Merhabalar, ben Diyetisyen Nihal Gültepe. Bugün sizinle kolajen kilo aldırır mı? Sorusunun yanıtını detaylı bir halde paylaşacağım. Gelin hep beraber tüm başlıkları inceleyelim.

Kolajen Nedir?

Kolajen, insan vücudunda en oldukça bulunan proteinlerdir (toplam protein hacminin %30’u). Miller ve Matukas tarafınca kolajen II’nin keşfinden bu yana, 26 yeni kolajen türü bulunmuştur. Amino asit dizisinden oluşan lifli bir protein olan kolajen, vücuttaki çeşitli doku ve organların yapısının korunmasında yaşamsal bir rol oynamaktadır. Kolajen biyolojik ve fonksiyonel özelliklerinden dolayı besin, kozmetik ve ilaç endüstrilerinde araç-gereç olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Deniz balıklarının derisi, pulu, kıkırdağı ve kemiği iyi kolajen kaynaklarıdır. Bilhassa doku mühendisliğinde bir biyomateryal olarak deniz kolajeni, yaşlanma karşıtı ve kırışıklık karşıtı tesir göstermektedir.

Kolajen Ailesinin Moleküler Çeşitliliği

Kollajenler üç polipeptit zincirinden oluşur. 28 kolajen türünün varlığının ötesinde, kolajen ailesinde çeşitli moleküler yapıların varlığından dolayı daha çok çeşitlilik meydana gelmektedir. Aynı kolajen tipi için izoformlar ve iki değişik kolajen tipine ilişik bir zincirden oluşan hibrit izoformlar bulunmaktadır.

Kolajen Kilo Aldırır Mı?

Kilo alma, gün içinde alınan kalorinin yakılan kaloriden fazla olması ile gerçekleşen bir durumdur. Bir protein olan kolajen alımının kilo artışına niçin olması söz mevzusu değildir. Aksine sıhhatli kilo vermeyi sağlayarak yağsız kas hacminin kazanımında rol oynamaktadır. Bununla ilgili ağırlık kaybı ve kolajen mevzusunda bir sonraki başlıkta meydana getirilen emek harcamaları okuyabilirsiniz.

Kolajen maddesi tek başına vücut ağırlığında bir artış meydana getirmemektedir. Kolajen takviyeleri de kilo almaya değil zayıflamaya destek takviyeler olarak önümüze çıkmaktadır. Fakat bazı kolajen takviyeleri şeker yada tatlandırıcı ilavesi içerebilmektedir. Kolajen takviyeleri tüketirken şeker içerikli ya da tatlandırıcı içerikli ürünlerle karıştırılması halinde kilo alımına niçin olabilmektedir. Bundan dolayı Kolajen takviyesi kilo aldırır mı? düşüncesine haiz olan bireylerin kolajen takviyelerini, şeker içermeyen besinlerle ya da sıvılarla tüketilmesi önerilmektedir.

Kolajen ve Ağırlık Kaybı

2018 senesinde Kore’de meydana getirilen bir çalışmada yüksek yağlı rejim  ile beslenen farelerde kaykay derisinden elde edilmiş kolajen peptidin lipit metabolizması üstündeki anti-obezite etkilerini araştırılmıştır. Kolajen ile beslenen gruplarda vücut ağırlığı artışı ve iç yağ dokusu ağırlığı denetim grubuna bakılırsa daha düşük bulunmuştur. Bu bulgular, kaykay kolajen peptidinin, yağ birikimini baskılayarak ve lipid metabolizmasını düzenleyerek anti-obezite etkilerine haiz bulunduğunu göstermiştir.

Başka bir çalışmada kolajenin karaciğerdeki lipid metabolizması üstündeki etkilerini araştırılmıştır. Trigliserit ve toplam kolesterol seviyeleri kolajen grubunda mühim seviyede daha düşük saptanmıştır. Ek olarak, Kolajen grubunda yağ asidi sentezi ile ilişkili hepatik proteinlerin ekspresyonu azalmıştır. Kaykay derisinden elde edilmiş kolajenin, yağ asidi ve kolesterol sentezinin azalttığı ve beta lipid (yağ) birikimini etkili bir halde baskıladığını göstermiştir.

Netice Olarak;

  • Kolajen vücuttaki temel proteinlerden biridir.
  • Kolajen, cildi daha esnek bir hale getirmektedir. Kırışıklıkları azaltır, kalp sağlığını korur, sindirim sistemini düzenler, gözü korur ve kemikleri sağlamlaştırır.
  • Kolajen takviyeleri, içinde ilave şeker olmadığı sürece kilo aldırmaz.

Bir sonraki yazıda görüşmek suretiyle…

Diyetisyen Nihal Gültepe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir