Evlerdeki büyük çekince: Çamaşır suları!

Temizlik biz insanoğlu için eğer olmazsa olmaz bir uygulamadır. Her alanda temiz olmak insanların sıhhatli kalabilmesi için de son aşama mühim bir mevzudur. Pek oldukça insan kişisel bakımına dikkat etmektedir. Sadece temizlik bir tek kişisel bakımla sınırlandıracak kadar oldukça dar bir mevzu değildir. Günümüzde insanların büyük bir kısmı kişisel temizliğin fazlasıyla kafi bulunduğunu düşünmektedirler. Fakat durum hiçte zannedildiği şeklinde değildir. Şu sebeple kişisel temizliğin yanı sıra daha pek oldukça temizlik alanı bulunmaktadır. Günümüzde hastalıkların artması ve insan sağlığının oldukça fazla dış uyarana maruz kalması hastalanmayı da kolaylaştırmaktadır. Onun için temizliği bir tek kişisel bakım ile sınırlandırmak bilincinde olmadan hastalanmamıza bile niçin olabilmektedir. Günümüz dünyasında kullanılan pek oldukça kimyasal ürünler insanların bilincinde olmadan oldukça ciddi bir halde hastalanmalarına sebebiyet vermektedirler. Onun için temizliği olabildiğince her yerde uygulamak ve ona dikkat etmek gerekmektedir.

Günümüz dünyasının köklü değişimleri endüstri devrimi ile başlamaktadır. O günden bu güne pek oldukça kimyasal ürün ortaya çıkarılmış ve doğaya salınmıştır. Fabrikaların zehirli dumanları, yeni çıkan fast food seçimi zararı dokunan yemekler ve daha nicesi insan sağlığını oldukça ciddi tehdit etmektedir. Tüm bunların yanında evlerimizde kullandığımız pek oldukça üründe de durum ayrımsız değildir. Nerede ise her evde kesinlikle bulunan deterjanlar ve çamaşır suları adeta zehir saçmaktadır. İnsanlar üstünde oldukça fazla zararları olduğu tespit edilen bu kimyasal maddeler bir çok süre ölümle sonuçlanan vakalara niçin olmaktadır. Nitekim geçtiğimiz yıllarda bunun pek oldukça örneğini rahatça görmekteyiz. Evde kullanılan bilinçsiz temizlik sonucunda geri dönüşü olmayan ve telafisi mümkün olmayan pek oldukça hadise ile karşı karşıya kalabilmekteyiz.

Evlerimizde bulunan bu zararı dokunan kimyasal maddeler bir çok süre solunum sistemini ve deriyi tahriş etmektedir. Ek olarak kanser şeklinde oldukça ölümcül hastalıklara bile kapı aralamaktadırlar. Çamaşır suları bilhassa evde bulunan kıyafetlerin temizliği için olmazsa olmaz bir ürün konumundadır. Sadece çamaşır suyu bir tek kıyafetlerin temizliğinde kullanılan bir ürün değildir. Zeminlerin temizliğinde, hela temizliğinde ve banyo temizliğinde çoğunlukla kullanılmaktadır. İnsanların yaşamını oldukça kolaylaştıran bu kimyasal maddeler aslına bakarsak görünmüş olduğu kadar pekte masum sayılmazlar. Şu sebeple insan sağlığı açısından asla istenmeyen pek oldukça hastalığın oluşmasına sebebiyet verebilmektedirler. Bilhassa son yıllarda artan vakaların pek bir çok temizlik ürünleri üzerinedir.

Çamaşır suyu ilk ne süre ve kim tarafınca ortaya çıkarıldı?

Tarihler 1785 yıllarını gösterdiğinde Fransız kimyacı Claude Louis Berthollet ilk çamaşır suyunu buluş ediyor. Çamaşır suyu 1700’lü yıllardan beridir hayatımızda mevcud bir üründür. Günümüzde yüzlerce çeşit marka çamaşır suyu üretmekte ve bunu piyasaya sürüp satmaktadır. Sadece çamaşır suları hem maddi olarak insanların güçlük yaşamasını hem de sağlıklarından olmalarına sebebiyet vermektedir. Oldukça masum ve yaşamı kolaylaştıran olarak görülen bu ürünler giysileri temizlerken pek oldukça kimyasal maddenin giysilerde birikmesine ve hatta çoğalmasına bile niçin olabilmektedirler. Bu bununla beraber pek oldukça toksin maddenin (zararı dokunan madde) giysiler kanalıyla insanlara geçmesi anlamına da gelmektedir. Nitekim bu mevzuyla meydana getirilen pek oldukça araştırma da bu kanıyı destek sunar niteliktedir.

Çamaşır suları pek oldukça insanda istenmeyen bir sürü probleme niçin olabilmektedir. Bilhassa kullanım sıklığı bu aşamada oldukça fazla dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir husustur. Bir çok insan çamaşır sularının zararı dokunan olmadığını düşündüğü için giysiler başta olmak suretiyle pek oldukça değişik alanda bu kimyasalları kullanmaktadırlar. Sadece bu hem giysilerde hem de banyo, hela ve zeminlerde pek oldukça istenmeyen görüntünün de ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Bilhassa ev temizliğinde kimi zaman değişik kimyasallarla karıştırılan bu kimyasal maddeler tepkimeye girerek insanları oldukça ciddi anlamda etkileyebilmektedirler. Başta deri ve solunum sistemi olmak suretiyle pek oldukça organ geri dönüşü olmayan hasarlar alabilmektedir. Meydana getirilen bilimsel araştırmalarda da çamaşır sularının çokta sıhhatli ürünler olmadığı tespit edilmiştir. Sadece bir çok insan bu durumun bilincinde ve bilincinde değildir. Meydana getirilen pek oldukça bilimsel araştırmanın sonuçlarına nazaran çamaşır sularının zararlarını özetlemek gerekirse şu şekilde özetleyebiliriz;

Çamaşır suyunun insan sağlığına olan zararları nedir?

 • Akciğer problemlerine niçin olabilmektedir.
 • Deride tahrişe sebebiyet verebilmektedir.
 • Pek oldukça hastalığa kapı aralamaktadır.
 • Astım şeklinde pek oldukça probleme niçin olmaktadır.
 • Alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına niçin olmaktadır.
 • Ciltte tahrişlere, kaşıntılara ve kızarıklara yol açmaktadır.
 • Öksürük ve boğaz ağrılarına niçin olabilmektedir.
 • Kanser şeklinde geri dönülmesi zor ve ölümcül pek oldukça hastalığa niçin olmaktadır.
 • Vücutta pek oldukça iltihabın oluşmasına sebep olmaktadır.
 • Kıyafetlerin yıpranmasına sebebiyet vermektedir.
 • Pek oldukça kimyasal maddenin giysiler üstünden insanlara geçmesini hızlandırmaktadır.
 • Nefes darlığına niçin olabilmektedir.
 • Çamaşır suyunun ortaya yaymış olduğu koku burnun dokusunu bozabilmektedir.
 • Şiddetli baş dönemlerine yol açmaktadır. Hatta baş dönmelerinden de ileri gitmekte ve bayılmalara da yol açmaktadır.
 • Gözlerde sulanmaya yol açabilmektedir.
 • Akciğerler için oldukça büyük tehlikedir. Şu sebeple ortaya çıkan gazlar solunum kanalıyla akciğere ulaşmaktadır. Bu da bununla beraber pek oldukça akciğer probleminin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Erken müdahaleler yapılmadığında akciğer kanserine bile yol açabilmektedir.
 • Pek oldukça zehirlenmeye niçin olabilmektedir.

Çamaşır sularının insana verdiği tahribatlar asla kuşkusuz oldukça fazladır. Meydana getirilen pek oldukça bilimsel emek harcama ile bu durum gözler önüne serilmiştir. İçerdikleri kimyasal maddeler insan sağlığına oldukça zararı dokunan olduğundan belli başlı hastalıklara yol açmaktadırlar. Mesela oldukça ciddi solunum yolu hastalıklarına ve akciğer tahribatına niçin olmaktadırlar. Bunlarda erken müdahale edilmediği takdirde sonu ölümle bitmektedir. Ek olarak akciğer kanseri başta olmak suretiyle pek oldukça hastalığa sebep olan çamaşır suları vücut direncini zayıflatarak kırmakta ve kolaylıkla hastalıkların vücuda bulaşmasını sağlamaktadır. Son dönemlerde bu mevzuyla ilgili pek oldukça zehirlenme vakası yaşanmıştır. Burnun dokusuna da oldukça ciddi şekilde zarar veren çamaşır suları cilt sağlığı açısından da asla iyi değilir. Cildin zaman içinde aşınmasını, tahriş olmasını ve kızarmasını sağlamaktadır. Peki, bu zararı dokunan olan çamaşır suyu yerine daha doğal ve sıhhatli bir temizlik ürünü yapılabilir mi? Bu probleminin cevabı işte detaylarda…

Çamaşır suyu

Ev ortamında daha sıhhatli ve doğal çamaşır suyu nasıl yapılır?

Lüzumlu malzemeler;

 • 1 bardak su
 • 1 yiyecek kaşığı kadar limon suyu
 • 1 fincan kadar oksijenli su
 • 10 damla kadar limon yada lavanta yağı
 • 1 tane sprey şişesi

Yapılışı;

Tüm malzemeleri karıştırmak için en önce temiz bir kap alınır. Bu kabın içine tüm malzemeler ilave edilir. Malzemeler ilave edildikten sonrasında hepsi güzelce karıştırılır. Peşinden da tüm malzemeler sprey şişesine ilave edilir. Sonrasında sprey şişesinin ağzını iyice kapatın ve ışıkla olan temasını kati. Bunun için de sprey şişesini asla ışık almayan bir odaya yada dolaba koyabilirsiniz. Böylelikle daha doğal ve zararsız bir çamaşır suyu elde etmiş olacaksınız. Kullanılan ürünlerin hepsi doğal olduğundan herhangi bir sağlıksal probleme yol açmamaktadır. Sadece averaj olarak 1 ay şeklinde kısa bir süre içinde kullanılması gerekmektedir. Onun için oldukça büyük kaplarda yapmanıza gerek kalmamıştır. Aylık temizlik ihtiyacınıza nazaran bu karışımı yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir