Ege ve Akdeniz sahilleri tarih boyunca pek çok farklı amaçla kullanılmış ve dünyanın en işlek sahilleri olarak ün kazanmışlardır. Ticarette, bilimde, sanatta ve felsefede çok ileri bir seviyede olan bu bölge ayrıca içerisinde barındırdığı şifa depolarıyla da çok önemli bir bölgedir. Ege ve Akdeniz sahillerinde bulunan bitkiler, meyveler ve sebzeler pek çok alanda kullanılmıştır. Tarih boyunca pek çok hastalığın tedavisinde de kullanılan bu ürünler zamanla sınırlarını aşmış ve dünyanın pek çok yerine taşınmıştır. Bu şifa dolu meyvelerden biriside hiç kuşkusuz çam fıstığıdır. Anavatanı Ege ve Akdeniz sahilleri olan bu mucizevi besin geçmişten günümüze hemen hemen her alanda kullanılmış bir üründür. Pek çok özelliği ile gündemde olan bu şifa deposu özellikle alternatif tıpta çok fazla kullanılan ürünlerin başında yer almaktadır. İnsan sağlığına olan faydaları sayesinde sıklıkla tüketilen çam fıstığı, vücudu pek çok hastalıktan korumaktadır. Ayrıca sağlık alanı dışında yemeklerde ve tatlılarda da çok aktif bir şekilde kullanılan bir üründür.

Ülkemizde dolmalık fıstık olarak ta adlandırılan bu mucizevi besin pek çok özelliği ve faydasıyla günümüzün en çok araştırılan ürünlerin başında yer almaktadır. Çam fıstığı ülkemizde en çok Aydın, Muğla ve İzmir’de yetiştirilmektedir. Çam fıstığı, çam kozaklarından elde edilen bir besindir. Dışı çok sert olan kozalaklar kırılarak elde edilmektedir. Besin değeri de çok büyük olan çam fıstığının 100 gramı pek çok mineral ve vitamin içermektedir. İnsan vücuduna enerji vermekte ve direnci arttırarak hastalıklara karşı duvar örmektedir. Özellikle hastalıkların çok arttığı soğuk kış aylarında bu mucizevi ürünün kullanılması tavsiye edilmektedir. Ortalama olarak 250 yıl yaşayan çam fıstığı ağacı her yıl sürekli olarak ürün vermektedir. 250 yıl gibi uzun bir süre yaşayabilen bu ağaçlar hem doğaya hem de insanlara çok büyük faydalar sağlamaktadır.

Günümüzde bilimin ve teknolojinin çok artması ve hatta hat safhalara çıkmasıyla beraber hayatımızın her alanına nüfuz etmiş durumdadır. Bunun artıları olduğu kadar eksileri de bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda yapılan istatistiklere bakıldığında teknoloji kullanımının çok fazla arttığı gözlemleniştir. Üstelik bu teknoloji kullanımına bağlı olarak insanlarda çok çeşitli hastalıkların da baş gösterdiği tespit edilmiştir. Örneğin diyabet, obezite, kanserin pek çok çeşidi, görme bozuklukları ve buna benzer pek çok hastalık son yılların en yüksek oranlarına çıkmış durumdalar. Tüm bunlar insan sağlığını çok ciddi tehdit eden unsurlardır. Bunların verdiği zarar neticesinde ölüm oranlarında çok fazla artmış durumdadır. Bu olumsuz tabloyu değiştirmek için doğada bulunan ürünlere başvurmak gerekmektedir. Bu ürünlerin başında da çam fıstığı gelmektedir. İnsan sağlığına sağladığı faydalar sayesinde adından çok fazla bahsettiren bu mucizevi besin her alanda insanı korumakta ve sağlıklı yaşam sürmesini desteklemektedir. Yapılan pek çok bilimsel çalışma neticesinde de çam fıstığının pek çok özelliğinin olduğu tespit edilmiştir. Bu özellikler çok eski zamanlardan beri bilinmekteydi. Ancak faydalarını bu kadar çok olacağı tahmin edilmiyordu. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde çam fıstığının faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz;

Çam fıstığının mucizevi faydaları nelerdir?

 • Çok kuvvetli bir antioksidandır.
 • Pek çok hastalığın oluşumunu önlemekte ve vücudu korumaktadır.
 • Toksin maddelerin (zararlı maddeler) vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
 • Çok zengin vitamin ve mineraller içermektedir.
 • Vücudu dinç ve diri tutmaktadır.
 • İştah kesici özelliği bulunmaktadır.
 • Fazla kiloların yakılmasını ve zayıflamayı desteklemektedir.
 • Vücuda uzun süreli enerji vermektedir.
 • Kalp dostu olup pek çok kalp rahatsızlığına iyi gelmektedir. Özellikle kalp krizi riskini olabildiğince en aza indirmektedir.
 • Şeker hastalığının tüm olumsuzluklarını bertaraf etmekte ve bu hastalığın oluşmasını önlemektedir.
 • Zaman zaman meydana gelen romatizma ağrılarına çok iyi geldiği bilinmektedir.
 • Cinsel sağlık için de çok önemli bir yer tutmaktadır. Cinsel isteksizliği yok etmektedir.
 • Kötü kolesterolü düşürmektedir.
 • Kırmızı kan hücresinin üretilmesine katkıda bulunmaktadır.
 • Yaralanmalara karşı çok etkilidir.
 • Uyku kalitesini arttırır.
 • Strese ve kaygıya çok iyi gelmektedir.
 • Göz sağlığı için de çok büyük faydalar sağlamaktadır.

Çam fıstığı pek çok özelliği ile son zamanların en çok konuşulan ürünleri arasında yer almaktadır. Önemi ve faydaları çok eskiden beridir bilinen bu mucizevi besin pek çok özelliği ile insan sağlığı için büyük önem arz etmektedir. Özellikle yapılan son bilimsel çalışmalar neticesinde faydalarının tahmin edilenden de çok olduğu gözlemlenmiştir. Çok kuvvetli bir antioksidan kaynağı olan çam fıstığı başta toksin maddeler (zararlı maddeler) olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Vücudu özellikle kış aylarında bakterilerden, mikroplardan ve bulaşıcı pek çok virüsten korumaktadır. Aynı zamanda çok yüksek oranda vitamin ve mineral içerdiğinden adeta şifa deposu konumundadır. Çok az bir miktar bile insan vücudunun ihtiyacını rahatlıkla karşılamaktadır.

Çam kozolağı

Çam fıstığının pek çok özelliği bulunmaktadır. Ancak bu özelliklerden öyle birisi var ki çoğu insanın hayallerini gerçeğe dönüştürmektedir. Bu özellik hiç kuşkusuz kilo vermeye ilgilidir. Günümüzde obezite çok ciddi oranda artmış durumdadır. Bu durumun pek çok nedeni bulunmaktadır. Ancak genel olarak bakıldığında bu durumun hem sağlığa çok ciddi tehditleri bulunmakta hem de insan ruh sağlığına çok fazla zararı dokunmaktadır. Bu durumdan çam fıstığıyla kurtulmak mümkündür. Çünkü çam fıstığı iştah kesici bir özelliğe sahip olduğundan insanların çok az yemesini sağlamaktadır. Bu da doğal olarak kilo vermeyi tetiklediğinden zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Vücudun dinç ve diri olması insan sağlığı için çok elzem bir konudur. Özellikle hastalıkların çok arttığı bu dönemlerde vücudun diri bir şekilde ayakta durması oldukça zordur. Ancak çam fıstığı ile tüm bu zorluklar rahatlıkla aşılmaktadır. Çam fıstığı pek çok özelliği ile vücudu dinç ve diri tutmaktadır. Ayrıca vücuda uzun süreli enerji sağlayarak vücudun daha güçlü durmasını sağlamaktadır. Yorgunluk, stres ve kaygı gibi hem fiziksel hem de ruhsal pek çok problemi rahatlıkla çözmektedir. Uyku kalitesini de arttırdığından güne daha iyi başlamayı sağlamaktadır. Ayrıca zaman zaman meydana gelen romatizma ağrılarına da çok iyi gelmekte ve ağrıları anında dindirmektedir.

Çam fıstığı kalp sağlığı için de çok önemli bir besindir. Kalp dostu olan bu mucizevi ürün özellikle kalp-damar tıkanıklıklarına ve kalp krizine karşı çok etkilidir. Kalp krizinin oluşmasını önlemektedir. Ayrıca damar tıkanıklıklarına da çok iyi gelmektedir. Her iki konuda da oldukça başarılı olan çam fıstığı göz sağlığı için de çok fazla önem arz etmektedir. Günümüz dünyasında ekranların saçtığı ışıklar neticesinde son zamanlarda en çok artan problemlerin başında görme bozukluğu problemleri gelmektedir. Bu problemlerin ortadan kaldırılması ve etkilerinin en aza indirilmesi için çam fıstığının kullanılması önerilmektedir. Gerçekten de yapılan araştırmalar neticesinde çam fıstığının görme problemlerine çok iyi geldiği tespit edilmiştir.

Çam fıstığı ülkemizde çok fazla yetiştiğinden hemen hemen her alanda kullanılan ürünlerden birisidir. Özellikle dolmalık fıstık olarak adlandırılması da aslında yemeklerde çok kullanıldığını göstermektedir. Yemeklere ayrı bir lezzet katan bu ürün ayrıca tatlılarda da çok fazla kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir