Duaların oldukça kuvvetli etkilere haiz olduğu biliniyor. Yakarma okumanın birçok mevzuda etkili olduğu biliniyor. Tüm dini inanışlarda yakarış etmenin önemi ve tesirleri üstünde duruluyor. Yakarma etmek kişiyi kendi içinde içsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Dilinden duayı düşürmeyen kişilerin yaşamın zorluklarına daha kolay göğüs gerdiği ifade ediliyor. İstemli ve istemsiz olarak bazı durumlarda okunan dualar bulunuyor. Bilhassa korku dolu anlarda kişinin istemeden etmiş olduğu bazı dualar bulunuyor.

Bu duaların korkulu anlamda bilincinde olmadan okunması kişinin sakinleşmesine ve korkmuş olduğu şeyi bertaraf etmesine destek oluyor.

Korku dolu anlarda ve durumlarda edilen dualar, yakarış eden kişiye gore farklılık gösterse de bazı duaların korku duyulan anlarda okunulması gerektiği pek oldukca mukaddes kitapta da belirtiliyor. Bundan dolayı inanç sahibi pek oldukca şahıs mukaddes kitaplarda yer edinen duaları okuyarak korku dolu durumlardan kurtulmayı başarıyor.

Korkunca Ne Yapılır?

Tüm canlıların korkmuş olduğu bazı durumlar bulunuyor. Bu durumların bazıları çevresel olurken bazılarının sebebi ise tamamen içsel olabiliyor. Korktuğunuz anlarda yaptığınız şeyler öteki kişilerin yaptığıyla benzerlik gösterebiliyor.

Korku dolu zamanlarda ve durumlarda en oldukca meydana getirilen şey asla kuşku yok ki yakarış etmek oluyor. Korkunca edilen duaların birçoğu mukaddes kitaplarda belirtiliyor. Yakarma etmenin kişiye sağlamış olduğu sağduyu ve cesaret korkulan her şeyin yok edilmesini sağlayacak gücü de veriyor. Korkunca yakarış etmenin haricinde meydana getirilen şeylerin başlangıcında korkulan şahıs ve durumdan uzaklaşmak oluyor.

Korkunca Niçin Yakarma Okunması mümkün?

Korku, pek oldukca kişinin belli dönemlerde karşılaşmış olduğu durumlara ya da kişilere duyduğu duygulardan biri oluyor. Korkunun temelinde umarsızlık ve güçsüzlük hissi olduğundan bu duygu ne yazık ki kişinin tüm ruh halini direkt etkiliyor.

Yalnız ruh halini değil kişinin bedenini ve vücut dilini de etkiliyor. Korkunca meydana getirilen şeylerin başlangıcında yaratana sığınmak geliyor. Bunu yapmanın en kolay yolu ise her insanın bilmiş olduğu benzer biçimde yakarış etmek oluyor. Bundan dolayı korku dolu durumlarda pek oldukca şahıs duanın gücüne sığınarak yakarış ediyor. Yakarma etmenin sağlamış olduğu rahatlık ve güvende olma hissi, korkunca niçin yakarış edildiğini de açıklıyor.

Korkunca Hangi Dualar Okunması mümkün?

Duaların oldukça sırlı ve kuvvetli etkilere haiz olduğu biliniyor. Tinsel olarak huzurda ve güvende duymak isteyen hepimiz gün içinde çoğunlukla dualara sığınıyor. Korkunca okunan belli başlı birkaç yakarış bulunuyor. Bu dualardan bazıları şunlardır:

 • Ayetel Kürsi
 • Nas suresi
 • Felak suresi
 • Fatiha suresi

Bu duaların korku duyulan anlarda okunması kişiyi sakinleştiriyor. Bilhassa Ayetel Kürsi duasının korku duyulan durumlarda okunması birçok din adamı tarafınca da tavsiye ediliyor.

Nas ve Felak surelerinin okunması ise kişiyi kazadan ve beladan korur. Hatta bu surelerin görünmez varlıklar üstünde de etkili olduğu ifade ediliyor. Aslına bakarsan bu duaların Türkçe anlamına bakıldığında korku dolu zamanlarda oldukça etkili olacağı oldukça açık bir halde belirtiliyor.

NAS SURESİ TÜRKÇE OKUNUŞU

Bismillahirrahmânirrahîm.

 1. Kul e’ûzü birabbinnâs
 2. Melikinnâs
 3. İlâhinnâs
 4. Min şerrilvesvâsilhannâs
 5. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi
 6. Minelcinneti vennâs

Nas Suresi Türkçe Anlamı (Diyanet Meali)

Rahmân ve Rahîm (olan) Tanrı’ın adıyla.

 1. De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine,
 2. İnsanların Melikine (mutlak haiz ve hakimine),
 3. İnsanların İlâhına.
 4. O kurnaz vesvesenin şerrinden,
 5. O ki insanların göğüslerine (fena düşünceler)fısıldar.
 6. Gerek cinlerden, gerek insanlardan(olan tüm vesvesecilerin şerrinden Tanrı’a sığınırım!

Korkunca Yakarma Okumanın Yararları

Yakarma okumanın pek oldukca alanda yararlı olduğu biliniyor. Bazı duaların ise birden fazla kez yine edilmesinin daha kuvvetli etkilere haiz olduğu söyleniyor. Korktuğunuz durum ve kişilerden yakarış okuyarak zarar görmeniz engellenebiliyor.

Duaların görünür görünmez tüm varlıklar üstünde etkili olması kişiyi bütüncül bir halde koruyor. Korktuğunuz zamanlarda içten gelmiş olarak okuyacağınız her duanın size pozitif tesirleri olduğu biliniyor. Korkulan zamanlarda okunan duanın kişiyi daha güvende hissettirdiği de biliniyor.

Yakarma okumanın pozitif etkilerini duayı okumaya başladığınız vakit derhal fark edebiliyorsunuz. Bundan dolayı pek oldukca şahıs korkulu durumlarda derhal yakarış etmeye çalışıyor.

Korkulu Durumlarda Iyi mi Yakarma Edilir?

Yakarma etmenin hususi bir yeri ya da zamanı olmadığı düşünülüyor. Sadece yakarış ederken kişinin yaratanla yazışma kurmaya çalmış olduğu biliniyor. Bundan dolayı ne kadar korkulu olsanız da yakarış ederken en içten gelen cümleleri kullanmaya itina göstermenizde yarar bulunuyor.

Ek olarak yakarış edilen ortamın ve giysilerinde oldukça temiz olması gerekiyor. Sadece korkulan bir vakayla karşılaşıldığında ne yazık ki bunlara dikkat etmek pekte mümkün olmuyor.

Korkulu dolu anlarda içinizde geldiği benzer biçimde yakarış etmenin bu durumdan kısa sürede kurtulmanıza olanak sağlayacağını bilmeniz gerekiyor. Korku duyduğunuz durumlarda derhal tesir almak isterseniz ilk okumanız ihtiyaç duyulan yakarış Ayetel Kürsi olmalıdır. Bu duanın tüm fena durumları bertaraf edeceği biliniyor.

AYETEL KÜRSİ OKUNUŞU ve Anlamı

Ayetel Kürsi Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.
Allâhü lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûm,
lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm,
lehû mâ fi’ssemâvâti ve mâ fi’l-ard,
men-ze’l-lezî yeşfe’u ‘indehû illâ bi-iznih,
ya’lemü mâ beyne eydîhim ve mâ halfehüm,
ve lâ yuhîtûne bi-şey’in min‘ılmihî illâ bimâ şâe, vesi’a kürsiyyühü’s-semâvâti ve’l-ard
ve lâ yeûdühû hifzuhumâ ve hüve’laliyyü’l-azîm.

Ayetel Kürsi’nin Anlamı

Tanrı, O’ndan başka ilah yoktur; diridir, her şeyin varlığı O’na bağlı ve dayalıdır.
Ne uykusu gelir ne de uyur.
Göklerde ve yerde ne var ise hepsi O’nundur.
O’nun izni olmadıkça katında hiçbir kimse şefaat edemez.
Onların önlerinde ve arkalarında olanları O bilir.
O’nun ilminden hiçbir şeyi -dilediği müstesna- kimse bilgisi içine sığdıramaz.
O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine almıştır.
Onları korumak kendisine zor gelmez.
O yücedir, mutlak büyüktür.

Korkan Şahıs Yakarma Edince Iyi mi Hisseder?

Korkulu durumlarda şahıs derhal bu durumdan kurtulmak ister. Sadece içinde bulunmuş olduğu korkulu durumdan çıkılması mümkün değilse yakarış etmeye adım atar. Yakarma etmenin korkan kişiye hissettikleri şeylerin başlangıcında rahatlık ve itimat hissi geliyor. Ek olarak yakarış etmek kişiye cesaret vereceği için sorunlarını çözmesini de sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir