Zamanı günümüzden binlerce yıl eski olan ve önemini hiçbir şekilde yitirmeyen kına geleneği, bulunduğumuz zamanda da dünyanın pek fazlaca değişik bölgesinde fazlaca fazla kullanılmaktadır. Çoğu zaman nazardan koruduğuna inanılan bir uygulama olan kına kültürümüzde de fazlaca mühim bir yer kaplamaktadır. Bilhassa yeni evlenecek çiftlere kına yakma tane halini almıştır. Ne olursa olsun damat ve gelinin ellerine kına yapılmaktadır. Kültürümüzde fazlaca geniş yer gören kına asker uğurlamalarında da fazlaca fazla meydana getirilen bir uygulamadır. Bilhassa “kınalı kuzun” benzer biçimde pek fazlaca tabir kullanılmaktadır. Düğünlerde ve asker uğurlamalarında kullanılan kına pek fazlaca alanda kendisine geniş bir yer bulmaktadır. Güzellik salonlarında da fazlaca fazla kına uygulamaları yapılmaktadır. İstenilen çeşitte kına yapılıyor ve bu kınaların insan psikolojisini pozitif yönde etkilediği düşünülüyor. İslam dininde de sakıncalı olmayan bu uygulama pek fazlaca değişik noktada yapılmakta ve hususi manalar taşımaktadır. Kına geçmişten günümüze Türk kültüründe fazlaca mühim bir konumda yer almıştır. Bilhassa hanımefendilerin çoğunlukla kullandığı kına adeta süs niyetiyle kullanılmaktadır. Bunun yanında insan sağlığı için de fazlaca mühim bir konumdadır. Bilhassa saçlara fazlaca fazla meydana getirilen kınanın yararları bilimsel araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır.

Kına ile ilgili meydana getirilen araştırmaların sonucunda tarihini fazlaca eski devirlere uzandığını görmekteyiz. Bilhassa Antik Mısır uygarlığında meydana getirilen araştırmalarda kınaya dair pek fazlaca veri toplanmıştır. Mumyalar üstünde meydana getirilen araştırmalarda tırnakların kınalı olduğu belirtilmiştir. Bu şuana kadar kullanılan en eski kına şekli olarak tarihe geçmiştir. Pek fazlaca inançta da mühim yer tutan kına, tanrıya kurban edilme anlamı da taşımaktadır. Bilhassa yaşlılığın getirmiş olduğu kusurları örtmede de fazlaca fazla kına kullanıldığını görmekteyiz. Buna en güzel örnek olarak saçları verebiliriz. Şundan dolayı yaşlılıkla birlikte saçlarda beyazlamalar görülmektedir. Zaman içinde beyazlayan ve hatta dökülmeye süregelen saçların daha iyi görünmesi için kına uygulaması yapılmıştır. Saçlara meydana getirilen kınanın pek fazlaca faydası da vardır.

Dünyanın pek fazlaca değişik milletinde görülen kına uygulaması günümüzde de eskisi benzer biçimde uygulanmaktadır. Dünya genelinde en fazlaca kınayı kullanan ülke asla emsalsiz Hindistan’dır. Asya bölgesinde de fazlaca fazla kullanılan kına pek fazlaca kültürde yer edinmiş ve anane halini almıştır. Bilhassa Hindistan bölgesinde insanların fazlaca büyük bir kısmı kına yakmakta ve bu kınaları kendi inançları doğrultusunda şekillendirmektedirler. Kına pek fazlaca kültürde ve inanışta fena ruhları, cinleri, perileri ve nazarı engellediği için kullanılmaktadır. Bilhassa belli başlı günlerde, dini günlerde kına uygulamaları çoğunlukla yapılmaktadır. Anadolu coğrafyasında da bilhassa düğünlerde fazlaca fazla kullanılmaktadır. Kına gecesi adı altında kınalar yapılmakta ve bu uygulama bir anane haline gelmiş olarak kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Kına neyden yapılmaktadır?

Kına Arabistan yarımadasında yetişmekte olan kına ağacının yapraklarından yapılmaktadır. Kına ağacının yaprakları kurutularak kına yapımında kullanılmaktadır. Toz haline getirilen kına yaprakları suyla birlikte yoğurulur ve kına kıvamına getirilerek yapılmaktadır. Kızıl bir renge haiz olan kına ticarette de fazlaca büyük bir hacme haizdir. Bilhassa kınanın fazlaca kullanıldığı ülkelere satılmakta ve ekonomiye fazlaca ciddi katkılar sağlamaktadır. Kına başta saçlar olmak suretiyle cilt ve tırnaklar için de fazlaca büyük öneme haizdir. Cilt bakımında fazlaca büyük bir yer edinen kına, kişisel bakım malzemesi olarakta kullanılmaktadır. Cilt hastalıklarına da fazlaca iyi gelen kına, ciltte meydana gelen pek fazlaca dökülmeyi önlemektedir. Yaraların üstünde rutubetleri kaldırmakta ve yaraların daha hız bir halde iyileşmelerini sağlamaktadır. Kısaca kına bir tek kozmetik alanda, güzellikte kullanılan bir ürün değildir. Bunların yanında tıbbi amaçla da fazlaca fazla kullanılan ürünlerden birisidir. Kına direk yenilen bir ürün olmadığından yararları saçlarda, tırnaklarda ve ciltte kendisini göstermektedir.

Kına nasıl yapılmaktadır?

Kına yapılmasının birden fazla sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerin bazıları inanışla ilgili nedenlerdir. Kültürümüzde fazlaca eski zamanlardan beridir yer edinmiş olan kına çoğu zaman düğünlerde meydana getirilen bir uygulamadır. Eşlerin bir yaşam boyu birbirlerine bağlı kalacaklarına ve kötülüklerden, nazarlardan korunacaklarına inanmış olduğu için yapılmaktadır. Kına adından da anlaşılacağı suretiyle kına ağacının yapraklarından meydana gelmektedir. Bu yapraklar güzelce kurtulur ve arkasından toz haline getirilir. Bu tozlar ondan sonra su ile karıştırılarak yapılır. Peki, ev ortamında kına nasıl yapılır? Hangi malzemelere gereksinim duyulmaktadır? İşte detaylar…

Kına için lüzumlu olan malzemeler nedir?

 • 150 ile 250 gram kına tozu
 • 150 gram sıvı yağı (zeytinyağı tercih edilebilir)
 • Demlenmiş soğuk çay

Kınanın yapılışı

Kına yapmak için ilk olarak geniş bir yoğurma kabı alın. Bu kabın içine kına tozunu koyun. Kına tozunun arkasından yavaşça sıvı yağınızı ilave edin. Burada mühim olan iki husus bulunmaktadır. Birincisi sıvı yağı direk hepsini birden atmamamız gerekmektedir. İkinci mühim husus ise sıvı yağ olarak zeytinyağının kullanılmasıdır. Düzgüsel sıvı yağıda kullanılabilir. Sadece zeytinyağı kullanmak daha kaliteli bir kına anlama gelir. Sıvı yağı toz halindeki kınaya ilave ettikten sonra 3 kaşık kadar soğumuş demli çay ekleyip kınayı karıştırmaya başlayın. Kına tozu sıvı yağını ve çayı içine çekeceğinden kına kurudukça hafifçe çay ilave edin. Kına ele sürülebilir bir kıvama erişince kına hazır hale gelmiş olur. (Belirtilen malzemeler fazlaca kalabalık bir grup için uygundur. Şahıs sayısına bakılırsa malzemelerde azalma ve ya artma görülebilir.)

Kınanın cilde olan yararları nedir?

Kına pek fazlaca kültürde mühim bir yere haizdir. Pek fazlaca inanışa, geleneğe ve âdete mevzu olmuştur. Meydana getirilen bilimsel araştırmalarda kınanın insanoğlu üstüne ne benzer biçimde faydalarının olduğu tespit edilmiştir. Meydana getirilen araştırmalar neticesinde kınanın bir tek bir süs aracı olmadığı, bununla birlikte insan sağlığına da fazlaca büyük katkılar sağlamış olduğu ortaya çıkmıştır. Kına direk tüketilemediğinden faydalarını ciltte göstermektedir. Bilhassa saçlar için fazlaca fazla ehemmiyet arz etmektedir. Bilimsel araştırmalar neticesinde kınanın özellikleri şu şekilde özetlenebilir;

 • Saç dökülmesini önlemektedir.
 • Cilt sağlığı için fazlaca fazla ehemmiyet arz etmektedir.
 • Deri hastalıklarının iyileşmesine katkıda bulunur.
 • Deri hücrelerinin korunmasını sağlamaktadır.
 • Kepeğe karşı fazlaca etkilidir.
 • Saç kırıklarına iyi gelmektedir.
 • Saç köklerini besler ve yeni saç oluşumunu desteklemektedir.
 • Ayak kokularının giderilmesinde fazlaca etken rol oynamaktadır.
 • Mantar oluşumunu önlemekte ve yaraların daha süratli iyileşmesini sağlamaktadır.
 • İltihapların kurutulmasında ve tamamen giderilmesinde fazlaca mühim rol oynamaktadır.
 • Sivilce ve akne benzer biçimde cilt problemlerinin tedavisinde kullanılır.
 • Baş ağrılarına fazlaca iyi gelmektedir.
 • Sırt ağrılarına fazlaca iyi gelmektedir.
 • Böceklerin kovulmasını sağlamaktadır.
 • Çıban oluşumunu önlemektedir.

Dünyanın pek fazlaca değişik ülkesinde kullanılan kına, günümüzden binlerce yıl ilkin kullanılmasına karşın önemini asla yitirmemiş ve bulunduğumuz zamanda da fazlaca fazla kullanılan ürünlerden birisidir. Kına ilk başlarda güzellik için kullanılan bir üründü. Ticari kıymeti de devasa yükseklikte olan kına çoğu zaman fena ruhları kovduğu, nazarı önlediği ve cinlere kaşı koruma sağlamış olduğu düşünüldüğü için değişik alanlarda da kullanılmıştı. Bilhassa düğünlerde de çoğunlukla kullanılan kına evli çiftin rahat ve mutlu olmasını sağladığına inanılmaktadır. Kültürümüzün kopmaz bir parçası haline gelen kına pek fazlaca bilimsel araştırmaya mevzu olmuştur. Meydana getirilen bilimsel araştırmalar neticesinde kınanın bir tek bir süs olmadığı kanıtlanmıştır. Bilhassa cilt sağlığı için fazlaca büyük yararları olan kına, saçlarda dökülmeyi önlemekte ve saç derisini beslemektedir. Bununla birlikte ciltte meydana gelen pek fazlaca cilt sorununu (sivilce, akne, deri döküntüleri, iltihaplar vs.) çözmektedir. Kına bir tek süs olarak faydalar sağlamaktadır. Tıbben de kınanın bir sürü faydası bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir