Doğuştan kıvırcık saça haiz olan kişiler bilir, kıvırcık saçların bakımı oldukca zor oluyor. Yıkanması ve bakımı oldukca daha değişik şekillerde yapılması gerekiyor. İnsanlar da kıvırcık saçları oldukca güzel buluyor. Fakat doğuştan kıvırcık saçlı insanların çekmiş olduğu çileleri bilmiyor. Çabucak elektriklenen ve direkt olarak kabaran bu saçların, oldukça hususi bir bakıma ihtiyacı var. Bu yazımızda sizlere, kıvırcık saçların bakımlarının nasıl yapılabileceğini anlattık.

Niçin kıvırcık saç bakımı daha zor?

Kıvırcık saçların bakımlarının daha zor olmasının sebebi, tahmin debileceğiniz şeklinde saçları şekillerinden kaynaklanıyor. Düzgüsel şartlarda saçlarımız, besleyici yağlarını üretiyor. Düz saçlarda bu yağlar, oldukca kolay bir halde saça nüfuz edebiliyor. Sadece kıvırcık saçlarda bu organik yağların saçlara nüfuz etmesi oldukca zor. bu üzden de kıvırcık saçlı insanların saçlarına bakım yapması için hususi birkaç değişik yöntemi uygulaması gerekiyor. Kıvırcık saçların şekilleri yüzünden hususi bir bakıma ihtiyacı oluyor.

Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır?

Kıvırcık saçların şekilleri itibari ile göze hoş gelmesi oldukça düzgüsel. Sadece bu tür bir saça haiz olan kişilerin nasıl çileler çektiğini, bir tek onlar biliyor. Kıvırcık saç bakımı için hususi bir bakım rutini uygulamanız öneriliyor. Bu bakım rutini yardımıyla de oldukca daha kolay bir halde saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Gelin hep beraber kıvırcık saç bakım rutinlerini inceleyelim.

Adım 1: Doğru şampuan seçimi

Günümüzde birçok kozmetik şirketi, kıvırcık saçlar için hususi olan şampuanlar üretiyor. kıvırcık saçlar, yapısı gereği kuru olmaya eğilimli saç tipleridir. Bu yüzden de kıvırcık saçlar için kullanacağınız şampuanların, nemli bir yapıya haiz olması ve nemlendirici tesirinin olması gerekiyor. Daha değişik bir şampuan kullanırsanız, kıvırcık saçlardaki bukleler kuru ve cansız görünecektir.

Adım 2: Sıcak su ile saçlarınızı asla yıkamayın

Hijyen açısından sıcak su ile saçlarımızı yıkıyoruz. Sadece sıcak su, saçlarımıza ve saç derimize zarar verebiliyor. Bilhassa bu durum, kıvırcık saçlı kişiler için oldukça mühim. Sıcak su yerine daha soğuk su ile saçlarınızı yıkamalısınız. Soğuk su ile saç yıkamak, saçdaki nemi hapseder ve saçların nemli olmasını sağlar. Sıcak su ile saçlarınızı yıkarsanız, saçlarınızdaki nemlerden arınmış bir saçınız olacak ve kıvırcık bukleleriniz cansız gözükecek. daha canlı ve nemli bukleler istiyorsanız, kesinlikle saçlarınızı soğuğa yakın ılık su ile yıkamanız gerekiyor.

Adım 3: Pamuklu tişörtler ile saçlarınızı kurulayın

Düzgüsel saç havluları ile saçlarınızı kuruladığınızda, saçlarınızda elektriklenmeler ve kabarmalar görülebilmektedir. Eğer siz de duş aldıktan sonrasında saçlarınızın elektriklenmesini ve kabarmasını istemiyorsanız kesinlikle havlu yardımı ile saçlarınızı kurulmamalısınız. Havlu yerine, pamuklu bir tişört kullanmak, daha mantıklı bir seçenek olacaktır. Pamuklu tişört yardımı ile saçlarınızı nazik bir halde kurularsanız, saçlarınızdaki fazla elektrikler kaybolacak ve bu şekilde saçlarınız gereksiz bir halde kabarmayacak.

Adım 4: Seyrek dişli tarak yada fırça kullanın

Kıvırcık saçların taranması için sık dişli bir tarak kullanmak, can yakabilir. Zira kıvırcık saçlar, aslına bakarsan oldukca karışık bir hale duruyor. Bununla beraber sık dişli taraklar da bu saçların karışıklığını açamıyor. Bu yüzden de kıvırcık saçlar için seyrek dişli taraklar kullanmanız daha mühim olacaktır. Sadece ilk olarak saçlarınızdaki karışıklığı, eliniz ile açın. Daha sonrasında tarak kullanın. Bu sayede kıvırcık ve sık saçlarınızı, oldukca daha kolay bir halde tarayabileceksiniz.

Adım 5: Uygun bakım kremleri ve maske kullanın

Kıvırcık saçlar için hususi olarak hazırlanmış şampuanlar haricinde hususi olarak hazırlanmış bakım kremleri ve maskeler bulunuyor. Bu tür bakım ürünleri, kıvırcık tipli saçlardaki nemlerin tutabilmesini sağlıyor. Bu sayede saçlar hem daha canlı hem de daha yumuşak oluyor. Ek olarak bu bakım kremlerini saçları taramadan ilkin de uygulayabilirsiniz. Bakım ürünleri yardımıyla yumuşayan ve canlılaşan saçlarınız, oldukca daha kolay bir halde taranabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir