Kına gecelerinin geleneksek simgesi olan kınanın neyden yapıldığı ve kınanın ne olduğu son dönemlerde en oldukca dört gözle beklenen mevzular içinde yerini alıyor. Haberimizin bu bölümünde kınanın neyden yapıldığını ve kınanın hangi mevzularda yararı ya da ziyanı olduğuna değineceğiz. İşte kınaya dair tüm detaylar…

Kına nedir?

Keskin ve net bir kokuya haiz olan kına esasında bir nebat türüdür. Kına bitkisinin toplanıp kurutulmasının arkasından toz haline getirilme süreci sonrasında hem süs hem de tıbbı mevzularda yararlanmak amacıyla kullanılmaktadır. Bilhassa kına gecelerinde büyük bir tas yoğrularak, gelin kızın eline ve misafirlerin eline yakılan kına büyük bir anane haline gelmiştir. Hem de saçlara yakılmasıyla da beyazlayan saçları kapatmak amacıyla kullanılan kına, saçın beslenmesine ve oldukca daha sıhhatli bir formda olmasına destek olmaktadır.

Kınanın üretimi iyi mi yapılır?

Kına esasında bir nebat türüdür. Kına bitkisinin toplanıp akabinde, kurutulmasıyla elde edilmiş kına toz haline getirildikten uygun ve bilindik bir forma dönüşmektedir. Hindistan’da çoğunlukla kullanılan kınanın bununla birlikte anavatanı da Hindistan’dır. Hindistan’ın yanı sıra Malezya, Sri Lanka şeklinde ülkelerde de üretimi sağlanan kına vatanımızda ise Akdeniz’de üretilmektedir. Kınayı neredeyse her aktarda kolay bir halde bulabilirken istediğiniz şeklinde satın alabilirsiniz.

Kına çeşitleri nedir?

Kına kendi içinde iki değişik formüle ayrılmaktadır. Hint kınası ve yeşil kına olarak ayrılan kınanın en büyük farklarından bir tanesi yeşil kınanın yakılma durumundan sonrasında bakır rengi oluşurken, Hint kınası pek oldukca değişik renk vermektedir. Renk noktasında kınanın birbirinden ayrılmasına niçin olurken, Hint kınasını uzun süreler tutmanıza gerek kalmamıştır. Yeşil kınanın rengine erişebilmek ve tam rengini tutturabilmek için ise minimum 2 saat kadar beklemeniz gerekmektedir.

Kına iyi mi yakılır?

Kına gecelerinin olmazsa olmaz unsurlarından bir tanesi olan kınanın yakılması esasında son aşama rahat olan bir durumdur. Mesela 100 kişilik bir organizasyon düşündüğünüzde 250 gram kınanın yanı sıra, kınayı yakmak için 150 gram zeytinyağı ve bir oranda demli çaya ihtiyacınız bulunmaktadır. Kınayı yakma işlevine başlamadan evvel ilk olarak kınanızı uygun bir kabın içine alın ve üstüne uygun miktardaki zeytinyağı ilave edin. Karıştırma işlemine devam ederken, bir taraftan da kınanın kurumaması için yavaş yavaş çaydan ilave etme sürecine başlayabilirsiniz. Kınanızı malzemeleri eklerken karıştırma işlemini tamamlamanız durumunda koyu bir formu yakaladıktan sonrasında yakılma sürecine hazır hale gelmiş anlama gelir. Kınayı yakacağınız yeri, kına yakmadan evvel temizleme işleminden sonrasında kınayı uygun yere yakın ve arkasından 2 saat kadar kınanın orada kalmasını sağlayın. Bu işlemi uyguladıktan sonrasında kınanız hazır hale geliyor anlama gelir.

Kınanın saça yararları nedir?

Birçok toplumda uzun senelerdir mevcud kına, Türk kültüründe çoğu zaman kına gecelerinde meşhur olan ve kına gecelerinin adeta metaforu olan bir durum olurken, bazı kişiler saçlarının sıhhatli bir formda olması için tertipli olarak saçına kına yakmaktadır. İçeriğinde tamamen organik bileşenleri barındıran kınalar, saçların sıhhatli bir halde büyümesini sağlarken bununla birlikte saçın kökten uca kuvvetli olmasına destek verir. Bu durum itibarıyla kınanın saça olan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İçeriğinde herhangi bir kimyasal madde bulundurmaması dolayısıyla, saçlarınızın sıhhatli ve uygun bir formda olmasına destek olmaktadır. Saçı boyama işlemi esnasında saçın zarar görmesini engellemiş olan kına saçın organik yollarla renk almasına destek olmaktadır.
  • Saç derisinin sıhhatli bir yapıda olmasına destek olan kına, saç derisinin ph dengesini koruma altına almaktadır.
  • Kınanın muhteviyatında bulunan bileşenler saç köklerinin sıhhatli ve kuvvetli bir yapıda olması dolayısıyla saçın sıhhatli bir halde uzamasına destek olmaktadır. Saç köklerinin beslenmesine destek olan kınanın saçları süratli bir halde uzattığı ve onardığı da bilinmektedir.
  • Saçın oldukca daha nemli ve sıhhatli bir formda olmasına destek olan kına bununla birlikte saçın uygun rutubet seviyesini koruma altına almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir