Esnafların kredi faizi desteklerine gereksinim duydukları anda KOSGEB derhal devreye girer ve anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile 300 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi çekecek olan esnafların kredilerinin faiz kısmı KOSGEB tarafınca karşılamaktadır. 

Bu proje kapsamında esnafların ve KOBİ’lerin başvuruları halen alınmaktadır.

 • Sıfır Faizli Kredi – KOSGEB Kredisinin Amacı Nedir?
 • Sıfır Faizli KOSGEB Kredisinin Vadesi Ve Miktarı
 • Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi Koşulları Nedir?
 • KOSGEB Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?
 • Bankalardaki KKB Notunun Temizlenmesi Gerekir
 • Sıfır Faizli Kredi – KOSGEB Kredisinin Amacı Nedir?

  Esas amaç orta ölçekli ve minik büyüklükteki mal ya da hizmet üretimini gerçekleştiren firmaların sahiplerinin nakit gereksinimlerine finansman desteğini sağlamak olsa da bununla beraber esnafların da istihdamına yönelik çeşitli desteklerin sağlandığını üretimde kalite standartlarının yükseltilmesi ve internasyonal çapta rekabet gücünün yükseltilmesi beklenmektedir. Esnafa sıfır faizli KOSGEB kredisi Bu amaçla verilmektedir.

  Sıfır Faizli KOSGEB Kredisinin Vadesi Ve Miktarı

  Genel itibarıyla mevzuya bakıldığında KOSGEB Türkiye’de hizmet vermekte olan BBDK kurumuna kayıtlı olan yabancı ve yerli tüm bankalar ile yapılacak çeşitli protokoller sonucunda paranın alınacağı bankayı tespit etmektir.

  Protokol neticesinde günümüz şartlarında uygun görülen bir faiz oranı belirlenmektedir ve en oldukça 4 yıl şu demek oluyor ki 48 ay vadeli seçenekleri tüketicilere sunulmaktadır. Daha öncesinde ise sıfır faiz KOSGEB başvuruları yanıtlandı. KOBİ’lerin ilk şahıs seansın da finansal açıdan kendini kafi hale getirmesi açısından bir geri ödemesiz dönem belirleniyor bu geri ödemesiz dönem bankalar ile yapılmakta olan görüşmelerde karşılaştırılır ve protokol metninde bu döneme bildiri olarak yer verilmektedir.

  300.000 TL tutarındaki finansal destek her bir esnaf için uygulanmaktadır. Bu meblağ, geçtiğimiz son 2 senelik süre zarfı içinde verilmiş olan ve sıfır faiz.Kosgeb.gov.tr adresi uygulamasından müracaat işlemleri meydana getirilen projelerden ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi Koşulları Nedir?

  • Esnafın yala bu krediyi kullanacak tüketicinin daha ilkin bu destekten yararlanmış olması şartı önkoşul olarak bilinmektedir.
  • Başvurunun yapıldığı tarihte mal ya da hizmet üretimini gerçekleştiren firmanın etkin durumda olması ve vergi kaydı bulması gerekiyor. KOBİ’nin, KOSGEB kaydı oluşturulmuş olmalı ve beyannamesi ek olarak güncel tutulmalıdır.
  • Eğer ki e-kobi kayıt ve bildirge işlemi yapılmamış ise yapılması gerekir.
  • Tüketicinin kullanmak istediği karaciğer anlaşmalı olunan bankalar tarafınca sağlanır. Bu doğrultuda bankalar ile meydana gelen protokollerde emareleri suretiyle öncesinden bu bankaya da BBDK’ye kayıtlı olan öteki finansal kuruluşlardan kullandığı kredi ve kredi kartlarının borç ve vergilendirilmiş ödeme kalemleri öteki yıla sarkarken sarkmış olan ya da kara listede bulunması sebebiyle başvuruları banka tarafınca reddedilmesi şeklinde bir durum söz mevzusu olabilir.
  • Bakanlık aracılığı ile projeye ayrılan bütçe de bulunan ödenek miktarı bitirdiğinde KOBİ’lere verilecek olan destek durdurulur.

  KOSGEB 2020 Hibe Ve Sıfır Faizli Kredi Destekleri.

  KOSGEB Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

  Geçtiğimiz dönem içinde Protokolü imzalanan KOSGEB anlaşmalı bankalar ve adları aşağıda belirtilmiştir.

  Halkbank Güvence Bank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Denizbank, İşbank, Ziraat Bank, Akbank

  2020 senesinde bu Bankalar ile tekrardan bir mutabakata varılmış varılmayacağı antak kalma yapılıp yapılmayacağı ve protokol hükümleri de herhangi bir bankanın bulunup bulunmayacağı hemen hemen belli değildir. Geçtiğimiz dönem içinde meydana gelen çeşitli aksaklıkların bu yıl içinde yine meydana gelmemesi açısından şu tavsiyelerde bulunmak da yarar olacaktır. Bilhassa de müracaat tarihinden ilkin gerekliliği olan çeşitli hazırlıkların tamamlanması gerekiyor. Açıklamış olan tarihten ilkin esnafın ya da öteki kredi kullanmak isteyen tüketicinin tüm evraklarını tamamlamış olmasında yarar olacaktır. Şundan dolayı bu tarihte müracaat yoğunluğu genel itibari ile oldukça iyi yaşanacaktır ve Evrakların hazırlanması ve bildirge verilmesi şeklinde problemler ortaya çıkacaktır. Bilhassa de yoğun başvurudan meydana gelen sunucu yoğunluğu hatası sebebiyle birçok esnaf, bu destekten faydalanamamaktadır. Müracaat şartları ile ilgili yönetmeliğin incelenmesi tüketicilere ek olarak yarar elde edecektir.

  Bankalardaki KKB Notunun Temizlenmesi Gerekir

  Geçtiğimiz yıl içinde sicil affı yasası yürürlüğe girerken bununla beraber borcu olan esnaflar bankaya gitmek suretiyle borçlarının tamamını bir kerede ödeme avantajını elde etmektedir ya da borç taksitlendirilebilir. Bu sicil affı yasası hem gerekseme kredilerinde hem de kredi kartları için geçerli olmuştu. Bundan dolayı bilhassa de KOSGEB sıfır faizli kredi çekmek isteyen vatandaşların öteki Kredi ya da kredi kartı borçları ile ilgili herhangi bir sorun meydana gelmesi amacıyla borçlu oldukları bankaya gidip kredi borçları ve kredi notlarını temizlemeleri gerekir.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir