Kerevizin yararları mevzusundan bahsetmeden derhal ilkin kısa bir data vermek istiyoruz. Kereviz, maydanozgiller familyasına ilişkin bir bitkidir. Avrupa sahil bölgelerinin çukur ve sazlık yerlerinde çoğunlukla yetişen kereviz, yenilebilir bir bitkidir. Bitkinin ömrü iki senedir. Ortalama bir metreye yakın boya gelebilir. Çiçekli bir nebat olan kerevizin çiçekleri krem rengine yakın beyazdır. Çiçeklerin boyutu ise 2 – 3 mm kadardır. Kereviz, değişik birçok alanda kullanılmaktadır. Sofralarda senelerdir yer edinen kerevizin çayı da yapılır. İnsanlar, geçmişten günümüze kerevizin yararlarından yararlanarak sıhhatli bir yaşam için emek harcamalar yapar.

Kerevizin Hayatımızdaki Yeri

Kerevizin hayatımızdaki yeri aslen oldukça mühim. Kereviz, bir tek vatanımızda değil pek fazlaca ülke mutfağında kullanılıyor. Geniş kullanım alanına haiz olan kerevizden değişik lezzetler hazırlanıyor. Şifalı bir nebat olarak kullanılan kerevizle insanoğlu sıhhatli besleniyor. Sıhhatli bir sebze olan kereviz içinde bulunan vitamin ve mineraller:

 • A vitamini
 • C vitamini
 • E vitamini
 • K vitamini
 • Folik asit
 • B6 vitamini
 • Potasyum
 • Manganez
 • Fosfor

Kereviz, içinde barındırdığı vitamin ve mineraller yardımıyla insan sağlığını pozitif yönde etkiliyor ve pek fazlaca alanda kullanılıyor. Kerevize en fazlaca mutfakta yer veriliyor.  Çorbası, zeytinyağlı yiyecekleri ve bunun benzer biçimde değişik lezzetleri bulunan kereviz taze tüketildiği sürece daha etkili oluyor. Yukarıda yer edinen vitamin ve minerallerin noksan olduğu bireylere kereviz tüketimi tavsiye edilir. Tertipli tüketilen kereviz yardımıyla bu vitamin ve mineraller direkt vücuda kazandırılır.

Kerevizin Yararları Nedir?

 

Kerevizin pek fazlaca faydası bulunmaktadır. Kereviz, içinde barındırdığı vitamin ve minerallerle insan sağlığını korumada oldukça etkili. Kereviz yararları ise hepimiz tarafınca bilinir. Bu faydalar;

 • Kolesterolü düşürür.
 • İltihabı önler.
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Kalp ve damar hastalıklarında etkilidir.
 • Kansere karşı koruyucu özelliktedir.
 • Mideyi korur.
 • Karaciğer sağlığını korur.
 • Gut ağrılarını hafifletir.
 • Diyabet hastalarında tedavi destekleyici olarak kullanılır.
 • Cildi korur.
 • Regl sancılarını hafifletir.
 • Zayıflamaya yardımcıdır.

Kereviz, kolesterol hastalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Fena ve yüksek kolesterole karşı duran kereviz, ferdin kolesterol değerlerinin düşmesine ve daha sıhhatli olmasına destek verir. Kerevizde fitalid bulunmaktadır. Fitalid ise kandaki stres hormonunu düşürür ve ferdin sakinleşmesine destek verir. Tertipli tüketilen kereviz yardımıyla tansiyon düşer ve beyne giden kan akışının hızı normalleşir. Kerevizin içinde bolca oranda antioksidan bulunmaktadır. Bu antioksidanlar yardımıyla vücuttaki iltihaplar giderilir.

İltihap problemi yaşayan bireylere kereviz tüketmeleri önerilir. Yüksek su ve lif içeren kereviz, sindirim sisteminin rahatlamasına destek olmaktadır. Ödem atmada oldukça etkili olan kerevizle beraber kereviz tohumu da faydalıdır. Kalp ve damar sağlığının korunması, kalp atışının normale dönmesi ve damarların rahatlaması için kereviz tüketmek önemlidir. Meydana getirilen araştırmalar sonucunda kereviz tüketen insanların kalp ve damar rahatsızlıklarının iyileştiği görülmüştür. Hem de meydana getirilen araştırmalar doğrultusunda pankreas kanseri ve meme kanseri oluşumunu kereviz tüketmenin önlediği görülmüştür.

(*12*)Kereviz, içinde bulunan vitamin ve mineraller yardımıyla kansere karşı koruyucu özelliğe haizdir.

Kerevizin içinde apium isminde bir madde vardır. Apium, mide zarını iyileştirmekte ve mide salgısını denetim etmektedir. Bu özellik yardımıyla kereviz, mide rahatlatıcı ve koruyucu etkiye haizdir. Kerevizin malum yararları içinde karaciğer sağlığını koruduğu da bilinmektedir. Karaciğer enzim fonksiyonlarının normalleşmesini elde eden kereviz bununla beraber karaciğerde biriken yağların gitmesine de destek olmaktadır. Hepatit B ve Hepatit C hastalarının haftada 1 yada 2 kez kereviz yemesi önerilmektedir.

Gut hastalarında meydana getirilen araştırma sonrasında kerevizin gut ağrılarına iyi geldiği gözlemlenmiştir. Hem de kerevizin içinde bulunan vitamin ve minerallerin kan şekerinin yavaş ve durağan(durgun) hareketli olmasını sağlar. Bu özelliği ile diyabet hastaları tarafınca tüketilmektedir. Cilt üstünde kullanılan ve etkili olan kereviz yaprakları muhteviyatında bulunan vitaminler yardımıyla cilt yaralarına iyi gelmekte ve cildi rahatlatmaktadır. Regl ağrıları her kadının büyük sorunları içinde yer alır. Minimum 3 günlük kullanılan kereviz yardımıyla regl ağrıları hafifler ve hanımefendiler için geçen bu sıkıntılı süreç daha azca ağrı ile geçmiş olur. Kalorisi oldukça düşük olan kereviz hem sıhhatli bir besindir hem de zayıflama sürecindeki bireylere destek verir. Taze kerevizin içinde yoğun oranda K vitamini bulunmaktadır. K vitamini ise kemik sağlığını korur, kemik hacminin artmasına destek verir.

Kerevizin Kullanımı Nasıldır?

İnsan sağlığı için etkili olan kereviz kolaylıkla kullanılabilir. Dünya genelinde mutfaklarda daha fazlaca tercih edilen sebze değişik yöntemlerle kullanılabilir. Genel olarak kereviz kullanımı şu şekildedir;

 • Kereviz çorbası
 • Zeytinyağlı kereviz
 • Kereviz dolması
 • Kereviz salatası
 • Kereviz tohumunun baharatı

Kerevizi bir tüm olarak incelediğiniz vakit hem sebze olarak mutfaklarda tüketebilir hem tohumundan baharat elde edebilir hem de yapraklarından çay elde edebilirsiniz. Kerevizi haşlayarak direkt tüketebilirsiniz. Eğer isterseniz haşladığınız kerevizle çorba yapabilir ya da zeytinyağlı yiyecek olarak sofralara koyabilirsiniz. Kereviz dolması bizim vatanımızda oldukça yaygındır. Sıhhatli ve leziz olan kereviz dolmasıyla beraber haşlanmış kerevizle salata da yapılabilir. Kerevizin tohumundan baharat elde edilmektedir. Bu baharat, yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılır. Hem de düzgüsel sofra tuzuyla tohum karıştırılır ve kereviz tuzu olarak satışa sunulur.

Kereviz tuzu hem yiyecekleri lezzetlendirir hem de yemeklerin tuz ihtiyacını karşılar. Bu karışım sıhhatli olarak kullanılmaktadır. Kerevizin yapraklarından da çay yapabilir, yaprakları kullanarak cildinize uygulayabilirsiniz. Taze yaprakları ezerek cildinize sürebilir, yaraların iyileşmesine destek olabilirsiniz. Hem de taze yaprakları ve kurutulmuş yaprakları çay yapabilirsiniz. Kerevizi çay olarak tüketeceğiniz vakit 2 haftadan fazla kullanmamaya itina göstermelisiniz. Çay haricinde mutfaklarda kullandığınız kerevizi tertipli olarak istediğiniz süreyle tüketebilirsiniz. Eğer kerevize alerjiniz bulunmuyorsa kolaylıkla tüketebilirsiniz. Kerevizin malum herhangi bir yan tesiri bulunmamaktadır. Ufak çocuklarda dikkatli tüketilmesi ihtiyaç duyulan sebze her yaş grubunda kolaylıkla kullanılabilir. Kereviz, sıhhatli bir gıda olarak tüketilmeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir