Yavru vatan olarak malum Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmek için bazı gerekli evraklar bulunuyor. Bu evraklar ise nerede ise her insanın elinde bulunuyor. Ek olarak Kıbrıs’a girdiğinizde de size bir belge verilmektedir. Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girebilmek için pasaportunuzun olmasına gerek yok. Bu zorunluluk, 12 Haziran 1991 tarihinde kaldırılmıştır.  vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatlerinde bir tek kimlik belgesi kafi olmaktadır. Bu yazımızda sizlere Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidebilmek için hangi evrakların gerekli olduğundan bahsedeceğiz.

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girebilmek için gerekli olan evraklar nedir?

Normalde yurt dışındaki bir ülkeye gidebilmek için pasaportunuz ve gerekiyorsa vize almanız gerekiyor. Sadece Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmek için herhangi bir vize almanız gerek yok. Geçişlik şartı da 12 haziran 1991 tarihinde ortadan kalktı. Artık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yeni tip kimlik katları ile brilikte istedikleri benzer biçimde Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş yapabilmekteler. Sadece kimliklerinizin yeni tipte olması gerekiyor. Eski tip kimlikler ile maalesef Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş yapamazsınız.

Türk vatandaşlar Cenup Kıbrıs’a geçebilirler mi?

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları, Kıbrıs adasının iki tarafınca da istedikleri benzer biçimde faydalanabilmektedir. Sadece Türkiye’den gelen kişilerin Şimal Kıbrıs’tan Cenup Kıbrıs’a geçmelerinde belirli prosedürler işlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Cenup Kıbrıs’a geçebilmeleri için ilk olarak Şimal Kıbrıs’tan vize almaları ve daha sonrasında ise Yunanistan üstünden Cenup Kıbrıs’a geçiş yapmaları gerekiyor. Bu şekilde Türk vatandaşları da istedikleri benzer biçimde Cenup Kıbrıs’a geçiş yapabilmektedirler. Sadece Cenup Kıbrıs’a geçecek olan Türk vatandaşlarının kesinlikle pasaportlarına KKTC mührü vurdurtmamaları gerekiyor. Bundan dolayı bu mührün vurdurulması, Cenup Kıbrıs’a geçişte problemler yaşamanıza niçin olabilmektedir.

Kıbrıs’a iyi mi gidilir?

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti2ne gidebilmek için en mantıklı yol, tayyare ile gitmektedir. Türkiye’nin nerede ise her şehrinden Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne direkt uçuşlar bulunmaktadır. Ülkemizdeki bazı havayolları Kıbrıs’a tayyare kaldırmıyor. Sadece en oldukça tercih edilen havayollarından THY, Pegasus Havayolları, Atlasjet, Onur Air ve Anadolujet’in Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne direkt uçuşları bulunmaktadır.

Kıbrıs’a gidebilmek için tayyare haricinde, deniz yolu ile de gidebilmek mümkün. Arabalı vapur seferleri ile Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti limanlarına gidebilir ve bu şekilde Kıbrıs’a giriş yapabilirsiniz. Bu vapur seferleri ise Antalya ve Mersin illerimizden kalkmaktadır. ANcak otomobiliniz ile Kıbrıs’a gidecekseniz otomobiliniz için bir sigorta ve ekstradan da triptik belgesi almanız gerekmektedir.

Kıbrıs’ın ulaşımı iyi mi?

Kıbrıs’ın nüfus yoğunluğunu göz önünde bulunduracaksak. Kıbrıs’ın ulaşımı mevzusunda o kadar da fazla bir mesele olmadığını söyleyebiliriz. Sadece otomobiliniz ile gidecek ya da orada otomobil kiralayacaksanız, ilk olarak trafiğin tıpı İngiltere’deki benzer biçimde sağ taraftan aktığını unutmamanız gerekiyor. Eğer alışkın bulunmadığınız bir trafiğe girmek istemiyorsanız, kısa mesafeler için taksi oldukça uygun olmaktadır. Hatta birazcık pazarlık ile oldukça daha ucuza da gidebilirsiniz.

Kıbrıs’ın merkezi olan Girne’den nerede ise her beldeye dolmuş seferler düzenlenmektedir. Bu sayede Kıbrıs’ta gezi ederken toplu taşımayı da kullanabilirsiniz. Girne’den Lefkoşa’ya, Lapta’ya, Karşıyaka’ya, Magusa’ya dolmuş seferler düzenlenmektedir. Sadece Kapaz’a gitmek istiyorsanız, tek yolunuz taksi yada vasıta kiralamadır. Yeni meydana getirilen otoyol yardımıyla Girne’den Kapaz’a 2,5 saatte gidebiliyorsunuz.

Kıbrıs’ta alışveriş iyi mi?

Kıbrıs’ta alışveriş yaptığınız bölgeler oldukça mühim. Oradaki vergilendirme nedenli ile birçok ürünü, Türkiye’den oldukça daha ucuza alabiliyorsunuz. Market alışverişleri, ürünün kalitesine bakılırsa değişkenlik göstermektedir. Ek olarak Kıbrıs’taki vergilendirme sistemi sebebi ile Kıbrıs’ta alkol almak da oldukça ucuza denk geliyor. Bu yüzden de Kıbrıs’ta oldukça etken bir gece yaşamı bulunuyor ve vergilendirme yardımıyla de gece kulüplerinde fahiş fiyatlar ödemiyorsunuz. Otel tutarları ise rezervasyonun geçmişine ve mevsime bakılırsa değişkenlik göstermektedir. Eğer yaz tatilini Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde geçirmek istiyorsanız, cebinizden konaklama için bayağı bir para çıkacaktır. Sadece kış aylarında fiyatlar yarı yarıya düşmektedir. Sadece Kıbrıs’taki maaşlar da bu fiyatlama oranla verilmektedir. Bu yüzden de aynı şeyleri Kıbrıs halkı için söyleyemeyiz. Fakat Kıbrıs’ın genel ekonomik durumu oldukça fena değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir