Varlıklı bir yiyecek kültürüne haiz olan Türk mutfağına ilişkin pek oldukca değişik tariflerden meydana gelen leziz yiyecekleri bulunmaktadır. Bu yemekler damağımızın şenlenmesine destek olurken, bazı meydana getirilen yanlış durumlar dolayısıyla sağlığımızı negatif yönde etkileyen faktörlerin oluşmasına niçin olmaktadır. Bu faktörlerin başlangıcında meydana getirilen yemeklerin ertesi gün ısıtılması gelir. Her yiyecek için riskli durum oluşmasa da bazı yemeklerin ertesi gün tekrar ısınması adeta zehrin oluşmasına niçin olmaktadır. Sıhhat açısından büyük  bir risk oluşturan bu gıdaları kesinlikle tekrar tekrar ısıtmaktan kaçının. İşte ısıtılınca zehre dönüşen o besinler…

Bu gıdaları tekrar tekrar ısıtmaktan kaçının

Sağlığımız için pek oldukca faydası bulunan besinlerle hazırlanan sıhhatli yemekler bazı durumlar büyük bir risk faktörü oluşturmaktadır. Bu faktörlerin başlangıcında bazı besinlerin tekrar ısınması gelmektedir. Tekrar tekrar ısıtıldığında adeta zehir saçan bu besinler tüketmeniz zehirlenmenize ve hatta sağlıksal olarak pek oldukca durumun yaşanmasına niçin olmaktadır. Sindirim sisteminin bozulmasından, midede  ağrı ve krampların yaşanmasına yol açan bu gıdaları tekrar ısıtmaktan kesinlikle kaçının.

Ispanak

Demir açısından varlıklı ıspanak

Vücutta bulunan demirin artmasına destek olan ıspanak, protein açısından da varlıklı olan olağanüstü bir bitkidir. Vücudu gribe karşı sakınan ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destek olan ıspanak, sindirim sisteminin de tertipli çalışılmasına destek olmaktadır. Yararları saymakla bitmeyen ve kesinlikle tüketilmesi gereken ıspanak, tekrar ısıtıldığında adeta bir zehre dönüşüyor. Ispanağın içinde bulunan nitrat bileşeni, tekrar tekrar ısıtıldığında ve yüksek ısıya maruz kaldığında nitrit bileşenine dönüşerek insan sağlığını büyük seviyede olumsuzluğa itmektedir. Bu yüzden yaptığınız ıspanak yemeğini ya da ıspanak soteyi günü birlik tüketmeye itina göstererek kesinlikle ertesi güne bırakmamanız gerekmektedir.

Tavuk

Protein açısından varlıklı tavuk

Pek oldukca yemeğin olmazsa olmaz unsurlarından bir olan tavuk bununla birlikte büyük bir ana yiyecek görevi de görmektedir. Protein açısından varlıklı olan tavuk, sıhhatli beslenen ve kilo vermek isteyen birçok insanoğlunun en oldukca tercih etmiş olduğu besinler içinde yer almıştır. Sotesinden, sulu yemeğine, mangalından, sebze yemeklerinin içinde olmasıyla birçok değişik lezzetle karşımıza çıkan tavuk tekrar ısıtıldığında zehir saçan besinler içinde yer almıştır. Zehirlenmelerin sık ve oldukça fena olan tavuk, yapıldıktan sonrasında derhal tüketilmeli ya da tekrar ısıtılmasından kaçınılmalıdır.

Mantar

Vitamin açısından varlıklı mantar

Mineraller açısından büyük bir zenginliğe haiz olan mantar, insan sağlığına büyük faydası dokunan besinler içinde yer almıştır. İçerisinde bulunan potasyum, fosfor, selenyum, magnezyum, demir ve çinko benzer biçimde bileşenler kişinin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destek olurken, vücudun mevcut emek harcama prensibine de destek olmaktadır. Kemik ve diş sağlığı açısından mühim olan mantar, kesinlikle soğuk tüketilmesi gereken besinler içinde yer almıştır. Isıtıldığında içinde bulunan vitaminlerin zehre dönüşmesi, kişinin sağlığının bozulmasına niçin olurken şiddetli karın ağrısı ve şişkinlik problemlerinin yaşanmasına niçin olmaktadır.

Yumurta

Kahvaltının eğer olmazsa olmazı yumurta

Bilhassa sabah kahvaltılarının olmazsa olmaz gıda kaynaklarından olan yumurta, insan sağlığını pozitif yönde etkileyen birçok vitamin ve minerali içinde bulundurmaktadır. Uzun süre tok tutucu özelliği bulunan yumurta, sıhhatli beslenen ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanların olmazsa olmaz öğünlerinden bir tanesi haline geliyor. Hem de kasların gelişmesine destek olan yumurta, sporla ustalaşmış mana da uğraşan insanların da çoğunlukla tükettiği besinler içinde ilk sıralarda yer almıştır. Sabah kahvaltılarında başta olmak suretiyle pek oldukca değişik türevi yapılarak tüketilen yumurtanın tekrar tekrar ısıtılması büyük bir zehrin dönüşmesine niçin olmaktadır. İkinci kez ısıtılan yumurta toksit üretmeye başlayarak, tüketildiğinde insan sağlığını negatif yönde etkileyen durumların yaşanmasına niçin olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir