Çağımızın orta problemi olan ve genel anlamda yüzde çıkan sivilcelerin ortaya çıkması hepimizi rahatsız eder. Bilhassa de asla beklenmedik anlarda tam her şeyin güzel gittiğin düşünürken yüzümüzün tam ortasında bir sivilce çıkması fazlaca can sıkıcıdır. tüm güzel duyu görünümü mahveden ve üzerine üstlük zararı olan bir cilt oluşumu olan sivilceleri kimi zaman ise yüzde değil, öteki vücut kısımlarında ortaya çıktığını görürüz. Sivilcelerin koltuk altında neden çıktığını sizler için araştırdık.

Sivilce nedir?

Sivilce ya da akne, deri altında oluşan yağların gözeneklerden çıkamaması ve burada toplanarak zararı olan oluşumlara dönüşmesi sonucu oluşan durumdur. Cildimizi nemli tutan yağ olan sebumun fazlaca fazla üretilmesi sonucunda bu durum deri altında yağ sıkışmasına yol açabilir ve bu da sivilce, akne ya da siyah nokta oluşumlarına neden olur. Deri gözeneklerinin yeteri kadar hava alamaması sebebi ile sıkışan yağ hücreleri burada iltihaplı yapılara dönüşür ve netice olarak sivilce ya da akne olarak adlandırdığımız yapılar meydana gelir. Sivilceler genel olarak yüz ve sırt bölgelerinde meydana gelirler. Sadece kimi zaman vücudumuzun değişik yerlerinde de sivilce oluşumlarına rastlayabiliriz.

Koltuk altında sivilce neden çıkar?

Koltuk altında çıkan sivilceler değişik nedenlere bağlı şekilde gelişir. Kırmızı, pembe, beyaz ya da kabarık ten rengi şişlik olarak görülen koltuk altı sivilceleri değişik nedenlere bağlı şekilde değişik renklerde karşımıza çıkarlar. Koltuk altında çıkan sivilceler birden fazla sebebe bağlı şekilde ortaya çıkar. Bu sebepler genel olarak dış faktörler şekliden karşımıza çıksa da, kimi zaman genetik problemler sebebi ile de koltuk altında sivilceler çıkabilir. Koltuk altında sivilce çıkması sebepleri genel olarak şu şekildedir:

Kıl dönmesi

Koltuk altı yapısı kırılgan bir yapıdır. Koltuk altında bilinçsiz meydana gelen bakımlar ya da yeteri kadar bakım yapılmaması sebebi ile koltuk altında kıl dönmesi meydana gelebilir. Jilet, ağda ve tüy dökücü krem benzer biçimde ürünlerin koltuk altında yanlış kullanımı sonucunda bu bölgede yer edinen gözenekler havasız kalabilir ve kıl dönmesi gerçekleşir. bu durum bununla beraber koltuk altında sivilce oluşumuna neden olur. Bu sivilce hem iltihaplı hem de siyahımsı renktedir. Herhangi bir ciddi ziyanı yoktur.

Folikülit

koltuk altında çıkan sivilcelerin oluşum sebeplerinden biri de folikülit şu demek oluyor ki kıl kökü iltihaplanmasıdır. Kul köklerinde meydana gelen iltihaplanmalar kıl kökünün enfeksiyon kapması sonucunda ortaya çıkar. Folikülit sivilceler genel olarak iltihaplı, kırmızı kabarıklık ve beyaz uçları olan sivilcelerdir. Kıl kökü iltihabı düzgüsel şartlarda kendiliğinden geçen bir yapıdır. Bunu desteklemek için koltuk altı bakımının benzoil peroksit içeren sabun ve duş jelleri le yapılması ise sivilcenin geçme süresini hızlandırır.

Kontakt dermatit

Kontakt dermatit şu demek oluyor ki tahriş edişi malzemeler ile temas sonucu sivilce oluşumu. Bu tip sivilce oluşumları cildin tahriş olması sonucunda tepki göstermesi ile sivilce oluşmasıdır. Koltuk altında oluşan sivilcelerin tahrişe bağlı şekilde meydana gelmesi sonucunda irin dolu, kızarıklıklar ve kabarcıklar ile sivilceler görülür. Alerjiye neden olan ürünlerin kullanılması sonucu vücut bu bölgede sivilce oluşumu gerçekleştirir. Kullandığınız kozmetik ürünleri gözden geçirerek bu bölgede oluşan sivilce oluşumlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Jilet kullanımında hata yapılması

Koltuk altındaki kıl yapısının jilet ile alınması sonucunda bu bölgede sivilce oluşumu görülebilir. Sivilce oluşumuna neden olan bu aşamada gene tahriştir. Koltuk altı yapısının hassasiyeti sebebi ile fazlaca sık şekilde koltuk altının tıraş edilmesi bölgenin tahriş olmasına ve bu tahriş olma durumunun sivilce oluşumunu desteklemesine neden olur. Bununla beraber jiletlerin değiştirilmemesi ve hijyene dikkat edilmemesi sonucunda da bu bölgede sivilce oluşumu görülmektedir.

Mantar enfeksiyonu

Koltuk altında sivilce oluşumu kimi zaman de mantar şeklinde karşımıza çıkan enfeksiyonlar sonucunda oluşur. Bir cilt hastalığı olan enfeksiyon kapma sonucunda koltuk altındaki deri bölgesinin mantar enfeksiyonuna maruz kalması ile beraber sivilce oluşumu görülür. Vücudumuzun en fazlaca terleyen bölgelerinden önde gelen koltuk altlarımız mantar enfeksiyonuna en fazlaca maruz kalma riski taşıyan vücut bölgeleri içinde yer almıştır. Sık sık terleme sonucunda koltuk altı nemlenmeye ve zaman içinde burada mantar enfeksiyonu oluşmaya adım atar. Bu benzer biçimde durumlarda doktorunuz ile iletişime geçmeniz önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir