Sempatik hayvan dostlarımız ile geçirdiğimiz vakitten şüphesiz ki tamamımız keyif alırız ve onlarla kurduğumuz bağlar bizim için hususi bir anlam taşır. Sadece her canlıda olduğu şeklinde maalesef ki oldukça sevdiğimiz dostlarımız da hayatımızın sadece belirli bir kısmında hayatlarımızda kalabiliyorlar. Bu yüzden de kedi besleyen bireyler kedilerin kaç yıl yaşadığını ve bir kedinin ortalama ömrünü araştırıyor. Kediler kaç yıl yaşadığını sizler için araştırdık.

Kediler kaç yıl yaşar?

İnsanların en yakın dostları içinde yer edinen ve hepimizin sempatik bulmuş olduğu, sadece ara sıra birazcık da agresif olabilen dostlarımız kediler, organik olarak her canlının haiz olduğu şeklinde bir yaşam döngüsüne sahiptirler. Kedi almak ve beslemek isteyenler d bu kapsamda kedilerine kadar ömürleri bulunduğunu ve bu yaşam döngüsünün iyi mi ilerlediğini merak ediyor. Ilk olarak belirtmek gerek ki, sokakta yaşayan bir kedi ile sahiplenilen, aşıları yaptırılan bir kedinin ortalama ömrü içinde yüksek bir fark vardır. Aşıları yaptırılmış, ilaçları ve maması tamamen organik bir halde temine dilen kediler için geçerli olan ortalama yaşam ise köpekler ile yakın bir süredir. Bir kedi doğru şekilde beslenmesi ve hastalıklardan korunabilmesi ile 12-18 yıl içinde bir süre yaşayabilir.

Kedilerin ortalama ömrü ne kadardır?

Kedilerin ortalama belirli bir ömrü bulunmaktadır. 12-18 yıl şeklinde ömrü olan kediler genel olarak 14 yıl kadar aşarlar. bunun yanı sıra kedilerin ömrü beslenme şekillerine nazaran nadiren 20 yıla kadar da yükselebilir. Bu durum bir çok kedide görülmezken, bazı cins kedilerin ömürlerinin daha uzun olduğu da görülmektedir.

Sokak kedisi kaç yıl yaşar?

Evlerde beslenme imkanı bulmayan fakat her denk geldiğimizde sevmeyi dikkatsizlik etmediğimiz sempatik dostlarımız olan sokak kedileri için ise durum birazcık daha üzücü boyutta. İlerleyen yaşlarda kedilerin midesinde çıkma ihtimali olan parazitlere karşı savunmasız kalan bu dostlarımız, aşıları tamamlanamadığı için ömürleri daha kısa oluyor. Sokak kedileri için ortalama yaşam süresi ortalama olarak 6-8 yıl arasındadır. Bunun sebebi ise gerek beslenme, gerek yaşam koşulları gerek ise hastalıklara karşı dirençsiz kalma şeklinde durumlardır.

Kedilerin türü ömürlerini etkisinde bırakır mi?

Kedi cinsleri arasındaki farklılık kedilerin ortalama ömürlerini de değiştirmektedir. Bu durum daha oldukça bilgisizce melez olarak ortaya çıkarılan kedi cinslerinde meydana gelmektedir. Birbiri ile uyumlu olmayan kedi cinslerinin birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan melez türlerde bazı kalıtsal hastalıklar kedinin ortalama yaşam süresini etkisinde bırakır. Melez cinslerin genel olaraj kedi ve köpeklerde öteki saf cinslere nazaran daha kısa ömürlü olduğu bilinmektedir.

Van kedisi kaç yıl yaşar?

Ülkemizin ulusal sembollerinden önde gelen bir gözü mavi ve öteki gözü yeşil olan cana yakın, bembeyaz tüyleri ile Van kedileri ilk kez 1970’li yıllarda keşfedilen bir kedi türü idi. Bu kedi türünü keşfedilmesi ve melez olmadığının anlaşılması ile de dünyadaki en kıymetli kediler içinde yer aldı. İlginç bir kedi cinsel olan Van kedisi ortalama olarak 12 ile 17 yıl içinde yaşamaktadır. Bu yaşam gene beslenme ve barınma ile sıhhat durumlarına nazaran değişiklik göstermektedir. Kedi cinsleri içinde hususi bir yeri olan Van kedisi ortalama net yaşam olarak ise 15 yıl kadar yaşar.

İran kedisi kaç yıl yaşar?

Bakımında oldukça dikkatli olunması ihtiyaç duyulan bir kedi türü olan İran kedisi ise ilk kez 18702li yıllarda keşfedilen bir kedi türü. Kronik olarak ağlık problemleri olan İran kedilerinin devamlı temizliği ve bakımı sağlandığı takdirde ise bu sempatik dostlarımız ortalama 10 ile 5 yıl kadar yaşama imkanı buluyorlar. Sadece sıhhat problemleri kronik olduğundan İran kedileri maalesef kimi zaman hastalıklara yenik düşebiliyor.

Tekir kediler kaç yıl yaşar?

Daha oldukça görmeye alışkın olduğumuz koyu yeşile yakın tüyleri ve sarı, yeşil, kahverengi tonları içinde gidip gelen göz renkleri ile hakikaten bakmasını bilene dünya güzeli olan Tekir cinsel kedileri tamamımız daha oldukça sokak kedisi olarak biliriz. bunun sebebi ise Tekir cinsel kedilerin Van kedisi ya da İran kedisine kıyasla daha yaygın bir tür olmasıdır. Tekir cinsel kediler aslen Yöresel Yırtıcı ve Afrika Yırtıcı kedisi olarak malum türlerin melezi olarak ortaya çıkmıştır. Tekir kediler ise ortalama olarak 15 ile 20 yıl içinde ömürlere sahiptirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir