Türkiye’nin illeriyle ilgili araştırma icra eden kullananların merak ettikleri mühim sorulardan biri de Kırşehir yüzölçümünün Türkiye’nin yüzde kaçına karşılık etmiş olduğu sorusudur. Bu probleminin yanıtını verebilmek için ilk olarak Kırşehir ilinin yüzölçümünü bilmeli ve onu Türkiye’nin yüzölçümüne bölmeliyiz. O halde ilk olarak Kırşehir ilinin yüzölçümüne bir bakalım.

Kırşehir, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer edinen bir ildir ve toplamda 6570 km²’lik bir yüzölçümüne haizdir. Eğer 6570 rakamını Türkiye’nin yüzölçümü olan 783562 rakamına bölersek 0,00838478639852367 rakamıyla karşılaşırız. Bu sayının gereksiz basamaklarını attığımızda Kırşehir ilinin Türkiye’nin yüzde 0,84’lük bir alanını oluşturduğunu görüyoruz.

Alan büyüklüğü açısından Kırşehir kaçıncı sırada?

Yukarıda Kırşehir ilinin Türkiye’nin yüzde kaçı bulunduğunu öğrendiğimize gore onu artık öteki illerle kıyaslayabilir ve yüzölçümü bakımından kaçıncı sırada bulunduğunu bulabiliriz. Türkiye’deki öteki illere kıyasla Kırşehir, yüzölçümü bakımından 81 il içinde 53. sıradadır.

  • Coğrafya yazıları keşfedin.
  • Kırşehir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir