Ülkemizin haiz olduğu kültürel değerler birer miras olarak nesillerden nesillere aktarılmaya devam ediyor. Geçmişte yaygın şekilde hazırlanan ve tüketilen cilveli kahve de nu kütür ögelerinden biri olarak hala hazırlanıyor. Daha oldukça Manisa ve çevresine özgü bir kahve çeşidi olarak malum cilveli kahveyi evlerinizde hazırlayarak hem nefis tadı ile keyiflenebilir hem de bu kültürel mirası kendi evinizde yaşatma imkanı bulabilirsiniz. Cilveli kahve yapımını sizler için araştırdık.

Cilveli kahve nedir?

Cilveli kahve, Osmanlı döneminde hazırlanan ve kız isteme merasimlerinde damada ikram edilen bir kahve çeşidi. Osmanlı döneminde eğer gelinin damat adayında gönlü yoksa, bu durumda damadın önüne gelen kahve tuzlu olurdu. Sadece eğer gelin de damadı seviyorsa ve onunla evlenmek istiyorsa, bazı yörelerde hususi bir kahve hazırlanmış olur ve damada bu kahve servis edilirdi. Daha oldukça Manisa ve çevresinde bu kahve cilveli kahve olarak servis edilirdi. Adından da anlaşılacağı benzer biçimde karşı tarafa gönlünün bulunduğunu belirten bir kahve çeşidiydi.

Türk kahvesi olarak hazırlanan ve değişik tatlar ile tatlandırılan bir kahve çeşidi olan cilveli kahve hazırlanırken töreye nazaran içine badem ya da ceviz ekleniyor. Genel olarak cilveli kahvenin hazırlanma amacı ise tatlı bir kahve ortaya çıkararak damadı onaylama sunumu idi. Günümüzde patenti alınmış bir halde cilveli kahve hala servis edilen bir kahve çeşidi. Yapımı düzgüsel bir Türk kahvesine nazaran zor benzer biçimde görünse de doğru malzemeler ile evde kolaylıkla hazırlanabiliyor.

Cilveli kahve nasıl hazırlanmış olur?

Eski ve geleneksel bir kahve çeşidi olan cilveli kahveni hazırlanışında kullanılan malzemeler hepimizin evlerde bulundurduğu ya da kolaylıkla alabileceği malzemeler. Hazırlanışı ise standart bir Türk kahvesine nazaran değişim gösteriyor. Evlerinizde leziz bir cilveli kahve hazırlamak ve bu geleneği sürdürmek için işte kolaylıkla evde cilveli kahve yapmanın püf noktaları:

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • 1 tane küp şeker (şekerli içmek isteyenler için)
  • 1 fincan dolusu soğuk su
  • 1 tatlı kaşığı çifte kavrulmuş ve öğütülmüş badem (bademler susam tanesi kadar ufak öğütülecek)
  • Tarçın
  • Muskat
  • Bakır cezve ( isteğe bağlı)

Hazırlanışı

Cilveli kahve hazırlamak için ilk olarak cezve içine tıpkı Türk kahvesi hazırlar benzer biçimde şeker, kahve ve suyu koyun. Hemen sonra cezveyi ocağa alın ve kısık ateşte karıştırmadan pişirin. Karıştırdıkça oluşacak olan köpüğü azaltacaksınız. Bademin kahve üstünde durabilmesi için kalınca bir köpük elde etmeniz gerekiyor. Kahve köpüklenmeye başladığı vakit bir kaşık yardımı ile köpüğü alın ve fincana dökün. Arkasından kahve yine kabarmaya başladığı vakit kahveyi alın ve fincana ilave edin. 1 tatlı kaşığı kadar olacak şekilde öğütülmüş olan bademin içine muskat ve tarçın ilave ederek iyice karıştırın. Hemen sonra bu karışımı oldukça yavaş ve sakin bir halde köpüğün üstüne dökün. Yavaşça dökülmesinin sebebi bademlerin köpüğü delerek kahvenin içine düşmesini engellemek. Bu sunumu hazırladıktan sonrasında kahvenizi arzu ettiğiniz benzer biçimde servise hazır hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir