Keten tohumu, yazları ortaya çıkan mavi tonlarında sarımsı çiçekli bitkilerden biridir. Keten cinsinin en fazlaca rastladığımız türüdür. Bitkisel kaynaklı besindir. İçeriğindeki birçok mineralle bedenimize faydalar sağlamaktadır. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü keten tohumunu en mühim kanser önleyicilerden biri olarak göstermiştir. Süratli bir halde büyüyen bu bolca mineralli keten tohumu yararları nedir? Kuvvetli gıda kaynaklarından kabul edilen keten tohumu iyi mi kullanılır ve ne kadar tüketilmelidir? Bunlardan bahsedeceğiz.

Keten Tohumu Faydaları Nedir?

2020 senesinin mart ayında yaşamımıza covid-19 girdi. Yarattığı korku ortamıyla beraber, sağlığın önemini farkettik. İlaçlardan, yabancı kimyasallardan sıkılınca naturel yöntemlerle iyi mi vücudumuzu koruyabileceğimizi araştırmaya başladık. Sıhhatli kalmamız için fazlaca mühim bir besin olan keten tohumuyla ilgili bu içinde ne olduğu yapmaya karar verdik. Hepimizin merak etmiş olduğu keten tohumu yararları nedir? Sorusunun cevabı için öğütülerek mi yoksa susama benzeyen haliyle mi tüketmeliyiz? Gelin birlikte bakalım.

 1. Keten tohumu içinde varlıklı yağ çeşitleri barındırır. Omega 3 dolu olması en mühim özelliğidir. Sindirimi kolay olması açısından öğütülmesi önerilmektedir.
 2. Ciddi bir lif deposu olmasıyla beraber antioksidan özelliğide bağırsak temizliğine destek sağlar. Sindirim sistemimizi düzenler.
 3. Asırlar öncesinden soframıza uzanan keten tohumu geçmişten günümüze kalp hastalıklarıyla savaşmakta kullanılmaktadır. Damar sertleşmesini önleyerek kalp sağlığı için ön plana çıkar.
 4. Keten tohumu içinde büyük bir polifenol grubu olan lignan bulunmaktadır. Bu madde bazı kanser türlerine kalkan oluşturmakta etkili bir bitkisel-östrojendir. Besinlerin içinde lignan aradığımızda, en fazlaca lignan içeren besinin keten tohumu olduğu görülmektedir.
 5. Omega 3 deposu olması, vücudumuzdaki fena kolesterolün kontrolünü sağlamaktadır.
 6. Günümüzde ki en büyük problemlerden kabul edilen diyabeti önlemede fazlaca destek olduğu görülmüştür.
 7. E Vitaminini yoğun olarak içermesi saç, cilt ve tırnaklarda da iyileşmeleri bununla beraber getirir.
 8. Yüksek oranda protein içermesi, gün süresince tok kalmanızı sağlayarak zayıflamanızı kolaylaştırır.
 9. Bilhassa bayanlar için östrojen hormonunu dengelemesiyle yumurtlamayı destek sunar. Hamile kalmakta zorlananların tüketmesi önerilmektedir. Hormon dengesini sağlar. Ruhsal olarak rahatlatması da ihtiyacımız olan özelliklerinden biridir. (Hamilelere ve östrojene bağlı kanser hastalarının tüketmesi önerilmemektedir. Detaylı informasyon için doktora danışınız.)
 10. Vejeteryan ve veganlar için  protein deposu olması önemlidir. Yumurta, et türevlerinden alınamayan proteini almaya yardımcıdır.

Toz halinde öğütülerek tüketilmesi tavsiye edilen keten tohumu, öğütüldükten kısa süre sonrasında tüketilmelidir. Kısa sürede tüketebileceğiniz kadarını öğütmeniz önerilmektedir. Tohum hali güneş görmeyen nemsiz yerde cam kavanozda tutulmalıdır. Uzun süre bekletilmemelidir.

Keten Tohumu Iyi mi Kullanılır?

Keten tohumunu çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Ilık suda yada soğuk suda bekletilerek tüketilebilmektedir. Suda bekleyince filizlenen keten tohumu fitik asidi çıkararak mineral emilimini arttırmaktadır. Öğütülerek kullanımı oldukça kolaydır. Toz haline gelen keten tohumunu birçok besinle beraber tüketebilirsiniz. Yoğurtlara, salatalara ve yiyeceklere katacağınız 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu sağlığınıza katkı sağlar.

Her çeşit aşırılığın zararı dokunan olması benzer biçimde, keten tohumu da tüketim miktarına dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan tohumlardan biridir. Hamile ve emziren bayanlar için önerilmemektedir. Yüksek potasyum içermesinden dolayı, kronik böbrek rahatsızlığı olanlar içinde sakıncalıdır. Divertkülit rahatsızlığa haiz olanlar da keten tohumu dahil hiçbir tohumu tüketmemelidir.

Iyi mi ve Ne Kadar Tüketilir?

 • Keten tohumunu 40 gramı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.
 • Salatalarınıza ve yemeklerinize koyarak kullanabilirsiniz.
 • Keten tohumunun öğütülmüş halde 2 tatlı kaşığı kadar tüketimi önerilmektedir.
 • Ek olarak yoğurtlu karışımlarda, ara öğün olarak kullanımında da gene 2 tatlı kaşığı kullanılabilir.

Gıda olarak kullanılmasıyla birlikte keten tohumu yağı da fazlaca yönlü bir kullanım sunar.

Keten Tohumu Yağı Kullanımı

Keten tohumu yağının en geniş kullanım alanı cilt üstüdür. Omega 3 deposu olmasıyla cilt üstü ve altı için oldukça önemlidir. Ph dengesini sağlamasıyla cildi pürüzsüzleştirir. Kuruluklar ve oluşan iltihabi durumlar için ilaç niteliğindedir. Keten tohumu yağı kullanım alanı oldukça fazladır. Eklemler, saç, tırnak ve cilt sağlığımızda oldukça etkili olan keten tohumu yağı yemeklerde de kullanılabilir. Sadece pişirilmemesi ve kızartma amaçlı kullanılmaması gerekir. Soğuk mezelerin içinde, pişmiş yemeklerin üzerine kullanabilirsiniz. Keten tohumunun öğütülmüş şeklinin yoğurt ve salatalara lezzet kattığını söylemiştik. Yağını da aynı öğütülmüş hali benzer biçimde ister ara öğünlerinizde, ister ana yemeklerinizde piştikten sonrasında ilave ederek kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir