Kış Salatası Çeşitleri

Kış salatası çeşitleri… Salata denildiğinde aklımıza ilk gelen görüntü, genel olarak bolca yeşillik dolu bir kâsedir. Soğuk yada ılık yenilen ve yan ürün olarak tükettiğimiz bu öğün seneler geçtikçe sofralarımızda ehemmiyet kazanmaya başladı. Bu güzel bir gelişme zira yalnız bir çatalda birden fazla ürün tüketebilme imkanımız artıyor. Ki beslenmemizde ürün çeşitliliğinin önemini tamamımız biliyoruz.

O Vakit Gelin Bu Salataları Birazcık Farklılaştıralım

Bilhassa kış aylarında bu yeşillik dolu kâseler daha fazlaca yapılır. Yaz aylarına gore tüketmeyi birazcık dikkatsizlik edebileceğimiz bir öğün. Bu sebeple daha fazlaca turşu tüketiminin yaygın olduğu kış aylarında serinlik verici bir salata pek de aranmaz. Sadece doyuruculuğunu artırarak yalnız akşam yemeklerinde tüketmemize gerek kalmaz. Bazı hazırlıklar birazcık daha kolay ve ergonomik bazıları ise birazcık daha zahmetli. Şimdi bu renkli, doyurucu ve bir taraftan içimiz ısıtacak güzel salataların varlıklı malzemelerine göz atalım. Ve her salatamıza ne olursa olsun birazcık zeytinyağı ve limon ekleyelim. Peki, bu kış salatası çeşitleri neler?

Kuvvetli Antioksidan Nar

Ayıklaması birazcık zahmetli olsa da bir narın içindeki taneleri tek seferde tüketmek zorunda değiliz. Ve bu küçük sempatik nar taneleri birçok yeşil ot ile uyum sağlayabiliyor. Ek olarak suyundaki bizi rahatsız etmeyen tatlılık ve asit hazır bir salata sosu bile oluşturuyor.

Kilerimizin Kışlık Sahipleri Baklagiller 

Son dönemde kâsede salata tüketicileri bu ürünlere daha fazlaca rastlamıştır. Bilhassa bakliyatı kıtır olarak kullanmak, salata da güzel bir doku yakalamamıza destek oluyor. Hem gizleme ömrü uzun olduğundan yalnız salatalar için değil düzgüsel bir cips olarak tüketmekte mümkün. Mesela nohut ve bakla cipsi. Haşlama baklagiller de ise mercimek bir süre ilkin popüler iken yerini birazcık maş fasulyesine bıraktı diyebiliriz. Bu küçük fasulyelerin kendine özgü pek aroması olmamakla beraber pişme süresi de oldukça kısa olduğundan hazırlaması da pratiktir. Dereotu, nar ekşisi yada balzamik sirke elementleri ile de güzel uyum yakalıyor. Haşlama baklagiller en yaygın Meksika fasulyesi ve börülce de ekleyebiliriz.

Fermente Ürünlerin Vazgeçilmezi Turşular

Devletimizde meydana getirilen ve kış aylarının vazgeçilmezi turşular sıhhat dostu sıralamasında en üst sıralarda yer ediniyor. Gene son dönemlerde soğan turşusu hafifçe pembemsi rengi ve ince yapısı ile salatamızda güzel bir güzel duyu görüntü yaratıyor. Buna ek olarak zencefili turşu formunda kullanmak oldukça yararlı.

En Yararlı Kış Sebzelerinden Lahana

 

Tam da mevsimi olan bu sebzeyi sofralarımızdan ne kadar tamamlanmamış etmezsek  o denli iyi. Sindirim sistemi dostu olarak bizi tok tutacak gıdalardan ilki lahanayı ister çiğden ister haşlanmış olarak tüketmemiz mümkün. Pişmemiş olarak tüketmekten birazcık çekinebiliriz sadece tuz, limon ve zeytinyağı yardımımıza koşacaktır. Beyaz lahanayı doğranmış maydanoz, çörek otu ve pul biber ile süslediğimizde hoş bir renk kombinasyonu yakalayacağız.

Mor Lezzetlerden Havuç

Bir bağışıklık güçlendirici sebzelerden mor havuç, salatamıza turuncu havuca gore birazcık daha değişik bir aroma katacak. Gene lifli özelliği ile kışın artan açlık hissimizin önüne geçmek için doğru bir alternatif. Extra olarak yanına yeşil zeytin, lor peyniri ve dereotu da dengeli bir tuzluluk oranı sağlayacak ve koyu renkli gözümüzü doyuran bir salata olacak.

Yeşilliğin Göz Bebeklerinden Ispanak

Bünyesinde folik asit ve birçok vitamin barındıran bu sebzeyi yemeklerimizde çoğunlukla yan ürün olarak kullanmak yeteri kadar  yararlanamamak olur. Doğal olarak salatamızda kullanacağımız tercih daha körpe olanlardan bebek ıspanak oluyor. Sadece eğer o gün elinizde standart boy bir ıspanak var ise asla dert değil. Güzel ekşi bir elma ile iyi bir uyum yakalayacak olan salataya da birazcık salatalık ve bir iki yiyecek kaşığı yulaf eklemesi de yaparak yemyeşil hoş bir sunum olacak.

Kurutulmuş Gıdalardan Domates

Bilhassa güneşte kurutulmuş bir domatesi kışın tüketmek oldukça yerinde bir tercih. Bizi kansere karşı korumuş olan birçok elemente haiz kuru domatesi daha geleneksel tatlar sevenler için de oldukça güzel bir seçenek. Bu birazcık daha öteki salatalara gore zahmetlidir diyebiliriz. Eğer vaktiniz var ise tüketmeden ilkin birazcık sıcak suda bekletmek gerekiyor. Çoğu zaman ceviz kullanılan bir salata çeşidi olsa da yer fıstığı da fazlaca güzel bir lezzet katıyor. Kuru mantar da doğru bir ekleme olacak. Tercihe gore içine soğan yada sarımsak da eklenebilir. Ki eklenirse sıhhat açısından bunu ikiye katlamış olur diyebiliriz. Soğanı pişirerek, sarımsağı da közlenmiş şekilde koyabilirsek pişmeden halinden gelen o keskin aromayı almamış oluruz. Son olarak taze kekik yada doğranmış maydanozla da  salatamızı sonlandırabiliriz.

Soğuk Günlerde Enerji Veren Kuruyemişler

Yağlar açısından varlıklı bu gıdalar bizlere günlük enerjimizi karşılamakta destek olurlar. Mütevazı bir halde yemekten sıkıldıysanız salatalar tamda ekleyeceğiniz yer. En sık kullanılan çekirdekli yapıları ile ay çekirdeği ve kabak çekirdeği. Bunun yanı sıra pişmeden badem tencerede bir iki dakika fazlaca azca bir tuz ile çevrildiğinde aldığımız tat daha leziz oluyor. Fındık tüketmeyi sevmeyenler içinde toz haline getirip serpiştirmekte gene iyi bir düşünce olacaktır. Daha fazlaca roka şeklinde ekşimtırak yeşilliklerle güzel oluyor.

Gastronomi Usta Öğreticisi Ceren Aksoylu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir