KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu devlet destekli şekilde 3 yıl geri ödemesiz esnaf kredisi şeklinde başladı. Kredi destek paketinden yararlanmak için şartlar nedir? KOSGEB’in vereceği faizsiz kredinin müracaat zamanı yeni pandemi destek paketi kapsamında belirlendi. KOSGEB kısaca Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi’nin vereceği bu yeni hizmet programını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan deklare etti. KOSGEB faizsiz kredi hizmeti, pandemi dolayısıyla gelir ziyanı yaşayan ya da tertipli nakit akışı bozulan fakat istihdamını muhafaza eden imalat sektörlerinde etkinlik gösteren mikro ve minik ölçekli işletmeler için desktekleyici bir hizmettir. KOSGEB faizsiz kredi 3 yıl geri ödemesiz olarak vatandaşlara sunulacaktır.

 • KOSGEB Faizsiz Kredi
 • KOSGEB Faizsiz Kredi Desteğinden Kimler Yararlanacak?
 • KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu
 • KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu Şartları
 • KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu İçin Lüzumlu Belgeler
 • KOSGEB Faizsiz Kredinin Geri Ödemesi
 • KOSGEB Faizsiz Kredi

  • İmalat sektörlerinde etkinlik gösteren mikro ve minik işletmeler,
  • Teknoloji alanında etkinlik gösteren start-uplar.

  KOSGEB Faizsiz Kredi Desteğinden Kimler Yararlanacak?

  Covid-19’dan etkilenen mikro ve minik işletmelere süratli destek programı kapsamında verilecek olan 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz KOSGEB kredisinden yararlanma kriterleri şu şekildedir.

  • Covid-19 öncesi etkin olan,
  • İstihdamını muhafaza eden,
  • Gelir yitirilmesine uğramış (pandemiden sonrasında KDV beyannamesi üstünden % 25),
  • Nakit akışı bozulmuş imalat sektörlerinde etkinlik gösteren mikro ve minik işletmeler ile teknoloji alanında etkinlik gösteren start-uplar.

  Destek üst limiti mikro işletmeler 30 bin TL, minik işletmelere 75 bin TL olarak belirlenmiştir.

  2017’den sonrasında kurulmuş ve yenilikçi faaliyetlerde bulunanlara +25 bin TL ilave destekte bulunulacaktır.

  Destek programının bütçesi 5 milyar TL olup ortalama 130 bin işletmenin bu destekten yararlanması beklenmektedir.

  • Kosgeb Desteklenen Sektörler : Şartlar ve Müracaat
  • KOSGEB Destekleri Nedir?

  KOSGEB Faizsiz Kredi

  KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu

  KOSGEB faizsiz kredi başvuruları 3 Mayıs Pazartesi günü itibariyle başlayacaktır. Faizsiz kredi başvuruları E-Devlet sistemine giriş yapılarak gerçekleştirilebilecektir. Faizsiz kredi müracaat tarihleri 3–21 Mayıs tarihleri içinde yalnız online olarak yapılabilecektir.

  Faizsiz kredi başvurusu hem E-Devlet sistemi üstünden hem de kosgeb.gov.tr adresine girilip E-Hizmetler seçeneği üstünden yapılabilecektir.

  E-Devlet sistemi üstünden KOSGEB faizsiz kredi başvurusu yapabilmek için; T.C. kimlik numarası ve şifreyle beraber sisteme giriş yapılacak, arama çubuğuna KOSGEB yazılıp ekrana çıkan sayfaya giriş yapılacak, lüzumlu bilgiler yazılıp lüzumlu belgeler yüklendikten sonrasında sayfaya onay vererek müracaat işlemi gerçekleştirilecektir.

  KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu Şartları

  KOSGEB tarafınca 3 yıl geri ödemesiz olarak verilecek olan faizsiz kredi 30 bin liraya kadar mikro işletmeler için, 75 bin liraya kadar da minik işletmeler için verilecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca açıklanan ve KOSGEB vesilesiyle yürütülecek olan bu destek paketi için 5 milyar TL’lik bir bütçe ayrılmıştır.

  KOSGEB faizsiz kredi desteğinden yararlanacak olan kişiler pandemi dolayısıyla gelir ziyanı yaşayan ya da tertipli nakit akışı bozulan fakat istihdamını muhafaza eden imalat sektörlerinde etkinlik gösteren mikro ve minik ölçekli işletmelerdir. Bunun yanı sıra teknoloji alanında faaliyetini sürdüren filiz firmalar de destekten yararlanabileceklerdir.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın detaylarını belirttiği pandemi dolayısıyla hazırlanan destek programı gene pandemi dolayısıyla ziyan olmuş imalat sektöründe etkinlik gösteren işletmelerle beraber 2017 ve sonrasında faaliyete başlamış olan teknoloji altyapılı start-uplar için geçerli olacaktır.

  • Kosgeb Destekli Kredi Iyi mi Alınır?
  • Devletten Iyi mi Kredi Alınır – (Geri Ödemesiz)

  KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu

  KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu İçin Lüzumlu Belgeler

  KOSGEB faizsiz kredi almak için lüzumlu belgeler taranarak KOSGEB’e yüklenmesi gerekmektedir. Bu belgeler şu şekildedir;

  • Eğer mevcutsa yasal sınır üstünde olan vergi ve/yada SGK borcunun ertelendiğine ya da taksitlendirildiğine dair belge,
  • Kişi işletmelerinin SGK’ya tescil ettirilmemiş olanları için, işletmenin SGK’ya tescil ettirilmemiş olduğuna ve kişi olarak SGK borcu olmadığına dair belge,
  • Yalnızca ikincil bileşene meydana getirilen başvurular için, işletmenin yenilikçi genç işletme kriterlerinden asgari olarak bir tanesini sağladığına dair belge (Eğer KBS’de kayıtlı olan projelere dair alan otomatikman doldurulmuşsa belge eklenmek zorunda değildir).
  • KOSGEB Müracaat Şartları, Lüzumlu Evraklar ve Formu

  KOSGEB Faizsiz Kredinin Geri Ödemesi

  KOSGEB Faizsiz Kredinin Geri Ödemesi

  3 yıl geri ödemesiz olarak verilecek olan KOSGEB faizsiz kredisinin geri ödemesi, 3 senenin sonunda 4’er aylık dönem periyotlarında 6 eşit taksitte kısaca toplam 5 yıl vadeli olarak yapılacaktır.

  Esnaflara faizsiz kredi başvurusu bugün başladı ve 3 yıl geri ödemeli şekilde geri ödemesiz krediden 130 bin üstünde işletmenin faydalanması beklenmektedir.

  3 YIL ÖDEMESİZ 30.000₺-75.000₺ FAİZSİZ KOSGEB ESNAF KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?Watch this video on YouTubeKOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu Kaynak: ERTUGRUL ARSLAN Kanalı

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir