Sıhhat dolu bir besin olarak kefir probiyotik yapısı ile tüketen her insana sıhhatli bir yaşam sunan başka bir süt ürünü. Yağ yakımını arttıran ve kas parçalanma hızını destekleyerek daha süratli ve daha dengeli vücut şekli kazanmaya destek olan kefir bununla beraber protein deposu olması yardımıyla sporcu bireylerin olmazsa olmaz gıdaları içinde yer verilmiştir. Spor için mühim bir besin olması ile de kalori ve besin kıymetli ile merak mevzusu olan kefir hakkında sporu ne kadar desteklediği de sorulmaya devam ediliyor.

Kefir kalori kıymeti

Sıhhatli bir süt ürünü olan ve metabolizma hızlandırması ile malum kefirin sporcuların çantasından noksan etmeme sebepleri içinde protein deposu olması sebebi de yer ediniyor. En oldukca dört gözle beklenen mevzu olan kefirin kalori miktarı ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Tam yağlı ve yağsız kefir kalori değerleri

200 ml olarak alınan tam yağlı kefiri içen birinin alacağı kalori miktarı 104,80 kcal kadar olacaktır. Bu kıymet 1 su bardağı kefir için geçerli olur ve yapısında yüksek oranda karbonhidrat, protein ve sıhhatli yağlar barındırır. Yağsız olarak satılan ve tüketilen kefirin 200ml doğrusu averaj 1 su bardağı kadar tüketimi sonucunda ise alınan kalori miktarı 76 kcal olarak karşımıza çıkar.

Meyveli kefir kalori kıymeti

Hazır satılan kefirin mütevazi ve yağsız alınan çeşitleri şeklinde market raflarında meyveli çeşitleri de mevcuttur ve 200 ml olarak satılan tam yağlı meyveli kefirin kalori miktarı 198 kcal olarak karşımıza çıkar. Yarım yağlı kefirin ise 200 ml tüketimi sonucu alınan kalori miktarı 172 kcal kadar olur. Yağsız meyveli kefirden 200 ml tüketen bir fert ise ortalam olarak 152 kcal kalori alacaktır.

Kefir

Kefir besin değerleri

Kefirin kalori kıymeti kadar besin değerleri tablosu da önemlidir. Kalori kıymeti düşük olmasa da alınan bu kalori ile beraber insan vücudu için birçok sıhhatli mineral ve vitaminden bol miktarda alım elde eden kefirin 200 ml içindeki besin değerleri tablosu ise şu şekilde:

 • Karbonhidrat: 6,40 gram
 • Protein: 5,40 gram
 • Yağ: 6,40 gram
 • Kolesterol: 26,0 mg
 • Lif: 0 mg
 • Sodyum: 100 mg
 • Kalsiyum: 240 mg
 • Potasyum: 300 mg
 • Demir: 0,18 mg
 • A vitamini: 106 ui
 • C vitamini: 2 mg

Kefir nedir?

Kefir, kefir mayası isminde olan hususi bir maya ile fermente edilerek hazırlanan bir süt ürünüdür. Tadı sütten oldukca ayranı çağrıştırır ve içildiğinde ağızda ekşimsi bir tat bırakır. Fermente bir içecek olmasından kaynaklı olarak ekşi tada haiz olan kefirin hazırlanma usulü daha oldukca bozayı çağrıştırır ve insanlık tarihindeki yeri de neredeyse boza kadar eskidir. 5000 senedir var olduğu malum kefir bilhassa eski dönemlerde Türk ordularında askerlerin güç kazanmasına ve hastalıklardan korunmasına yardım etmesi amacıyla içilen bir içecektir Avrupa’ya ilk gelişi ile beraber mucize içecek adını almıştır.

Kefir zayıflatır mı?

Kefir probiyotik yapısı sebebi ile metabolizma hızlandıran bir içecektir. Bundan dolayı uzmanlar tarafınca kilo vermek isteyen bireylere sıkça tavsiye edilen kefir hem sindirim hem boşaltım sistemlerindeki sorunları giderir ve tertipli bir mineral emilimi sağlayarak hem gıdalardan daha oldukca faydalanmayı hem de bu gıdaların posasını rahatça atmayı sağlar. Kalorisinin düşük olması yardımıyla gün içinde tüketilebilir ve ihtiva ettiği hayvansal protein ile bağırsak sağlığını koruyarak emilimi destek sunar. Hem de üt ürünü olması yardımıyla kas ve kemik yapısını güçlendiren kefir hem kolaylıkla zayıflamayı hem de zayıflarken şekilli bir görünüm kazanmayı sağlar.

Gene de dikkat etmek gerek

Her gıdanın tüketiminde olduğu şeklinde kefir için de belirli bir günlük tüketim miktarı bulunmakta. Günlük olarak 1 su bardağı kadar tüketildiği takdirde hiçbir ziyanı olmayan kefir bununla beraber birçok açıdan vücudu hem korur hem yeniler. Fakat herhangi bir alerjik tepki riskine karşı ilk olarak tabip onayı almakta ve günlük tüketimi 1 su bardağı ile sınırı olan tutmakta yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir