Türk kültüründe böreğin yeri oldukça büyük. Bununla beraber her yörenin kendine özgü börekleri bulunmaktadır. Yapılış biçimi, yufkası, içine doldurulacak harç ve daha birçok farkı olan bu böreklerin hepsi de ayrı leziz oluyor. Anlatacağımız böreği, daha yaparken yiyecek isteyeceksiniz. Bir tek 2 tane yufka ile meydana getirilen bu börekle kahvaltılarınız şenlenecek. Bu yazımızda sizlere peynirli zarf böreğinin nasıl yapıldığını anlattık. Peynirli zarf böreği yapabilmek için lüzumlu malzemeler şunlardır:

 • 2 tane yufka

Sosu için

 • 1 tane yumurta
 • 1 çay bardağı süt
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ

İç harcı için

 • 1,5 su bardağı lor peyniri
 • 1,5 su bardağı kaşar peyniri rendesi
 • Çeyrek demet maydanoz
 • 1 çay kaşığı tuz

Üstü için

 • 1 tane yumurta sarısı
 • Susam
 • Çörek otu

Zarf böreği içine doldurulacak harç

Peynirli zarf böreği nasıl yapılır?

Peynirli zarf böreği yapabilmek için ilk olarak uygun bir karıştırma kabı içine 1 çay bardağı süt, yarım çay bardağı sıvı yağ ve 1 tane yumurtayı alalım. Daha sonra ise karıştırma kabı içine aldığımız tüm bu malzemeleri güzel bir halde karıştıralım. malzemeleri güzel bir halde karıştırdıktan sonra ise sosumuzu bir kenara alıp, kullanacağımız ana kadar bekletmeye başlamış olalım.

Sosumuzu kenara aldıktan sonra ise böreğimizin iç harcını hazırlamamız gerekiyor. Bunun için en önce maydanozu ince bir halde doğramaya başlamış olalım. Daha sonra ise 1,5 su bardağı kaşar peyniri rendesi, 1,5 su bardağı lor peyniri, kıydığımız maydanoz ve 1 çay kaşığı tuzu uygun bir karıştırma kabı içine alalım. Böreğimizin iç harcını da güzel bir halde karıştıralım. Burada kullanılan peynir tuzsuz olduğundan ekstradan tuz eklenmiştir. Sadece değişik ve tuzlu peynirler ekleyebilirsiniz. Kullanacağınız peynir tuzluysa eğer böreğin içine doldurulacak harcına ekstradan tuz eklemenize gerek kalmayacaktır.

Zarf böreği yapımı

Böreğimizin iç harcını da hazırladıktan sonra ise yufkalarımızdan birini tezgaha serelim. Daha sonra ise bu yufkaya da hazırlamış olduğumuz sosun yarısını boşaltalım. Arkasından da bir yağlama fırçası yardımı ile döktüğümüz sosu güzel bir halde yufka üstünde yayalım. Sosu yaydıktan sonra öteki yufkayı da üstüne yaylım ve aklan sosu da aynı şekilde bu yufkaya sürelim. Sosu yaydıktan sonra ise yufkayı kenardan iç tarafa doğru yayalım ve bu şekilde kare şeklini verelim.

Zarf böreği soslama

Yufkamıza kare şeklini verdikten sonra ise hazırlamış olduğumuz içine doldurulacak harç böreğin üstüne boşaltalım ve eşit bir halde yayalım. Arkasından da yufkayı her köşesinden katlayarak üçgen haline gelmesini sağlayalım. Daha sonra ise böreğimizi pişirme kağıdı sermiş olduğumuz bir fırın tepsisi üstüne yerleştirelim. Arkasından da böreğimizin tam ortasından, katlama yerlerinden bir bıçak yardımı ile keselim. Böylece börek piştikten sonra dilimlere ayırmak fazlaca daha kolay olacak.

İzleyin: SADECE 2 YUFKAYLA ✅ 10 Dakikada Puf Puf Kabaran Zarf Böreği 🙌🏻😋

https://www.youtube.com/watch?v=z5hhZwudD9gVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: SADECE 2 YUFKAYLA ✅ 10 Dakikada Puf Puf Kabaran Zarf Böreği 🙌🏻😋 (https://www.youtube.com/watch?v=z5hhZwudD9g)

Böreğimizi pişirmeden ilkin üstüne yumurta sarısı sürelim. Eğer isterseniz üstüne kavrulmuş susam ve çörek otu da serpebilirsiniz. Böreğimizi pişime hazır hale getirdikten sonra ise öncesinden ısıtmış olduğunuz 180 derecelik fırına atalım. Ortalama 30 dakika kadar böreğimizin pişmesini beklemiş olalım. Sürenin sonunda ise böreğimizin ilk sıcaklığı çıktıktan sonra, dilimleyerek servise hazır hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir