KKM, 2021 yılının sonunadan beri gündemden düşmeyen bir mevduat sistemidir. Açılımı “Kur Korumalı Mevduat Hesabı” olan KKM, insanların Türk lirasına yatırım yapması mevzusunda teşvikde bulunan bir sistemdir. Bu sistemde vatandaşlar, ellerindeki varlıkları TL biçiminde Kur Korumalı Mevduat Hesaplarına atıyor ve bu şekilde yatırım yapıyorlar. Eğer dolar, euro ve sterlin kurlarında fazla bir yükselme olursa da vatandaşlar kaybettikleri parayı gene de bu kurların yükseliş oranlarına gore alabiliyor. Aralık 2021 tarihinde ortaya çıkan bu mevduat sistemi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca açıklandı. Izahat yapıldıktan sorna sie o dönem oldukça yükselene dolar ve gram altın tutarları da süratli bir halde erimeye başladı. Bu yazımızda sizlere, Kur Korumalı mevduat Hesabı’nın ne olduğundan bahsedeceğiz.

Kur Korumalı mevduat Hesabı nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, her sabah saat 11.00’da dolar ve öteki dünya para birimlerinin alış kurlarını duyurmaktadır. Kur dönüşüm miktarı oranlanırken vade nihayetindeki TCMB dolar, sterlin ve euro alış kuru ile ilk zamanda uygulanmakta olan TCMB dolar, euro ve sterlin alış kuru arasındaki oransal ayrımı göz önünde bulundurmaktadır. Kur Korumalı Mevduat Hesabı’ndaki tediyeler ise daima için Türk lirası cinsinden yapılmaktadır. Bu hesabın açılışında ise daima için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca açıklanmış olan döviz kurları dikkate alınmaktadır.

KKM hesabı her bankadan açılabilir mi?

Kur Korumalı Mevduat Hesabı, müşterisi olunabilen her bankadan kolaylıkla açılabilmektir. Türkiye Cumhuriyeti, temelde vatandaşların TL cinsinden zararlarını, Merkez Bankası’nda yer edinen döviz rezervinden karşılayacak. Bu şekilde de vatandaşlar, TL cinsinden yatırım yapasalar bile döviz cinsinden olan yükselmeler, KKM’ye para yatırmış olan kişileri etkilemiyor. Bu şekilde de Kur Korumalı Mevduat Hesabı, TL cinsinden yatırım icra eden kişilerin varlıklarını dövize endeksli bir halde koruyacaktır.

KKM hesabı iyi mi açılır?

Kur Korumalı Mevduat Hesabı açmak için ilk olarak bankanızın mobil bankacılık uygulamasına ya da banka uygulamasına bakmanız kafi olacaktır. Bunlara ek olarak müşterisi olduğunuz banka şubesi veznesine giderek de Kur Korumalı Mevduat hesabı başvurusunda da bulunabilirsiniz. Bu şekilde Kur Korumalı Mevduat Hesabınız olabilir ve istediğini benzer biçimde Türk lirası cinsinden para biriktirmeye başlayabilirsiniz. yapacağınız bu birikimler ise dövizden kaynaklı kayıplar yaşamayacak ve dövize endeksli bir halde paranızı koruma altına almış olacaksınız. Bunlara ek olarak Türkiye’de işlem yapabilen her bankadan Kur Korumalı mevduat Hesabı açabilirsiniz. Hangi bankadan açtığınız ise hiçbir ehemmiyet arz etmemektedir.

KKM faizi ne kadar?

İnsanların en merak etmiş olduğu mevzu ise Kur Korumalı Mevduat Hesabı’nın faizlerinin ne kadar olduğu. Bu hesap türünün faiz oranları bankadan bankaya değişmektedir. Sadece averaj faizler yüzde 15 ila yüzde 17 içinde değişkenlik göstermektedir. Eğer KKM getirisi ve faizi hesaplaması meydana getirecek olursak, aşağıdaki benzer biçimde bir tablo ile karşı karşıya kalacağız. Belirtmek gerekir ki bu hesaplamalar, dolar kurunun 17,42 olduğu zamanda yapılmış bir hesaplama olup, işlemler de bu şekilde gerçekleşmiştir.

  • Anapara:  100.000 TL
  • Vade: 3 AY
  • Hesap Tipi:  USD
  • Açılış kuru: 17.42 TL
  • Kapanış kuru: 17.42 TL

3 ay sonrasında ise hangi bankanın Kur Korumalı Mevduat Hesabı’ndan ne akar kazıdırdığı ise şu şekilde gösterilmiştir:

  • Burgan Bank: 4.026,44 TL
  • Akbank: 4.026,44 TL
  • Alternatif Bank: 4.026,44 TL
  • Odeabank: 3.967,23 TL
  • ING: 3.747,95 TL

Kur Korumalı Mevduat Hesabı minimum kaç TL ile açılabilir?

Kur KOrumalı Mevduat Hesabı2nın 3 ay, 6 ay ve 12 aylık vade süreli bulunuyor. Bu vade süreleri süresince da insanoğlu, TL yatırımlarının karşılıklarını, dolar endeksli yada seçmiş oldukları öteki yabancı para birimlerine endeksli bir halde alıyorlar. KKM hesap açma minimum alt limiti 250 TL’dir. Bankalar, bu hesaplar için herhangi bir Stopaj vergisi uygulamaz. Ek olarak banka müşterileri, istedikleri vakit Kur Korumalı Mevduat Hesabı’nı kapatabilmekteler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir