İnsan duygularının en ürpertici duygularından önde gelen korku, nerede ise her insanda mevcud bir duygudur. Sual.com.tr yazarı Yunus Emre Kılıç, hazırlamış olduğu videoda korkularınız ile nasıl kolayca baş edebileceğiniz söyledi.

Korku duygusunu ortadan kaldırabilmenin bazı yolları var. Sadece insanoğlu, korkularının gerçekleşme ihtimalini istemedikleri için korkularının üstlerine gitmek istemeyebilirler. Bununla beraber korku, insanoğlunun yaşamını negatif etkilemektedir. Şundan dolayı korkularınız yüzünden yapmak isteyip de yapamayacağınız birçok şey olabilir. Bu yazımızda sizlere, korkunuz ile nasıl kolayca baş edebileceğinizden bahsedeceğiz.

Korkular ile nasıl baş edilebilir?

Korkular ile baş edebilmek için adım adım ilerlemeniz gerekiyor. Bu adımlar yardımıyla korkunuz ile ilgili gerçeği öğrenebilir ve ilerleyen vakitlerde korkunuzu oldukça rahat bir halde yenebilirsiniz. Korkunuzu yenebilmek için ilk olarak korkunuzu tanımanız gerekiyor. Korkunuzun neyden geldiğini ve ilk başta bu şekilde bir korkunun niçin geliştiğini öğrenebilirseniz, korkunuzu yenmek oldukça daha kolay bir hale bürünecektir. İnsanlar çoğu zaman korkularından kaçmayı. ve korkularını hasır altı etmeyi istiyor. Bu yüzden de korkularını yenebilmek için hiçbir girişimde bulunmuyorlar. Fakat korkularını tanımak isteseler ve korkularını kucaklasalar, korkularını yenmede ilk adımlarını atmış olacaklar.

Korkularınızı tanımanız, korkularınızı yenmeniz açısından oldukça mühim. Bu yüzden de korkularınızı tanımalı ve korkularınızın kökenin ne işe yaradığını bilmeniz gerekiyor. Bu şekilde korkunuzu yenmek için ilk başta neler yapmanız icap ettiğini oldukça kolay bir halde öğrenebilirsiniz. Korkuları yenebilmek için insanların korkularının üstüne gitmesi gerekiyor. birazcık klişe bir yöntem olabilir. Sadece korkularının üstesinden gelmek istiyorsanız, kesinlikle korkularınızın üstüne gitmeniz ve onlar ile karşı karşıya kalmanız gerekiyor. Bu şekilde korkularını tartabileceksiniz. Korkulara çoğu zaman çocuk yaşlarda yaşanmış olan travmalar niçin olur. Bu yüzden de dizi ya da filmlerdeki psikologların, “Şimdi çocukluğunuza inelim” sözlerini duyabilirsiniz. Gerçek hayatta da psikologlar bu şekilde bir terapi yöntemi deniyorlar. Fakat doğal ki de dizi ve filmlerdeki şeklinde sinematik değil.

Sizin korkunuz hepimiz ile aynı değil

Bildiğiniz şeklinde bazı insanların korkmuş olduğu durumlardan siz korkmayabiliyorsunuz. Aynı şekilde sizin korkunuz ise baka insanoğlu için oldukça düzgüsel bir durum olarak karşımıza çıkıyor olabilir. Bu yüzden de korkunuzu gözünüzde oldukça fazla büyütmemeniz lazım. Korkunuz ile baş edeceğiniz esnada ilk olarak kendinizi telkin edin. Şundan dolayı sizin korkunuz, herkeste yok. Yalnız sizde var ve bu yüzden de korkunuz ile kolaylıkla baş edebilirsiniz. Sizin korkunuz ile oldukça kolay bir halde baş edebilen insanları kulak verin. Niçin onların bu durumlardan korkmadığını ilk olarak bir çözün.

Örnek olarak köpek korkusunu verebiliriz. Köpekleden korkan insanoğlu vardır. Şundan dolayı köpeklerin onları ısıracaklarını ve kendilerine zarar verebileceklerini düşünürler. Bu yüzden de köpeklerden korkarlar. Sadece çevrelerine baktıklarında ise bir çok kişinin köpeklerden korkmadıklarını farkederler. Bu durumu etraflıca düşündüğümüzde ise korkunun ne işe yaradığını tam olarak anlayabiliyoruz. Korku, bir durumun yüzünden gerçekleşebilecek olaylardan ürperme hissidir. Doğrusu köpek korkusu olan kişiler aslına bakarsak köpeklerden değil, köpeklerin onları ısırmasından ve kendilerine zarar vermesinden korkmaktadır. Bu şekilde düşünmeye başladığınızda, direkt olarak korkunuzun alt tarafına hangi detayların var bulunduğunu görebiliyorsunuz.

Dikkatli bir halde denemeler yapın

İzleyin: Korkularınızın üstesinden nasıl gelebilirsiniz?

https://www.youtube.com/watch?v=fuHwf9mig6cVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Korkularınızın üstesinden nasıl gelebilirsiniz? (https://www.youtube.com/watch?v=fuHwf9mig6c)

Korlularınız ile baş edebilemek için nları tartmanız icap ettiğini bildiğiniz gibi. Örnek olarak yüksekten korkuyorsanız, ilk olarak yüksek bir yerden aşağıya bakmayı deneyin. eğer korkunuzu tanıyabilirseniz, sizin yüksek bir yerden değil de aslına bakarsak yüksek bir yerden düştüğünde yaşanabilecek sorunların, gerçekleşme ihtimalinden korkuyorsunuz. Bu yüzden de yüksek yerlerden bakmaya çekiniyorsunuz. Korkunuzun üstesinden gelebilmek için korkunuzun üstüne gidin. Yüksek bir yerden bakmaya başlayın. Ek olarak kendinizi telkin edin.

Yüksek bir yerden bakmak, aşağıya düşeceğinizin anlamına gelmez. Şundan dolayı siz bir tek kafanızı çıkardınız ve aşağıyı seyrediyorsunuz. Elleriniz ile tutunuyor ve düşmemek için aslına bakarsan her şeyi yapıyorsunuz. Güvendesiniz. Eğer yüksek bir binanın balkonundan aşağıya bakarken güvende hissediyorsanız, aslına bakarsan korkmanız gerek yok. Bunu devamlı olarak tekrarlayın. Güvende olduğunuzu kendinize inandırabilirseniz, farkedeceksiniz ki yükseklik korkusunu alaşağı etmişsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir