedileri bu şekilde sevmek, tırmalanmanıza ya da ısırılmanıza niçin olabilir. Bu tür durumları yaşamak istemiyorsanız, kedileri hafifçe vurarak sevmek yerine başta anlattığımız koku bezlerinin olduğu bölgeleri okşayın. Eğer bir kedi sizin onu sevmek istediğinizi fark ederse, aslına bakarsan çenesini kaldıracaktır. Bu durumda kedinin çenesinin alt kısmını istediğiniz benzer biçimde okşayabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak kedilerin kuyruğunu sevmekten kaçının. kuyruğuna yakın bölgeleri de aynı şekilde. Zira kediler, kuyruklarının ve kuyruklarına yakın olan bölgelere dokunulmasını pek sevmiyor. Bu yüzden de kedileri severken, bu detaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir