Saçlarda bit oluşumu görülmeye başlandığında, insanoğlu bitleri iyi mi geçirebileceklerini araştırmaya başlarlar. Bitlerin sevmediği kokular ya da içerikleri ile bitleri saçtan temizleyen ürünleri kullanan bireylerin saçlarında oluşan bitlerin geçmeye başladıklarını görür. Saçta bit oluşumu sonrasında bit şampuanlarının yetersiz kalması ile alternatif çözümler aramaya başlayanlar tarafınca en fazlaca merak edilenlerden biri de saçlarda oluşan bitleri kolonya ile öldürmenin mümkün olup olmadığı.

Bit niçin olur?

Saç biti ya da saç sirkesi olarak malum canlılar, saç derisine yapışan ve burada üreyerek kafa derisine zarar veren canlılardırlar. Saçlarda oluşan ve hem saç tellerinde hem de kafa derisinde barınan bitler genel olarak dış temas halinde bulaşırlar. Hasta olan birine fizyolojik temas ile yaklaşmanız sonucunda bitler kişiden size de bulaşır ve burada üremeye başlarlar. Saçta bit oluşumu ufak yaşlarda daha yaygındır. Tespit  edilmesi ve denetim altına alınması daha zor olacağı için bu zamanda bit bulaşma ihtimali de yüksektir. Evlatların birbiri ile devamlı temas halinde olması sebebi ile saçlarda bit oluşumu çocuklar içinde yetişkinlerde olduğundan fazlaca daha süratli yayılır. Bir çocuktan yetişkine geçme ihtimali de bundan dolayı yaygındır.

Kolonya biti öldürür mü?

Saçlarda bit oluşumu gerçekleştikten sonrasında insanoğlu oluşan bitleri basıl temizleyeceklerini araştırırlar. Bitlerin oluşması sonrasında ilk akla elen yöntem bit şampuanı almaktır. Sadece bu yöntem kimi zaman netice vermeyebilir ya da cilt tipinize uygun olmayabilir. Bu durum sonucunda da alternatif bir tedavi aramanız gerekebilir. Saçlarda oluşan bitlere karşı daha yaygın malum bir yöntem olan alternatifler içinde kolonya kullanmak ön plana çıkmaktadır. Saçlarda bit oluşumu sonrasında kolonya kullanmak ise doru bir tercih olacaktır. Kolonya içinde ne olduğu yüksek asit ve temizleyici alkol yardımıyla bit oluşumunun atlatılmasında rol oynar.

Bitlere karşı hangi kolonyalar kullanılabilir?

Bazı kolonyaların kokusu bitlerin daha acele geçirilmesini sağlar. Bilhassa lavanta ve limon kolonyaları bitlerin sevmediği kolonya çeşitleridir. Bu kolonyaları kullanarak saçlarınızda görülen bitleri temizlemeniz de mümkündür. kolonya kullanarak bitleri temizlerken ise alacağınız kolonyaların kalitesine dikkat etmeniz gerekiyor. Kolonyanın kokusu kadar kalitesi de bitlere karşı tesirinin değişmesine niçin olur. 80 derecelik limon ve lavanta kolonyaları bitlere karşı etkilidir.

Kolonya ile bit iyi mi temizlenir?

Bitleri temizlemek için kolonya kullanmak isteyenlerin ilk olarak yapması ihtiyaç duyulan şey kolonyadan bir miktar alarak saç diplerine tamamen tesir edecek şekilde sürmek. Kolonyayı saçlarınızın diplerine tamamen yedirdikten sonrasında 3 dakika kadar kolonyanın bu bölgeye tesir etmesi adan bekleyin. 3 dakikanın sonunda ise saçlarınızı bit tarağı ile 1 sat durmadan tarayın. Bu işlem bitlerin ortaya çıkmasına ve saç diplerinden uzaklaşarak bitleri temizlemenin kolaylaşmasına olanak tanıyacaktır. Bun işlemi bitlerden tamamen kutulana dek tekrarlayabilirsiniz.

Bitler hangi kokulardan hoşlanmaz?

Bitleri temizlemek için ilk olarak saç derisinden ve saç diplerinden ayrılmalarını sağlamanız gerekiyor. Bu işlemi yapmak için ise bitlerin hoşlanmayacağı kokuların saça nüfuz etmesini sağlamak oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Bitlerin sevmediği kokuları saç köklerine ve diplerine kadar yedirdiğiniz vakit bitler saçların uçlarına doğru çıkacak ve bu şekilde kurtulmak kolaylaşacaktır. Bitlerin sevmediği kokular içinde lavanta, limon, papatya ve adaçayı benzer biçimde organik nebat kokuları yer alır. Bu kokuların kullanımı bitlerin saçlardan uzaklaşmasını elde edecektir.

Bitlere karşı lavanta kullanırken dikkat

Bitlere karşı kullanılan lavanta kolonyası ya da lavanta yağının bazı yan tesirleri olabilir. Lavanta yağında daha fazlaca görülen bir yan tesir olan hormon dengesizliği sebebi ile lavanta yağının bilhassa buluğluk dönemine girmiş ya da yaklaşmış adam çocuklarda kullanılması riskli kabul diliyor. Lavanta yağı vücutta östrojen artışına niçin oluyor ve hormon dengesizliğine yol açıyor. Bu yüzden değişik bir koku ya da daha azca kullanımı ile tedavi sağlamak daha sıhhatli olacaktır.

Bitlere karşı üzüm sirkeli su kullanabilirsiniz

Bitlerin tedavi edilmesinde kullanabileceğiniz bir başka yöntem de üzüm sirkesi ile suyu karıştırmak ve her akşam saçları bu sirkeli su ile yıkamaktan geçer. Sirke ve suyu eşit oranda kullanarak hazırlayacağınız bu karışım yardımıyla bitler saçlardan daha kolay ayrılacaktır. Yıkama işleminin derhal arkasından bit tarağı ile saçları taramak birlerden kurtulmak için mühim bir durumdur. Bu işlemi bitlerden kurtulana kadar tekrarlamanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir