İslam dininde kerahat vakti mühim bir zaman olarak karşımıza çıkmaktadır. Kerahat vaktinde insanların namaz kılıp kılmayacakları merak ediliyor. Günde 3 kez yaşana. kerahat vakti, güneşin dünyaya olan konumuna nazaran düzenleniyor. İnsanlar, kerahat vaktinin ne kadar sürdüğünü ve günün hangi bölümlerinin kerahat vakti bulunduğunu araştırmakta. Bu yazımızda sizlere, kerahat vaktinin ne olduğundan ve kerahat vaktinde namaz kılıp kılmayacağınızdan bahsedeceğiz.

Kerahat vakti nedir?

Bir günün üç değişik kerahat vakti oluyor. Averaj olarak 45 50 dakika devam eden bu kerahat vakitleri, güneşin dünyaya olan konumuna nazaran belirlenmektedir. Sabah, öğle ve akşam olmak suretiyle üç değişik kerahat vakti var. Güneşin doğduğu an, güneşin batmış olduğu an ve güneşin tam tepede olduğu anlara kerahat vakti deniyor. Güneşin doğuşundan itibaren güneş ışınlarının gözleri kamaştırıncaya kadar ki olan vakit dilimine kerahat vakti denir. Sabahki kerahat vakti averaj 35 ila 55 dakika arası bir süredir. Bunlarla birlikte öğlen vakti güneşin tam tepede olduğu vakte de kerahat vakti denilmektedir. Günün ikinci kerahat vakti olan öğlen vaktinde güneş tam tepede olur. Ortalama 10 dakikalık bir süreye denilmektedir. Üçüncü ve son kerahat vakti ise akşam vaktidir. Akşamki kerahat vakti ise güneşin ikindi namazından sonrasında sararmaya ve göz kamaştırmamaya başladığı andan adım atar. Akşam güneş batıncaya kadar da devam eder. Bu kerahat vakti de averaj 40 dakikalık bir süredir.

Kerahat vaktinde namaz kılınır mı?

İslam dinine nazaran kerahat vaktinde namaz kılınmamalı. Herhangi bir günahı olmasa bile mekruh olarak kabul edilir. Eğer bu vakitlere kadar farz olan zaman namazları kılınmadıysa, bu vakitte zaman namazlarının sünnetleri terk edilir ve bir tek farz olan namazlar kaza edilir. Sadece ikindi namazına başlarken kerahat vakti girmediyse ve namaz esnasında kerahat vakti girdiyse, o namaz da vaktinde kılınmış sayılır. Fakat mümkün mertebe namazların kerahat vaktine bırakılmaması buyurulmuştur. Bunlara ek olarak nafile namazlarının bile bu vakitlerde kılınmaması gerekiyor. Kılacağınız namazları ya kerahat vaktinden ilkin ya da kerahat vaktinde sonrasında kılmanız gerekmektedir.

Niçin kerahat vaktinde namaz kılınmamalı?

Belirli inanışlara nazaran kerahat vaktinde ateşperestler, ibadetlerini halletmeye başlıyor. Bu yüzden de islam dininde kerahat vakti zamanı yakarma edilmesi tavsiye edilmiyor Doğal ki de lüzumlu durumlarda kerahat vaktinde de namaz kılınmalı. Sadece mümkün mertebe namazların kerahat vaktinden ilkin eda edilmesi tavsiye edilmektedir. Helak olan güneş yada ateşe tapan topluluklar, günün kerahat vakitlerindeki zamanlarında ibadetlerini gerçekeleştirmektedir.

Kerahat vaktinin tıbbi açıdan bir önemi var mı?

Kerahat vaktinin tıbbi açıdan da önemi bulunmaktadır. Kerahat vaktinde vücudumuz, en verimli şekillerde iş koşturmacasındadır. Bilhassa gün batımı ve gün doğumunda vücut sistemlerimiz en verimli şekilde çalışmaya adım atar. Sadece gün ortası ve gün ortasının tam tersi olan vakitlerde ise vücudumuzun sistemleri, durma noktasına gelir. Hali hazırda bu vakitlerde uykumuz da gelmeye adım atar.

Kerahat vakti uyunur mu?

İslam dinine nazaran kerahat vaktinde uyku uyunulması da mekruh sayılmaktadır. Bundan dolayı bu vakitlerde dini olarak işlerin düzene girmiş olduğu ve kabul edilmiş olduğu bir zaman olarak bilinmektedir. Bu nedenlerden dolayı da islam dinine nazaran kerahat vakitlerinde uyku uyumak, mekruh sayılmaktadır.

Kerahat vakitlerinde ne yapılmalı?

İnsanlar, kerahat vakitlerinde neler yapmaları icap ettiğini merak ediyor. kerahat vaktinde, kerahat vaktinden sonraki ibadetler için hazırlık yapılması tavsiye edilmektedir. Bunun haricinde da insanoğlu, kerahat vakitlerinde tövbe istiğfar yaparak ve zikir çekerek bu zamanları iyi bir halde değerlendirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir