Doğada bulunan meyve ve sebzeler insanların sağlıklı yaşamalarını ve hayatta kalmalarını sağlamaktadır. Özellikle bazıları vardır ki içeriğindeki faydaları sayesinde adeta şifa deposu konumundadırlar. Atalarımız günümüzden binlerce yıl önce doğa ile çok haşır neşir oldukları için doğada bulunan pek çok meyveyi, sebzeyi, ağaçları ve bitkileri deneme yanılma yoluyla test etmiş ve ihtiyaçları için kullanmıştır. Özellikle alternatif tıp alanında çok fazla kullanılan bu meyveler ve sebzeler günümüze kadar gelmiş ve aktif olarak tüketilmektedir. Bu mucize dolu şifa deposu olan meyvelerden biriside greyfurttur. Hem çok lezzetli hem de çok faydalı bir meyve olan greyfurt, ülkemizde genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen bir meyvedir. Pek çok çeşidi olan greyfurt tatlı ve ekşi karışımı mayhoş bir tada sahiptir. Ancak ülkemiz başta olmak üzere pek çok yerde sevilerek tüketilen bir meyvedir.

Greyfurt nerelerde bulunur ve hangi iklim kuşağında yer alır?

Anavatanı Jamaika olan greyfurt genellikle tropikal iklim kuşağında çok fazla yetişen bir meyvedir. Ancak bunun yanında Akdeniz iklim kuşağında da çok fazla yetişmektedir. Greyfurt Jamaika’dan tüm dünyaya yayılmış bir meyvedir. Özellikle 1750’lerden sonra daha da bilinir hale gelmiş ve zamanla dünyanın pek çok noktasına taşınmıştır. Ülkemiz sınırları içerisinde en çok greyfurt üretimi hiç kuşkusuz Ege bölgesi ve Akdeniz bölgesinde (Çukurova) yetişmektedir. Akdeniz iklimine de uyum sağlayan greyfurtun dünyada bilinen 20 tane çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden bazıları çok ekşi olabilmektedir. Ancak genel anlamda bakıldığında greyfurtun tatlı ekşi mayhoş bir tadı bulunmaktadır.

Greyfurt sadece bir meyve değildir. İçerisindeki faydaları sayesinde adından sıklıkla bahsettiren bu meyve pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Geçmişten günümüze greyfurt pek çok alanda kullanılmış bir meyvedir. Alternatif başta olmak üzere pek çok farklı alanlarda aktif olarak kullanılmaktadır. Greyfurtun insan sağlığı için de önemi çoktur. Özellikle çok yüksek oranca antioksidan içermesi nedeniyle vücuttaki tüm toksin maddelerin (zararlı maddeler) atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca greyfurt zayıflamak isteyenlerin de çok sevdiği bir meyvedir. Greyfurt düzenli tüketildiğinde fazla yağlar erimeye başlamaktadır. Bu da zamanla zayıflamayı sağlamaktadır. Ayrıca greyfurtun kabuğundan da istifade edilebilmektedir. Kabuğunda bulunan yağlar, mineraller ve vitaminler sayesinde pek çok faydası bulunmaktadır.

Greyfurt

Greyfurt nerelerde kullanılabilir?

Greyfurt başta tıp olmak üzere pek çok farklı alanda aktif olarak kullanılan bir meyvedir. Özellikle belli başlı hastalıklara iyi gelmesi, çok zengin vitamin ver mineral içermesi, çok sayıda faydasının olması greyfurtun her alanda kullanılmasına olanak tanımaktadır. Bunun dışında meyve salatalarında, yemeklerin yanında da kullanılabilir. Özellikle narenciye ağırlıklı salatalara çok yakışmaktadır. Ayrıca greyfurtun suyu da kullanılabilir. İçecek olarak kullanılabilen greyfurt suyunun da pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları bilimsel olarak araştırılmış ve onaylanmış faydalarıdır. Hiçbir şekilde yan etkisi olmayan bu suyu içecek olarak servis edebilirsiniz. Ayrıca soğuk geçen kış aylarında hastalıklardan korunmak için de tüketebilirsiniz.

Bilim dünyası geliştikçe yeni bulgulara ve keşiflere imza atmayı devam ettirmektedir. Teknolojinin ve bilimin ilerlemesiyle beraber doğada bulunan pek çok ürün sınıflandırılmış ve araştırmalara konu olmuştur. Hangi malzemenin faydalı olduğu hangisinin ise zararlı olduğu tartışmalara yol açmıştır. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde neyin iyi neyin kötü olduğu tespit edilmiştir. Bu da insanların tüketim alışkanlığını büyük ölçüde değiştirmiştir. Örneğin hiç denenmemiş ancak zehirli olan bir mantarın yenilmemesi gerektiği bilimsel olarak açılanınca insanların çoğu buna uymakta ve o mantar türünü yememektedir. Bu örmekte olduğu gibi faydası ve zararı olan pek çok ürün bulunmaktadır. Bu da insanların tüketim alışkanlığını büyük ölçüde değiştirmiş durumdadır yapılan pek çok bilimsel konu ile doğada bulunan ürünler incelenmiştir. Bu bilimsel araştırmalara konu olan meyvelerden biriside hiç kuşkusuz greyfurttur. İçeriğindeki maddeler sayesinde insan sağlığına çok iyi gelen greyfurt 1750’lerden itibaren var olan, keşfedilen bir meyvedir. O günden bu güne pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Pek çok farklı alanda kullanılmış ve ilaçların yapımında kullanılmıştır. Özellikle insan sağlığına çok iyi gelmesi onun sadece sıradan bir meyve olmadığını görmekteyiz. Mayhoş bir tadı ile insanları kendisine bağlayan bu şifa dolu meyvenin bilimsel olarak ispatlanmış pek çok özelliği ver faydası bulunmaktadır. Peki, greyfurtun faydaları nelerdir? Greyfurtun ne gibi özellikleri var? Greyfurt hangi hastalıklara iyi gelmektedir? Hepsi ve daha fazlası için işte detaylar…

Greyfurtun mucizevi faydaları nelerdir?

 • Çok güçlü bir antioksidandır.
 • Vücutta bulunan toksin maddeleri (zararlı maddeler) vücuttan atmaktadır.
 • Yağ yakımını hızlandırdığı için kilo vermeyi desteklemektedir.
 • Kasların daha sağlıklı ve kuvvetli olmasını sağlamaktadır.
 • Göz sağlığı için çok etkili bir meyvedir. Göz problemlerine iyi gelmektedir.
 • Yüksek oranda vitamin ve mineral içermektedir.
 • Damar sağlığı için çok önemli bir meyvedir. Damar tıkanıklığı gibi pek çok sağlıksal problemin önüne geçmektedir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirmektedir.
 • Saç sağlığına çok iyi gelmektedir. Saçların daha parlak olmasını, daha temiz ve güzel kokmasını sağlamaktadır.
 • Kalp dostudur.
 • Felç riskini en aza indirmektedir.
 • Sindirim sistemini düzenlemektedir.
 • Kan şekerini dengelemektedir.

Dünyada 20’ye yakın türü bulunan ve hayatımıza 1750’li yıllardan itibaren giren bu mucizevi meyve pek çok özelliği ile son zamanların en popüler meyveleri haline gelmiştir. Özellikle insan sağlığına olan faydalarına baktığımızda sayısız özelliğinin olduğunu görmekteyiz. Portakala çok benzeyen bu meyve tatlı ve ekşiden oluşan mayhoş bir tada sahiptir. Çok yüksek oranda antioksidan içerdiğinden pek çok hastalıkla savaşmaktadır. Ayrıca vücuda giren tüm toksin maddeleri (zararlı maddeler) vücuttan dışarı atmakta ve insan sağlığını korumaktadır. Bunun dışında çok yüksek oranda vitamin ve minerallere sahip olması insanlar için çok fazla önem arz etmektedir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin ve minerali tek başına karşılamaktadır.

Greyfurt aynı zamanda yağ yakımını da hızlandıran bir meyvedir. Bu da beraberinde zayıflamayı getirdiğinden özellikle fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için çok önemli bir meyvedir. Pek çok diyet listesinde de karşımıza çıkan bu mucizevi meyve kilo vermeyi desteklemekte ve hızlandırmaktadır. Ayrıca kasların gelişmesini ve kuvvetlenmesini de sağlamaktadır. Göz sağlığına da iyi gelen greyfurt pek çok göz problemine de iyi gelmektedir. Düzenli tüketildiği takdirde pek çok yararı ve faydası bulunmaktadır. Ayrıca kan şekerini de düzenlemektedir. Doğrudan diyabete karşı iyi gelmese de dolaylı olarak diyabetin olumsuz etkilerini azaltmaktadır.

Greyfurt

Saç sağlığı için de çok önemli bir yerde bulunan greyfurt, saçların daha parlak olmasını sağlamaktadır. Ayrıca saç derisinin daha temiz olmasını ve saçların daha güzel kokmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kalp ve damar sağlığı için de çok büyük önem arz etmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde greyfurtun kalp krizini ve damar tıkanıklığını önlediği tespit edilmiştir. Ayrıca felç ihtimalini de çok azalttığı belirtilmektedir. Tüm bunların yanı sıra daha pek çok özelliği bulunmaktadır. İnsan sağlığı için sağladığı faydalar nedeniyle pek çok farklı alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Tıptan kozmetiğe kadar pek çok alanda greyfurttan istifade edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir