Kızılcık adıyla malum nebat kızılcıkgiller familyasına aittir. Ağaç formundaki bitkinin öteki adı ergendir. Kızılcık ağacının boyu en fazla 8 metreye kadar uzamaktadır. Çoğu zaman 5 metre kadar bir boya haizdir. Ağacın yaprakları yeşildir ve yaprakların iki yüzü de tüylüdür. Kızılcık ağacının çiçekleri şubat ve mart ayında açmaktadır. Çiçekler sarı renktedir. Ağacın kırmızı meyveleri bulunur. Bu meyveler kirazı ve eriği anımsatmaktadır. Tohumlarla çoğalan ağaç, kuru ve balçıklı topraklarda yetişmektedir. Kızılcık meyvesi ekşi bir tada haizdir. Tazeyken yenilebildiği şeklinde kurutulup da yenilebilir. Kızılcığın mutfakta yeri farklıdır. Çorbalarda, yemeklerde, soslarda, reçel ve marmelat yapımında kullanılmaktadır. Kızılcık, bir tüm olarak incelenmiş olduğu süre oldukça yararlı bir bitkidir. Kızılcığın dallarından, gövdesinden, meyvesinden, çiçeklerinden ve yapraklarından faydalanılır. Peki kızılcık yararları nedir?

Kızılcık Ağacının Yararları Nedir?

Kızılcık, devletimizde yetişen bir ağaç türüdür. Kızılcık ağacının meyvelerinden sıhhat alanında faydalanılmaktadır. Ağacın öteki kısımları değişik alanlarda kullanılırken kızılcık ağacının sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Kızılcık gıda değerleri bir porsiyon (100 gr) üstünden hesaplandığı süre aşağıdaki gibidir.

 • 64 kalori
 • 12,87 g karbonhidrat
 • 3,71 g lif
 • 0,28 g protein
 • 0,42 g yağ

Kızılcık ağacının meyvelerinin 100 gramında bulunan değerler yukarıdaki gibidir. Bu meyveler bununla birlikte çeşitli vitamin ve mineraller de içermektedir. A vitamini, C vitamini, potasyum, kalsiyum ve demir içeren meyveler sağlığı destek sunar özelliktedir. Mutfaklarda yerini alan kızılcık yararları ve sağlığa tesiri ise şu şekilde;

 • İdrar yolu enfeksiyonlarında etkilidir.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Kansere karşı önleyici özelliği vardır.
 • Diş çürümelerini önler.
 • Solunum yolu enfeksiyonlarında etkilidir.

Kızılcık, muhteviyatında bulunan maddeler yardımıyla insan sağlığını desteklemektedir. İdrar yollarında enfeksiyon olan bireyler kızılcık tükettiği süre bu rahatsızlığın tedavi edilmesine destek sunar. Kızılcık, kırmızı bir meyve olarak kalp ve damar hastalıklarının önüne geçerek kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Meydana getirilen araştırmalar sonucunda kızılcığın kansere karşı dirençli olduğu belirlenmiştir. Kızılcık tüketimi, vücuttaki kanser hücrelerinin etkisiz hale gelmesini sağlamaktadır. Diş sağlığınızı korumak için kızılcık kullanabilirsiniz. Diş çürümelerinde, diş eti iltihaplarında etkili bir besindir. Bununla beraber solunum yolunda oluşan rahatsızlıklar için de kızılcık kullanılmaktadır.

Kızılcık Iyi mi Kullanılır?

 

Kızılcık kullanımı oldukça basittir. Kızılcığı toplayabilir ya da aktarlardan, marketlerden temin edebilirsiniz. Topladığınız kırmızı meyveleri yıkadıktan sonrasında yiyebilirsiniz. Meyveyi direkt yiyecek devamlı daha sağlıklıdır. Bundan dolayı bu şekilde tüketilen meyvenin gıda değerlerine herhangi bir zarar gelmez ve bu değerler direkt bireye kazandırılır. Eğer meyvelere işlem uygulanırsa tesir birazcık azalmaya adım atar. Topladığınız ya da temin ettiğiniz taze meyveleri günde birkaç tane yiyebilirsiniz. Aç yada tok karnına yemeniz fark etmemektedir. Kızılcık ağacından kazandığınız meyveler mevsimliktir. Bundan dolayı senenin belirli dönemlerinde meyve yiyebilirsiniz. Fakat kuru meyve tüketimi daha avantajlı olacaktır.

Topladığınız meyveleri kendiniz kurutabilir ya da kurutulmuş meyveleri direkt temin edebilirsiniz. Kurutulmuş meyveler de direkt yenilebildiği şeklinde çay olarak da demlenmektedir. Kızılcıktan çay yapmak istediğiniz süre bir su bardağı kaynamış suyun içinde 5 – 6 tane meyve atarak 5 dakika kaynatabilirsiniz. Kaynama işleminden sonrasında çayı dinlendirip içebilirsiniz. Günde 1 fincan içmeniz kafi olacaktır. Kızılcık, mutfaklarda da kullanılmaktadır. Çorbalarda tat vermesi için kullanıldığı şeklinde reçel ve marmelat yapımında da kullanılır. Sizler de evde kendiniz reçel ve marmelat yapabilir, günlük olarak tüketebilirsiniz.

Kızılcığın Ziyanı Var Mıdır?

Kızılcık zararları içinde birkaç yan tesir bulunuyor. İçeriği yardımıyla sağlığa yararlı olan meyvenin doğru kullanılması gerekiyor. Eğer bireyler kan sulandırıcı, gerilim ilacı, kalp ilacı şeklinde ilaçlar kullanıyorsa kızılcık tüketmemeye itina göstermelidir. Eğer kızılcık tüketmek istiyorsa doktora danışmalıdır. Bununla beraber böbrek taşı düşürenler de kızılcık tüketimine dikkat etmelidir.

Kızılcık Şerbeti Nedir?

 

Kızılcık şerbeti, kızılcıktan toplanan meyvelerle hazırlanmaktadır. Ölçüleri ise şu şekildedir;

 • 500 g kızılcık
 • 1 buçuk litre sıcak su
 • ¾ su bardağı toz şeker
 • İsteğe gore 2 tane karanfil

Meyveler temizlendikten sonrasında derin bir kabın içine alınmalıdır. Sıcak su ilave edilmeli ve kısık ateşte kaynatılmalıdır. Eğer karanfil kullanılacaksa kaynamaya başladıktan sonrasında karanfiller içine atılmalı ve 15 dakika kadar pişirilmelidir.

Kaynama işlemi sonrasında meyveler bir tülbentten ya da ince bir süzgeçten geçirilir. Elde edilmiş sıvıya şeker ilave edilir. Sonrasında bu karışım buzdolabına koyulur ve soğuk servis edilir. Kızılcık şerbeti bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bununla beraber bağırsak hareketlerini de düzenler. Şerbetin soğuk içilmesi gerekmemektedir. İster üstüne sıcak da tüketilebilir. Kızılcık şerbetinin mideye iyi geldiği bilinmektedir. Böbrek sağlığını sakınan şerbet bununla birlikte ağız ve diş sağlığını da korumaktadır.

Zayıflama dönemindeki bireyler tarafınca tüketilebilir. Vücutta yağ yakımı işlemini hızlandıran şerbet, metabolizmayı da düzenler. Kızılcık şerbeti tüketenlerde stres azalması görülür. Şerbet, sakinlik vererek bireylerin rahatlamasını sağlar. Kızılcık her birçok faydayı insanlara kazandırır. Meyvesi taze olarak tüketilebilir, yemeklerde kullanılabilir, çay olarak içilebilir, şerbet yapımında kullanılabilir. Sıhhatli ve yararlı bir ağaçtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir