Dünya üstünde geçmişte yaşamış olan uygarlıkların izlerini hem fizyolojik ögeler hem de geleneksek-l ögeler olarak görebiliriz. Birer miras durumunda olan fizyolojik ögelerin yanı sıra, her toplumun ve inancın kendine ilişkin bazı gelenekleri de bulunmaktadır. Bu gelenekler ile geçmişten bugüne insanoğlu inançlarını yerine getirmeye devam ediyorlar. Dünyada bulunan değişik inançların geleneksel ögelerinden kabul edilen krematoryumun ne işe yaradığını ve kaç aşama bulunduğunu sizler için araştırdık.

Krematoryum nedir?

Dünyada var olmuş pek fazlaca dinde ölü yakma işlemine rastlanır. Bir ayin olan bu işlem ile bazı dinlerde ölünün çekeceği azaların bu dünyadan gitmeden çekildiğine inanılırdı. Bazı dinlerde ise bu yalnızca ruhu bedenden ayırmak için ihtiyaç duyulan bir işlemdi. Hatta bazı dinlerde ise ölünün bedeninin elle geçirilmemesi için koruma amacı ile bedenler yakılıyordur. Günümüzde isen geçmişten kalan bir dini kültür ögesi olan bu işlem krematoryum isminde olan odalarda gerçekleştiriliyor. Kısaca ölülerin yakıldığı ve küllerinin ortaya çıkarıldığı odalara krematoryum deniyor.

Kremasyon işlemi nedir?

Bazı dini inançlarda yer edinen ölü yakma işlemine kremasyon işlemi denir. Bu işlemde ölü gövde bir odaya alınır ve oda içinde yüksek sıcaklıkta çalışan fırının içine gövde yerleştirilir. Gövde burada yakılana kadar bekletilir. Ondan sonra ise yanmaya kemikler ayrıştırılarak ölülerin bedenlerine ilişkin küller alınarak yakınlarına verilir. Bu işlemin tamamına kremasyon işlemi adı verilmektedir.

Krematoryumda fırın kaç derecede yanar?

Ölü bedenlerin yakıldığı kremasyon işleminin gerçekleştirildiği yer edinen krematoryumlatrda bu işlemi yerine getirmek için özle fırınlar bulunmaktadır. Bu fırınlar ise düzgüsel bir insanoğlunun dayanmayacağı sıcaklıklarda yanar ki gövde tamamen küle dönüşebilsin. Kremasyon işleminin gerçekleştirildiği fırınlar 1400 ile 18000 Fahrenhayt derecesinde yanarlar. Bu da santigrat olarak bakıldığında 815,6 santigrat dereceye denk gelmektedir.

Bir ceset kaç saatte yanar?

Bir cesedin yakılması işlemi ortalama olarak 2 saat kadar sürmektedir. Fırının ayarlandığı dereceye gore belirlenen süre kadar yandıktan sonrasında gövde küle dönüşür. Tamamen külleştirmeyi tamamlamak için ortalama olarak 2 saat süresince bu işlemin devam etmesi gerekmektedir.

Gövde tamamen küle dönüşür mü?

İnsan bedeni yakıldığı süre tamamen küle dönüştürülmez. Bunun yerine gövde ilkin ortalama olarak 2 saat kadar 1400 ile 1800 Fahrenhayt sıcaklıkta yakılır. Sonrasında ise küller toplanır ve geride 2,5 ile 3 kilogram ağırlığı içinde kemik parçaları kalır. Bu parçalar toplanır ve küller bir kutuya konulur. Bazı kültürlerde ise küller verilmeden ölü bir tek yakılır.

Türkiye’de krematoryum nerede var?

Günümüzde krematoryum olarak kullanılan bir alan Türkiye sınırları içinde yer almıyor. Bilinenler gore ise krematoryum denebilecek ve inançları gereği insanların ölülerini yakmasına müsaade eden bir yer Osmanlı’nın son dönemlerinde Anadolu Kavağı sınırları içinde bulunuyordu. Ek olarak bir öteki data ise geçmişte Zincirlikuyu Mezarlığı içinde bir krematoryum inşa edilmiş olduğu fakat bu krematoryumun hemen sonra yıkılarak otoparka dönüştürüldüğü yönünde. Sadece belirttiğimi benzer biçimde, günümüzde vatanımızda krematoryum ya da benzeri işlev gören bir yer bulunmuyor.

Ölü niçin yakılır?

İnsanların öldükten sonrasında yakılması daha fazlaca bir dini gelenektir. Bazı dinlerde diğeri dünyaya geçişin bedenin yakılması ile mümkün olduğuna inanılır. Bazı dinlerde bu anane ölünün diğeri dünyaya gitmeden ilkin günahlarından arınması için gerçekleştirilir. Sadece bu daima bir dini anane değildir. Bazı salgın hastalıklarda ölüler gene yakılarak uğurlanır. Bilhassa kara veba döneminde ölülerin yakıldığı çokça görülmüştür. Zira bazı salgın hastalıklarda bulaşıcılığı önlemenin tek yolu ölü bedenin yakılmasıdır bu sebeple bu benzer biçimde hastalıklar kadavradan da bulaşır.

Türkiye’de ölü yakmak özgür mi?

Günümüzde vatanımızda ölü yakacak herhangi bir yer olmamasına karşın, geçmişte 1930 tarihindeki ve 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 224 ve 225. maddelerinde belirli inanç ya da gereklilik durumlarında ceset yakma izni verilmiştir. Bu kanun kapsamında inançlarını özgürce yaşamak isteyen bireyler yakınlarının ölü bedenlerini yakarak inançlarını yerine getirebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir