İçindekiler

Tüylerden Kalıcı Olarak Kurtulmak Mümkün mü?Kolonya ile Tüylerden Kurtulma YöntemleriMalzemeler

Yapılışı

Limon Kürü ile Tüylerden KurtulmaAğda Malzemeleri

Yapılışı

Limon KürüMalzemeler

Yapılışı

Kolonya ile tüylerden kurtulma yolları bulunduğunu söylesek, şaşırır mıydınız?

Kolonya, en rahat haliyle meyve esansı, su ve etil alkolün bir araya gelmesiyle üretilmektedir. Eski tarihlerden beri kültürümüzde ferahlatıcı etkisiyle mühim yer edinmektedir. Büyüklerimizin olmazsa olmaz ikram şekillerinden biridir. Dışarıdan gelen her misafire kapıda ikram edilmektedir. Kolonyanın bir tek konuk ağırlamak için değil bununla beraber dezenfeksiyon amaçlı kullanıldığını da hastalıkların çoğalmasıyla beraber öğrendik. Covid-19 pandemisinin yaşamımıza dahil olmasıyla, bir tek büyüklerimiz için değil gençlerimiz için de kullanılır olmuştur. İçeriğindeki alkolle beraber kuvvetli bir dezenfeksiyon özelliği olan kolonyanın sevilmesinin tek sebebi bu değildir. Bununla birlikte ferahlatıcı tesiri ve güzel kokusu ile çantalarımızdan ayırmadığımız bir ürün haline gelmiştir.

Günümüzde bayanlar için epilasyon çekilmez hale gelmiştir. En ucuz ve ergonomik yolları kolonya ile tüylerden kurtulma ve limonla yapılacak çeşitli kürlerle tüy problemlerine kalıcı çözümler getirmektir. Gelin tüyleri yok eden ve kıl köklerini kurutan bu şekilleri inceleyelim.

Tüylerden Kalıcı Olarak Kurtulmak Mümkün mü?

Geçmiş zamandan beri insanoğlu güzel duyu kaygılarla ve hijyenik olmamasından dolayı, tüylü bölgeleri temizlemek isterler. Fena bir görüntü oluşturması su götürmez bir gerçektir. Sadece daha önemlisi tüylü bölgenin oluşturduğu ter yoğunluğudur. Oluşan ter çeşitli bakterilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu bakteriler çeşitli cilt hastalıklarına davetiye çıkarır. Peki kolonya ile tüylerden kalıcı olarak kurtulmak mümkün mü? Oldukça pahalı olan epilasyon şekillerinden başka şansımız var mı? Kolonyayla tüylerden kurtulmak umar olacak mı?

Tertipli kullanımında oldukça iyi geri dönüşler alınan iki tip epilasyon yönteminden bahsedeceğiz.

 • kolonya ile tüylerden kurtulma
 • limon kürü ile tüylerden kurtulma

Kolonya ile Tüylerden Kurtulma Şekilleri

Çoğunlukla kullanımı tercih edilmese de, evde kolay yapılması ve masrafsız olması açısından denemeye kıymet bulunduğunu düşündük. Düşündüğünüzden daha rahat olan kolonya ile tüylerden kurtulma işlemi tertipli tekrarlandığında ciddi oranda tüyleri azaltmaktadır. İçeriğindeki etil alkol yardımıyla cildi kurutma özelliğine haizdir. Uygulanmış olduğu bölgeyi kurutup susuz bıraktığı için kıl kökleri beslenememektedir. Bu sebepten dolayı bir süreliğine de olsa tüy uzamasını durdurur.

Malzemeler

 • Pamuk
 • Alkol oranı yüksek kolonya
 • Ponza taşı

Yapılışı

 1. Kolonyayı pamuğa boşaltalım.
 2. Tüy yoğunluğu olan bölgelere sürelim. (Yüz bölgesi için önerilmemektedir.)
 3. Ponza taşıyla kolonyalı pamuğu sürdüğümüz bölgeye 5 dakika masaj yapalım.
 4. Bir süre beklettikten sonrasında bölgeyi yıkayalım.

İşte kolonya ile tüylerden kurtulma bu kadar rahat. Fazlaca bastırmadan uygulanan bölgeyi tahriş etmemeye dikkat ediniz.

Limon Kürü ile Tüylerden Kurtulma

Kolonya içeriğindeki alkolden dolayı tam anlamıyla organik sayılmaz. Sizler için tamamen organik olan limon kürü ile tüyleri yok eden yöntemi de paylaşıyoruz. Daha kalıcı olduğuna inandığımız bu yöntem, birazcık daha meşakkatlidir. Bu kürü kullanarak en iyi sonucu almak için tertipli kullanımına devam etmeliyiz. Ayda bir Meydana getirilen epilasyon uygulamamızdan sonrasında limon kürü kullanmak, lazer epilasyona rakip olucak seçeneklerden biridir. Uygulamadan ilkin ağdayla temizlenen bölgeye uygulanır. Tüylerden arındırmadan kullandığınız limon kürünün faydası yoktur. Kıl köklerini kurutmak için kullandığımız limon kürü kalıcı çözümler elde edecektir.

Ağda Malzemeleri

 • 6 yiyecek kaşığı şeker
 • 2 tane limonun suyu
 • 6 yiyecek kaşığı bal

Yapılışı

 1. Tüm malzemeler bir kaba konur
 2. Limon suyu, şeker ve bal bir kapta karıştırılır.
 3. Ocağa konan karışım iyice ısıtılır.
 4. Karışım soğumaya bırakılır.
 5. Katılaşmadan bir spatula yardımıyla tüylü bölgeye sürülür.
 6. Üstüne bir bez yapıştırılarak çekilir.

Limon Kürü

Uygulamadan ilkin ağdayla temizlediğimiz bölgeye uygularız. Tertipli yapıldığında kıl köklerinden kurtulmak lazere gore fazlaca daha masrafsızdır. Tamamen organik olan bu küre bayılacaksınız!

Malzemeler
 • 2 tane limonun suyu
 • 4 çay kaşığı tuz
Yapılışı
 1. İkiye ayırdığımız limonun suyunu güzelce sıkalım.
 2. 2 tane limonun suyunu sıktıktan sonrasında içine 4 çay kaşığı tuzu ekleyelim.
 3. Ağda yapmış olup temizlediğimiz bölgelerin üzerine bir pamuk yardımıyla sürelim.
 4. Bastırarak uygulayalım hedefimiz limon ve tuz karışımında ki asitin tüy köklerimizi yakmasıdır.
 5. Uygulamadan sonrasında 4 saat bölgeye su değdirmemeye dikkat edelim.

Uyguladığımız limon kürü beklediğimiz süre içinde kıl köklerine inicek ve köklere tesir ederek bizleri mutlu sona ulaştırıcaktır. İçerisinde oluşan yüksek asit seviyesiyle yüze uygulanması tavsiye edilmemektedir. Naturel olmasına karşın limon yüksek asit içeriğine haizdir. Destek olmak isterken cildinize zarar vermenizi istemeyiz. Umarız bu ucuz ve kolay şekilleri uygularken keyif alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir