Neredeyse her insanoğlunun başına gelen durumlardan bir tanesi koltuk altında pişik oluşmasıdır. Kişinin yaşam standardını fazlaca düşüren bu durum, tedavi edilmediği durumlarda kişinin canının fazlasıyla yanmasına niçin olurken hem de kişide çeşitli tahriş problemlerinin oluşmasına niçin olmaktadır. Koltuk altında pişik olmasını tetikleyen nedenleri ve koltuk altında oluşan pişiği geçirmenin yöntemlerini inceleyeceğiz. İşte mevzuya dair tüm detaylar…

Pişik nedir?

Pişik çoğu zaman koltuk altı, kalça, bacak arası, göğüs altları, genital bölge çevresi ve kasıklarda çoğunlukla karşımıza çıkan bir durumdur. Cildin birbirine değmesiyle meydana gelen hem de terleme ile birleşmesiyle kişinin cildinde çeşitli tahribatların oluşmasına yol açan duruma verilen isim pişik olurken, pişik kişinin yaşam standardını fazlasıyla düşürmektedir. Pişik problemi çoğu zaman yazları çoğunlukla görülen bir durum olurken, yazları cildinizin fazlaca daha çok havayla temas etmesini sağlayacak giyim seçimlerinizde bulunmanız pişiğe karşı alabileceğiniz en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Pişiğin emareleri nedir?

Pişiğin oluştuğu bölgelerin yüzeyinde çoğu zaman kırmızı kuru bir görünüm oluşurken bu kuru görünüm bir çok vakit kişinin canın yanacağına işaret eden durumlar içinde yer verilmiştir. Pişiğin oluşma ihtimali olan bölgede kızarıklık, yanma, kaşınma şeklinde durumların oluşması esasında pişiğin en mühim emarelerinden bir tanesi olmaktadır. Pişiğin oluşma esnasında tedbir alınması son aşama mühim olan durumların başlangıcında gelirken tedbir alınmaması durumunda, pişiğin boyutu fazlaca daha ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Pişik problemine öncesinden tedbir alınmaması, pişiğin ilerlemesine ve hal bu şekilde olunca da fazlaca daha acılı ve sancılı bir durum içinde olunmasına niçin olmaktadır.

Koltuk altında pişiğin oluşmasını tetikleyen nedenler nedir?

Pişiğin oluşma sebeplerinden en büyüğü şüphesiz terleme dolayısıyla meydana gelmektedir. Koltuk altında çoğunlukla pişik probleminin yaşanmasının en büyük sebebi de bundan meydana gelmektedir. Koltuk altı yapısı gereği ter bezlerinin en yoğun almış olduğu bir bölge olurken, buranın nemli bir yapıda olması pişiğe davetiye çıkaran durumlar içinde yer verilmiştir. Hem de fazlaca fazla kalınca giysiler giymek, ter bezlerinin fazlasıyla emek harcaması pişiğin oluşmasını fazlasıyla tetikleyen durumlar içinde yer verilmiştir. Pişik problemi çoğu zaman yazları fazlaca daha çok görülen problemler içinde yer alırken, yaz aylarının gelmesiyle beraber vücuda yapışmayan daha bolca kıyafetlerin giyilmesi pişik probleminin oluşmasını engelleyecek ve kişinin fazlaca daha sıhhatli bir yaz geçirmesini sağlayacak durumlar içinde yer verilmiştir. Dar kıyafetlerin yanı sıra terleme sürecinden sonrasında devamlı olarak deodorant sıkmak bölgenin büyük seviyede tahriş olmasına hem de cilt yüzeyinin bozulma olarak büyük seviyede kararmasına niçin olmaktadır. Terleme sonrasında terleyen bölgenin temizlenmesi peşinden temizlenen bölgenin kurutulması cildin fazlaca daha sıhhatli bir süreç içinde olmasına destek olacaktır.

Koltuk altında pişik olmaması için ne yapılması gerekir?

Pişik oluşumunun önüne geçmek için kişisel bakımına dikkat edilmesi fazlasıyla önemlidir. Vücudun sıhhatli bir rutubet dengesinde kalması ve cilt ph dengesini bozacak ürünlerden uzak durulması kişinin pişik problemi ile karşı karşıya kalmasına engel olacak durumlar içinde yer alacaktır. Pişik olunmaması için devamlı olarak cilde pudra uygulamasında bulunmak cildin fazlasıyla kurumasına ve cilt yüzeyinde kurumaya bağlı olarak cilt yüzeyinde dökülmelerin oluşmasına niçin olmaktadır. Pişik problemi ile karşı karşıya kalmamak için duş aldıktan sonrasında cildinizin tamamını kurutmanız ve yumuşak bir havlu seçiminde bulunmanız fazlasıyla önemlidir. Duş aldıktan ve cildinizi güzelce kuruladıktan sonrasında cilt tipinize uygun bir nemlendirici krem ile nemlendirme süreci içinde bulunmanız fazlasıyla önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir