Kahvaltıların ve alternatif atıştırmalık yiyeceklerin baş tacı olan patates sıcakken lezzetine varılabiliyor. Yiyecekler soğuduğu süre lezzetini kaybeder. Gün içinde kalan yada soğuyan patatesleri yine eski lezzetine kavuşturmak için ısıtmamız gerekiyor. Doğru ısıtma yöntemini kullanarak yeni kızartılmış patates benzer biçimde kıtır kıtır lezzetle yiyebilirsiniz.

Kızarmış patates iyi mi ısıtılır?

Patatesleri ısıtmak için en malum yöntemin başlangıcında fırın geliyor. Alüminyum folyo ile tepsiyi kapladıktan sonrasında patatesleri yayarak üst üste gelmeyecek şekilde dağıtıyoruz. Fırına sürdüğümüz tepsimizi kısık aşama de ısınmasını bekliyoruz. Patatesler siniye yapışmamış olduğu benzer biçimde daha kolay şekilde pişirilmiş olacaklardır. Sini de folyo kullanmamız patateslerin alttan da ısınmasını sağlaması olacaktır. İstediğimiz lezzette patatesler için 220 dereceye ayarlanacak olan fırınımızda lezzetle ısıtabiliriz. Fırını öncelikle ısıttıktan sonrasında fırında 2-3 dakika bekletilmesi lezzet katar.

Kızarmış patatesleri yine ısıtmak için ocak üstünde tavadan yardım alarak ısıtılabilir. Teflon, seramik ve dökme demir tavaları kullanarak ısıtma işlemi yapılmaktadır. Tavaya koyulan patateslerin yanı sıra oldukça azca oranda yağ yardımıyla ısıtılabilir. Patateslerin kalınlığına bağlı olarak 3-5 dakika ısınması beklenir. İlaveten patateslerdeki yağların uçup gitmesini beklemeniz daha lezzet katacaktır. Altın rengine haiz olan patateslerimiz ısıya bağlı olarak hafifçe kahverengi alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir