Pek fazlaca kadının sıhhatli ve güzel bir boyama tekniği olarak kullandığı kına nasıl çıkar? Yaşadığımız bu değişen ve telaşlı dünyada hanımefendiler giderek daha da ergonomik hale geldi. Günümüzde giderek daha çok hanım saçlarının rengini değiştirebilmek için kınadan yararlanıyor. Bu ürünün pozitif yanları, bileşenlerinin çoğunun naturel ürünlerden gelmesidir. Bundan dolayı hepimiz tarafınca kolayca ve güvenle kullanılabilir.

Kına Nedir?

Kına maddesi saç, deri ve kumaş şeklinde değişik yerlerde çoğunlukla kullanılan bir boya türüdür. Kınalar içinde naturel maddeler ihtiva ettiği için pek fazlaca insan kına kullanmayı önemser. İçeriğinde kına maddesine değişik renk tonları elde eden çeşitli katkı maddeleri bulunabilir. Kahverengi, turuncu, kırmızı yada bu renklerin tonlarında katkı maddeleri kullanılmış olabilir. Sadece kınanın en fazlaca malum rengi kırmızıdır.

Mühim bir detay ise kına maddesi uygulandıktan sonrasında anında çıkarılamaz. Kına süre içinde ve naturel bir halde rengi hafifleyerek kaybolur gider. Sadece kullanılan kınayı çıkarmak yada temizlemek isterseniz naturel renk açma sürecini hızlandırabilecek değişik şekilleri denemeniz mümkündür.

Kına Nasıl Kullanılmalıdır?

Naturel bir kırmızı renk oluşturmak için kınayı kullanmak en iyi yöntemlerden biridir. Kınadan gelen bu renk saç üstünde uzun süre kalmalı ve derhal yıkanmamalıdır. Değişik pek fazlaca yerde çeşitli kına türleri satılır. Maksimum bir tesir oluşturmak için Hint kınası şeklinde daha nitelikli bir ürün tercih etmeniz etkililik için doğru olacaktır. Kına saçları muhteşem bir şekilde boyarken saça parlaklık vererek daha sıhhatli ve güzel bir hale getirir.

Kına ile saçları boyarken cilt ile temas ettiğinde oluşan koyu lekelerin çıkarılması sonrasında zor olabilir. Kına ile saçınızı boyamaya başlamadan ilkin tek kullanımlık eldivenler kullanmanız, bir paket kına açmanız ve belirtilen oranlar için ılık suyla seyreltmeniz gerekiyor. Boyanın kıvamının iyi olması için bir krema kıvamına benzemelidir.

Kınanın fazlaca akıcılık taşıması, saça uygulanmış olduğu süre boyanın damlamasına ve bu durum da cildin üstünde lekeler oluşmasına niçin olabilir. Boyayı saçtan duruladıktan sonrasında iyice yıkanmalı ve havluyla kurutulmalıdır. Bunun doğru bir halde yapmak için ilk olarak saçları toplamak daha iyi olacaktır. Şundan dolayı kına kullanıldıktan sonrasında inatçı kına lekeleri değişik yerlerde kalabilir.

Kına kullanmanın cilde yada giysilere bulaşması şeklinde bazı dezavantajlı tarafları olmasına karşın, uygulanmasından sonrasında kınanın yararları oldukça görülür hale gelir. Kına kullanımı ek olarak yağlı saç tipleri için idealdir.

Bununla birlikte saçlara belirli bir hafiflik kazandırır. Saç buklelerine parlaklık ve hacim kazandırır. Bununla beraber saç telleri daha azca kir tutmaya adım atar. Ek olarak kına kullanımı ince saç tellerine haiz olan kişiler için de oldukça faydalıdır. Kına saçı kalınlaştırırken telleri besler ve kökleri kuvvetlendirir. Ek olarak kına kullanımı saç boyamada haricinde vücut boyamak için de çoğunlukla kullanılır. Değişik yöntemler uygulayarak belirli bir süre dilimi içinde oldukça güzel bir tasarıma haiz şekilleri vücudunuzda dövme olarak yaptırabilirsiniz.

Kınalı saç

Kınayı Çıkarma Şekilleri Nedir?

Kına naturel olarak saça uygulandığında sıhhatli ve parlak bir görünüme kavuşturur. Sadece çeşitli nedenlerle kınayı çıkarmak gerekebilir. Bundan dolayı bazı yöntemlerle kınayı çıkarmak ya da rengini değişiklik yapmak mümkündür. Bu yöntemler içinde şunlar yer ediniyor:

Saçı Kesimi Yaptırmak

Kınayı saçtan çıkarmanın ilk seçeneklerinden biri sık sık şaç kestirmektir. Değişik süre dilimlerinde saç kesimi yaptırarak kına renginin açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu naturel boyayı çıkarmak tüm boya kaybolana kadar saçı aşamalı olarak kesmek gerekir. Saçınızı kına ile boyadıktan sonrasında kesmek her yönden faydalıdır. Bu uygulamanın ana avantajlarından biri, saçınızın eskisinden fazlaca daha kuvvetli uzamasıdır. Sadece kınanın boyandıktan derhal sonrasında kesilmesi bu yararları görmeyi engelleyebilir.

En Azca İki Hafta Bekleyin

Kına boyasını saçınızdan çıkarmak için fazlaca telaşlı değilseniz, birazcık beklemek iyi bir seçenektir. Kına renginin kimyasal bir yöntem uygulamadan yada saçı kesmeden naturel bir halde çıkmasını istiyorsanız minimum iki hafta beklemelisiniz. Bu, kınanın saçı kökten uca terk etmesi için lüzumlu olan süredir.

Saçınıza uyguladığınız ürünün kalitesine nazaran azca ya da fazlaca zamana ihtiyacınız olacaktır. Averaj olarak ortalama on beş gün süresince kına boyalı saçlara haiz olmuş olursunuz. Bu süreden sonrasında renk otomatikman kaybolacak ve saç eski haline dönecektir. Naturel boyaların iyi yanı saça yumuşaklık ve parlaklık şeklinde birçok yarar sağlamasıdır. Kına ek olarak saç büyümesini hızlandırma özelliğine de haizdir. Saçlara uygulandığında kuvvetli ve sıhhatli olması için saç telini kuvvetlendirir.

Başka Bir Renk Tonuyla Renklendirin

Saçların kendi renklerinin ortaya çıkmasını beklemek istemiyorsanız yeniden boyamayı tercih edebilirsiniz. Kına ile ilgili garip olan durumlardan biri saç yapısına zarar vermeden gerektiği kadar sık ​​kullanılabilmesidir. Saçınızı yeniden boyamaya karar verirseniz, kına boyasının renk tonlama özelliğinden yararlanabilirsiniz. Zeytin, argan ve hindistancevizi şeklinde naturel yağların kombinasyonu istenen rengin elde edilmesine destek sunar. Yalnız başlangıçta haiz olduğunuz renge rötuş yapmak istiyorsanız, bunu kına ile de yapabilirsiniz.

Seyredin: Kınalı Saç Nasıl Açılır ? /Kumrala Dönüş

https://www.youtube.com/watch?v=hc-7jp2AsB0Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: Kınalı Saç Nasıl Açılır ? /Kumrala Dönüş (https://www.youtube.com/watch?v=hc-7jp2AsB0)

Mineral Yağlarla Kına Çıkarma

Saçlar kına ile boyandıktan sonrasında bu boyayı derhal çıkarmanın kolay olmadığı açık bir durumdur. Bu süreci hızlandırmak ve kendi saç renginizi elde etmek için mineral yağlarla yoğun bir bakım yapabilirsiniz. Bu yöntem, yağların saça uygulanması ve devamlı olarak masaj yapılmasıyla yapılır.

Saç yağlarla ovulduktan sonrasında saçı herhangi bir şeyle örtün ve ısı uygulayın. Isı, boyayı saçınızdan yavaş yavaş alacaktır. 30 ile 45 dakika sonrasında ve devamlı ısı aldıktan sonrasında örtüyü çıkarın ve saçınızı bolca şampuanla sudan geçirin. Saçınız temizlendikten sonrasında, saç kremi uygulayın ve durulayın. Bu şekilde büyük seviyede saçın orijinal rengini geri kazanması sağlanmış olacaktır. İşlem sonunda ortalama on beş gün sonrasında kaybolacak bazı kına izleri kalmış olabilir.

Kına renkleri ile saç boyamak, kimyasal bileşiklere ve geleneksel boyalara nazaran fazlaca daha naturel bir alternatiftir. Saç yapısı üstündeki pozitif tesiri, kınayı güzel ve nemli saçları ortaya çıkarmak için muhteşem bir seçenek haline getirir.

Kına boyalı saç

Bal ve Tarçın Maskesi

Bal ve tarçın maskesi fazlaca nemlendirici olmasının yanı sıra kına ve öteki bitkilerin pigmentlerini birazcık uzaklaştırır. Bu maskeyi daha etkili hale getirmek için evvelde saçın yumuşamasını sağlamak uygun olacaktır.

Lüzumlu Malzemeler:

  • 2 yiyecek kaşığı bal,
  • 2 yiyecek kaşığı öğütülmüş tarçın,
  • 4 yada 5 yiyecek kaşığı su şeklindedir.

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri bir tencereye koyun. Kısık ateşte balı yakmadan yada pişirmeden eritip iyice karıştırın. Birkaç dakika sonrasında ocaktan alın ve üzerini örterek minimum 1 saat yumuşamasını bekleyin. Sonrasında saçları herhangi bir boşluk kalmayacak şekilde sudan geçirin. Fazla suyu havluyla alın fakat saçı kurutmayın. Saçın her yerine bal ve tarçın karışımını uygulayın ve havlu ile kapatın. Minimum 45 dakika beklemeye alın ve bir tek su ile durulama yapın. Ek olarak birkaç kere uygulamaya gerek olabilir. Ek olarak her saçın ve kınanın değişik olduğu göz önüne alınarak maske uygulaması yapılmalıdır.

Amla Yağı Maskesi

Amla yağı saç için oldukça yararlı olan yağlardan biridir. Amla yağı saç için tek başına kullanılabileceği şeklinde kınayı temizlemek için de oldukça etkilidir. Bir kınayı nasıl temizleyeceğiniz birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörlerden bazıları ne tür kına uyguladığınız, kınaya eklenen kimyasallar maddeler ve kişinin saç tipidir. Kınayı bazı kuvvetli kimyasallarla kullandıysanız naturel yöntemlerle kınayı temizlemek mümkün olmayabilir.

Kına boyasını saçımıza ne kadar fazlaca uygularsak saçımıza o denli fazla pigment eklenmiş olur. Bu yüzden zaman içinde, sevdiğiniz eski renge geri dönmek için çoğu zaman değişik çözümler bulmak gerekir. Kınayı temizlemenin yollarından biri Amla adlı bir bitkinin yağlarını kullanmaktır. Bu yağ cilt ve saç için mükemmel özelliklere haizdir. Sadece tek başına maske olarak uygulandığında kınayı saçtan ve ciltten uzaklaştırmada etkili olur. Saça ve kınanın yoğunluğuna nazaran azca ya da fazlaca amla maskesi uygulamanız gerekecektir.

Amla yağını kullanım şekli şöyledir: Amla tozunu metalik olmayan bir kaba koyuyoruz. Birazcık sıcak su ekliyoruz. Bu karışımı yoğurt kıvamına gelene kadar karıştırın. Saç derimizi yakmamak için birkaç dakika soğumasını bekleyin. Ayrıca saçları iyi bir halde yıkıyoruz. Sonrasında fazla suyu havluyla alıyoruz fakat saçları kurutmuyoruz. Saçın tamamına Amla maskesini uyguluyoruz ve uygun bir halde örtüyoruz. Bu maskeyi maksimum 20 dakika bekletiyoruz. Daha sonrasında ise oldukça bolca su ile durulayın.

Kınanın çıkmasını hızlandırmak için bu süreleri uzatmanız doğru olmayacaktır. Şundan dolayı amla fazlaca asidiktir ve kafa derisini tahriş edebilir. Maskeleri uzun süre saçta bırakmaktansa daha sık bir halde tekrarlamak daha iyi bir seçenektir. Ek olarak her saç tipi farklıdır ve kınayı çıkarmak için ihtiyaç duyulan maske sayısı kişiden kişiye değişmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir