İnsanlar saç bakımı mevzusunda duyarlı davranırken kimi zaman bilincinde olmadan yanlış adımlar atabilirler. Daha oldukca hangi ürünün kullanılacağı mevzusunda atılan yanlış adımlar sonucunda ise kullanılan ürünler saç bakımı tersi tesir göstererek saçlarda bazı sorunları ortaya çıkarabilir. Saç bakımında kullanımı mevzusunda bazı sual işaretleri bulunan ve uzun senelerdir devam ettirilen bir davranış olan saça kolonya sürmenin saçlara olan tesirini sizler için araştırdık.

Kolonya saçı beyazlatır mı?

Saça kolonya sürme alışkanlığı aslına bakarsak geçmişte daha oldukca kullanılan saça limon sürme alışkanlığından gelen bir durum. Saçları beslediği malum limonun saçlarda kullanılması ve saça biçim vermesi durumunun herhangi bir zararı yoktur sadece bu durum kolonya için geçerli değildir. Her ne kadar saça sürülen kolonyalar da bir çok süre limon kolonyası olarak tercih edilse de, kolonyanın yapısı sebebi ile saçlarda bıraktığı tesir limon ile aynı değildir.

Kolonyanın saçta kullanılması saçların rutubet kaybetmesine ve kırılmasına niçin olur. Bu durum ilerleyen süreçte saçlarda dökülmelere niçin olur. Bununla birlikte kolonyanın saçlarda kullanılması saçların organik pigment yapısına zarar vermektedir. Saçlarda organik pigment yapısının sönmeye başlaması ise uzun süreçte saçların beyazlamasına neden olur. Kısaca saçlarda kolonya kullanmak, saça kolonya sürmek saçların beyazlamasına niçin olacak bir davranıştır. Saçlarda kullanılan kolonya saçın yapısının değişmesine ve saçların sertleşmesine de neden olur.

Kolonyanın saça zararı var mıdır?

Kolonya alkol içerikli bir üründür. saçlarımızın organik yağlı ve nemli yapısı da bu alkollü içerik ile birleştiği süre kurumaya adım atar. Organik olarak rutubet dengesi bozulmaya adım atar. Saç bakımında kolonya kullanmak saç yapısının bozulmasına neden olur. İçeriğindeki yüksek etil alkol sebebi ile kolonya saç derisini de tahriş eder ve saç köklerini zayıflatır. Bu yüzden saçlarda kolonya kullanımı zararı olan kabul edilir ve tavsiye edilmez.

Kolonyanın saça zararları nedir?

Saçlarda kimyasal içerikli ürünler olan kolonyaların kullanılması zararı bir durum olarak kabul edilmektedir. İçerdiği kimyasal bileşenler sebebi ile kolonya saçların organik yapısını bozar ve saçları kurutur. Saç bakımında tercih edilmesi tavsiye edilmeyen kolonyanın saçlarda kullanılması sonucu ortaya çıkardığı zararlar ise şu şekildedir:

Saçın pH dengesini bozar

Saçlarınıza daha acele biçim alması ya da ferahlaması için kolonya devam eden bireylerin saç dersinde ve saç köklerinde pH dengesinde bozulmalar meydana gelir. Bu durum ise kolonyanın devamlı olarak kullanılması ile beraber saçların organik nemli yapısını kaybetmesine niçin olur. Nemini kaybeden saçlar kolaylıkla kurur ve kırılmaya adım atar. Saç yapısını kurutan kolonya saçların yeteri kadar beslenememesine niçin olur.

Saçlarda kepeklenmeye neden olur

Saça sürülen kolonya saç derisine işler ve deriyi tahriş ederek yapısını bozar. Saç derisinin sıhhatli yapısını kaybetmesine ve rutubet dengesinin bozulmasına neden olan bu durum, saç derisinde cilt kuruluğuna niçin olacağı için saç derisinde dökülmelere niçin olacaktır. saç derisinde meydana gelen dökülmeler de kepek olarak bilinir ve kepeklenme sonucunda saç derisi daha duyarlı bir yapıya haiz olur. Bu yüzden saçlara kolonya sürülmemelidir.

Saçları matlaştırır

Saça kolonya sürmek saçlarda rutubet dengesini bozacağı için saçlarınızın eski parlak ve dolgun görüntüsünün kaybolmasına neden olur. Saçlarda kolonya kullanımı belirli bir süre sonrasında daha kuru ve mat görünen kırıkları olan saçlara haiz olmanıza niçin olacaktır. Kuruyan saçlar bununla birlikte sertleşmeye adım atar. Saçlarınızın organik yapısını tamamen değiştiren kolonyanın saç derisinde ve kökünde kullanılması ile saçlarınızın kökleri de güçsüzleşmeye adım atar.

Saç dökülmesi kaçınılmaz hale gelir

Kolonyanın saç bakımında kullanılması saçların güçsüzleşmesine niçin olacağından zaman içinde saçlarınızda dökülmeler meydana gelecektir. Saçların beslenmesinin önün geçen ve organik yapısını bozan kolonya saç köklerinin güçsüzleşmesine yıl açarak saçların kökten dökülmeye başlamasına yol açacaktır. Eğer önüne geçilmezse saçlarda kolonya kullanımı kellik sorununu ortaya çıkaracaktır.

Saçları beyazlatır

Saçlarda dökülmelere neden olan kolonya uzun solukta saçlarınızı kaybetmeye yol açacak bir mesele olduğu şeklinde, bununla birlikte saç pigmentlerini de kalıcı olarak zayıflatır ve  bu durum kısa vadede saçlarınızın daha mat renkte çıkmasına, ileriki zamanlarda ise yeni çıkan saçların daha beyaz bir renge haiz olmasına yol açacaktır. Saçlarda beyazlama ve dökülme şeklinde problemler ile karşı karşıya kalmamak adına saçlarınızda kolonya kullanmanız tavsiye edilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir