Klozet İçindeki Sarı Lekeler İçin Çözüm Önerileri

Ev içinde en fazla bakteriyi barındıran klozet yüzeyinde zaman içinde sarı lekeler oluşmaya adım atar. Yüzeyde oluşan bu sarı lekelere zamanında doğru müdahale edilmediği sürece lekelerin rengi koyulaşır ve lekeler yüzeyde daha kalıcı bir duruma gelmeye adım atar. Sarı kir oluşumunu önlemek ve yüzeyleri daha temiz bırakmak için günlük temizliği aksatmamak önemlidir. Peki, klozet içindeki sarı lekeler iyi mi çıkar? Bu probleminin cevabı aslen oldukça basittir.

Sert suların içinde bulunan mineraller ve artıklar zaman içinde seramik üstünde kir oluşturur. Oluşan bu lekeler asidik çözeltilerle kolaylıkla temizlenebilir. Yüzeydeki lekeleri çıkarmak, daha temiz ve lekesiz bir yüzey oluşturmak için temizleme şekilleri kullanılmaktadır. Yöntemler uygulanmadan ilkin ilk olarak klozetteki suyun tamamen boşaltılması gerekir. Su akışı kesildikten sonrasında sert fırça yardımıyla çözeltiyi yüzeye uygulamaya başlamalısınız.

Sarı Lekelerin Giderilmesinde Uygulanan Yöntemler

Klozetteki sarı lekeleri çıkarma şekilleri içinde değişik işlemler içeriyor. Çoğunlukla uygulanan ve çözüm elde eden başlıca yöntemler:

  • Karbonat ve limon
  • Çamaşır suyu
  • Kola
  • Trisodyum Fosfat

Karbonat, limonla bir araya vardığında tepkimeye girer ve lekelerin çıkarılmasında etkili rol alır. Oluşan lekeleri çıkarmada oldukça etkili olan yöntem için kir üstüne bir miktar karbonat dökün ve üstüne limon sıkın. 15 dakika bekledikten sonrasında sert fırça yardımıyla ovalayın ve sudan geçirin. Kir üstünde etkili olan bir öteki yöntem ise çamaşır suyudur. Klor içeren çamaşır suyundan lekelere dökün ve birazcık bekleyin. Peşinden sert fırça yardımıyla sudan geçirin. Çamaşır suyu lekeleri giderdiği benzer biçimde hijyen de sağlar. Etkili yöntemlerden bir diğeri ise koladır. Sevmiş olarak tüketilen kola, asidik içeriğe haiz olduğundan lekelere uygulanır ve 15 dakika beklenir. 15 dakikanın peşinden fırçalanan lekelerden artık yapıt kalmadığı görülür. Son olarak uygulanan etkili yöntemlerden biri de trisodyum fosfattır. Kuvvetli asidik çözeltilerden olan trisodyum fosfat, kir üstüne uygulandıktan sonrasında otuz dakika beklenir. Peşinden sert fırça yardımıyla yıkanır.

Klozet İçindeki Sarı Lekeler Nasıl Önlenir?

Yüzeyde oluşan lekeleri çıkarmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Lekeler kolay bir halde çıkarılır. Mühim olan yüzeyde kir oluşumunu önlemektir. Yüzeyde oluşan izleri önlemek için günlük temizlik aksatılmamalıdır. Temizlik günleri içinde uzun süre olmamalıdır. Günlük temizlik için çamaşır suyu ya da beyaz sirke kullanılabilir. Beyaz sirke, klozetteki sarı lekeleri çıkarmanın şekilleri içinde kullanılan başlıca ürünlerdendir. Yüzeylere günlük uygulanan beyaz sirke yardımıyla izlerin oluşumu önlenir. Hem de temiz ve kullanışlı yüzeyler oluşturulur. Klorlu ağartıcılar günlük yüzey temizliğinde etkili ürünlerden bir diğeridir. Ağartıcılar yardımıyla yüzeylerin temizliği sağlandığı benzer biçimde izlerin oluşumu da önlenir. Çamaşır suyu ve asidik çözeltiler başta olmak suretiyle öteki ürünleri de doğru seviyede kullanmakta fayda vardır. Aksi takdirde yüzeylere zarar vermek mümkündür.

Yüzeydeki izleri temizlemek için kimyasal kullanmak istemiyorsanız evde kendi temizleme ürününüzü hazırlayabilirsiniz. Evde organik olarak hazırlayacağınız bu karışımı rahatça kullanabilir, yüzeydeki izlerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Organik temizleyici için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • Karbonat
  • Sirke

1 bardak elma sirkesi ya da beyaz sirkeye 1 yiyecek kaşığı karbonat eklemeniz kafi olacaktır. Sirkeyi 40 dereceye kadar ısıtmanız gerekir. Kafi ısıya gelen sirkenin içine 1 yiyecek kaşığı karbonatı ekleyebilirsiniz. Karıştırdıktan sonrasında isterseniz direkt yüzeye uygulayabilir ya da sprey formda bir şişeye koyarak yüzeylere sıkabilirsiniz. 1 – 2 saat kadar beklemeniz kafi olacaktır. 2 saatin peşinden artık yüzeydeki izler gitmiş olacak. Sifonu birkaç kere çekerek yüzeyin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir