Kırkkilit Otu Nedir?

Kırkkilit otu bununla birlikte kırkboğum, zemberek yada atkuyruğu olarak da malum bir nebat cinsidir. Çoğu zaman sulak çayırlar ve su kıyılarında yetişmektedir. Oldukca senelik ve otsu bitkiler olan bu bitkiler, bununla birlikte yaşayan fosil tabiriyle de nitelendirilmektedir. Yaşayan fosiller büyük kitlesel yok oluşlardan kurtulmuş olan canlı türlerine verilen isimdir. Bu anlamda da milyonlarca yıl öncesinden beri var olmuş ve birçok felaketi atlatarak canlılığını sürdürebilmeyi başarmış mühim bir nebat cinsidir. Ülkemizin de sulak çayırlar ve su kıyılarına haiz olmasıyla birlikte birçok bölgesinde kırkkilit otuna haiz olduğu gözlenmiştir. Kırkkilit otu yararları artık kanıtlanmış, geçmişine dayanarak da insanoğlu tarafınca çeşitli şekillerde kullanılmıştır.

Antik Yunan ve Antik Roma dönemlerinden beri kullanıldığı bilinmektedir. Değişik kullanım amaçlarıyla insanlığın sağlığı için hizmet etmiştir. Bu anlamda mühim bir yer tutmaktadır. Antik Roma ve Yunan döneminden beri hastalıklara şifa olması amacıyla tüketilmektedir. Günümüze de benzer işlevleriyle gelmeyi başarmıştır. Güncel olarak da birçok alanda şifa niyetiyle kullanılmaya devam etmiştir.

Kırkkilit Otu Yararları Nedir?

Kırkkilit otu insan vücudu için birçok değişik bölgeye şifa olmayı başarmıştır. Bu tarz şeyleri söylemek gerekirse:

Kemikler İçin Kırkkilit Otu Yararları

İskelet sistemi insan vücudunda birçok mühim işleve haizdir. Vücudun şeklini oluştururken destek ve koruma sağlayıp bedensel hareketin temelini kemikler oluşturur. Kırkkilit otunun haiz olduğu silikon içinde ne olduğu yardımıyla kemikler için lüzumlu olan mineraller sağlanmaktadır. Bu sebeple de kemiklerin güçlendirilmesi amacıyla kırkkilit otunun kullanımı sık sık rastlanan bir unsurdur.

Saç ve Tırnaklar

Araştırmalar, kırkkilitin saç ve tırnakların güçlenmesinde de ihtiva ettiği yüksek mineraller yardımıyla tesiri bulunduğunu göstermiştir.

Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi

Kırkkilit otunun haiz olduğu kuvvetli içerik yardımıyla sıhhatli kan hücrelerinin meydana getirilmesi hususunda etkili sonuçlar alınmıştır. Bağışıklık sistemi için oldukca büyük ehemmiyet arz eden beyaz kan hücrelerinin sayısının sıhhatli bir halde artırıldığı, kırkkilit otunun tüketilmesi doğrultusunda mümkün hale gelmiştir.

Kilo Vermek İçin Kırkkilit Otu

Kilo vermek de sık sık gündem mevzusu olan hususlardan biridir. Kırkkilit otunun zayıflamayla olan ilişkisi, otun idrar söktürücü özelliğiyle açıklanabilir. İdrar yolları mevzusunda fazlaca etkili olan kırkkilit otu, idrarla vücudunuzdaki ödemin atılmasına destek olacaktır. Ödemin atılması da vücudunuzdaki fazla kilolardan bir nebze olsun kurtulmanız anlamına gelmektedir.

Bel Fıtığı

Kırkkilit otunun en oldukca tercih edilmiş olduğu rahatsızlıklardan biridir. Bel fıtığı, birçok insan için sancılı ve sıkıntılı bir süreç oluşturmaktadır. Sadece kırkkilit otunun kullanılmasıyla birlikte bel fıtığı ağrılarında büyük oranda rahatlama hissedildiği belirtilmektedir. Otun masaj yapılarak uygulanması halinde bel fıtığına karşı yararlı olduğu bilinmektedir.

İdrar Yapma Zorluğuna Karşı

Daha ilkin belirttiğimiz şeklinde idrar yapma zorluğu olanlar için fazlasıyla etkilidir. Günümüzde en oldukca bu amaç doğrultusunda tüketildiğini söylemek mümkündür. İdrar yaptırıcı etkiye haiz olan kırkkilit otu, kullanımıyla doğru orantılı olarak bu güçlüğü yaşayanlar için etkili olmuştur.

Safra ve Böbrek Taşı

Gene idrar yollarıyla ilgili işlevlerinden birisi olan bu unsur da kırkkilit otunun yararlı kullanımı sonucu ortaya çıkacaktır. Böbrek taşı ve safra taşı oluşumu engelleme yada düşürme, günlük sıvı tüketimi ve böbreklerdeki protein birikimiyle direkt alakalıdır. Kırkkilit otu da bu alanlarda etkilidir.

Bunların yanında gut hastalığında ve genital bölge hastalıklarında da tüketilmesi mümkündür.

Kırkkilit Otu Iyi mi Tüketilir?

Kırkkilit otunun tüketimi için değişik şekiller öngörülmüştür. Çayı yapılarak içilebileceği şeklinde, masaj uygulaması yöntemiyle de belirli rahatsızlıklar için kullanılabilmektedir. Kırkkilit otu çayı iki tutam kırkkilit otu ve bir bardak su kullanılarak yapılır. Suyla kaynatıldıktan sonrasında kısa bir süre demlenmesi için beklenir ve öğünlerden ilkin ılık haliyle tüketilir. Bu tüketim kemiklerin ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, idrar yollarının çalıştırılarak vücuttan fazla ödemin atılması ve gereksiz kiloların verilmesi şeklinde çeşitli amaçlara hizmet eder. Bunun haricinde bilhassa bel fıtığı ağrısı çekenler için masaj yöntemiyle kullanımı tavsiye edilmektedir. Bu yöntemde de kırkkilit otunun bir bardak su içinde kısa bir süre kaynatıldıktan sonrasında ağrı yaşanmış olan bölgelere iki günde bir uygulanması şeklinde gerçekleştirilir. Bu yöntem bir ay kadar süreyle devam ettirilmiş olduğu takdirde bel fıtığı ağrılarının dinmesinde fazlaca etkili olmuştur.

Kırkkilit Otu Ihtimaller içinde Zararları

Çeşitli şikayetlerine bitkisel ve gerçekçi çözümler arayanlar için kırkkilit otu uzun senelerden beri etkili bir umar olmaktadır. Sadece kullanımında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı hususlar da bulunmaktadır. Bazı hastalıklara haiz kişilerin bu otu asla kullanmamaları ya da dikkatli kullanmaları gerekmektedir.

  • Gerilim hastaları: Kırkkilit otunun tansiyonu artırdığı gözlenmiştir. Bu sebeple gerilim rahatsızlığına haiz olanların ya dikkatli bir halde bu bitkiyi tüketmeleri, ya da asla tüketmemeleri gerekmektedir.
  • Böbrek hastaları/Böbrek yetmezliğine haiz olanlar: Yukarıda belirttiğimiz şeklinde kırkkilit otu idrar yollarını çalıştırır ve idrar söktürücü etkiye haizdir. Bu sebepte böbrek rahatsızlığına haiz olanların kırkkilit otu kullanımından kaçınmaları öngörülmektedir.
  • Hamile hanımefendiler: Hamilelerin kırkkilit otunu kullanımı tavsiye edilmemektedir.
  • Emziren anneler: 4 aydan sonrasında kullanılabileceği söylenmekte, sadece gene de kırkkilit otu kullanılırken kullanım şekline ve miktarına itina gösterilmesi gerekmektedir. Vücudu negatif etkileyebilecek oranda kullanımdan kaçınılmalıdır.
  • Düşük potasyum değerine haiz olanlar: Bu grupta yer edinen insanoğlu da kırkkilit otunu kullanmaktan kaçınmalıdır. Bunun sebebi de kırkkilit otu bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye haizdir. Bu sebeple vücuttaki potasyum da azalacaktır. Halihazırda düşük potasyuma haiz olan bireyler kırkkilit otunu almalarıyla birlikte potasyum seviyelerini daha da düşürebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir