Günümüzde artık insanoğlu, devamlı olarak kulaklık takmaya başladı. Kulak içine takılabilen bu cihazlar yardımıyla istediğimiz müzikleri dinleyebiliyor ve istediğimiz şekilde telefon görüşmesi yapabiliyoruz. Bu kadar sık kullanılan bir alet olduğundan de kulaklıkların kirlenmesi kadar organik bir şey yok diyebiliriz. Bu yüzden de insanoğlu, kulaklıklarını nasıl temizleyebileceklerini çoğunlukla araştırmaktadır. Zira elektronik ve kırılgan aletlerden olmasından dolayı insanoğlu, kulaklıkları temizlerken korkmaktadır. Bu yazımızda sizlere, kulaklıkların nasıl kolay bir şekile temizlenebileceğinden bahsettik.

Kulaklıklar nasıl temizlenir?

Kulaklıkları belirli aralıklar ile temizlemeniz gerekmektedir. Hem kulaklığının kullanım ömrünün artması için hem de sizin kulak sağlığınız için kulaklıklarınızı belirli aralıklar ile tertipli bir şekilde temizlemelisiniz. Kulaklıkların temizlenmemesi haline kulaklıklar üstünde binlerce bakteri birikebilmektedir. Bu bakterilerin kulağınıza bulaşması da birçok değişik enfeksiyonun baş göstermesine niçin olabilmektedir. Bu yüzden de kulaklıklarınızı tertipli aralıklar ile temizlemeniz gerekiyor. Hem kulaklığın kullanım ömrü için hem de kulağınızın sağlığı için.

Kulaklığınızı temizlemenin birden fazla yolu var. Bu yolları doğru bir halde uygulayabilirseniz, kulaklıklarınızı fazlaca kolay ve güvenli bir halde yıkayabileceksiniz. Zira kulaklıklar kırılgan cihazlardır. Bu yüzden de kulaklıkların fazlaca fazla sıvı temasına maruz kalmaması gerekiyor. bilhassa yen nesil kablosuz kulaklıklarda bu durum fazlaca daha mühim. Gelin kulaklıkları nasıl kolay bir halde temizleyebileceğinizi inceleyelim.

Islak mendil

Islak mendil ile kulaklıklarınızı fazlaca kolay bir halde temizleyebilirsiniz. Sadece ıslak mendil ile kulaklıkları temizleren dikkatli olmanız gerekiyor. Zira ıslak mendillerde fazlaca fazla sıvı olabiliyor. Bu ıslak mendillerin içinde yer edinen sıvıların kulaklıkların içine girmesi, kulaklıklarınızın bozulmasına niçin olabilir. Bu yüzden de ıslak mendili elinize aldığınızda, birazcık sıkmalı ve nemli bir hale getirmeniz gerekmektedir. Islak mendili nemli hale getirdikten sonrasında ise kulaklığınızdaki kirlenmiş olan bölgeleri, dikkatli bir şekilde ovalayın. eğer kulaklığınızda bazı çıkabilen parçalar var ise, bu parçaları çıkartıp temizliğe devam eden ve her parçayı ayrı ayrı paklayın. Bu sayede kulaklıklarınızı fazlaca daha iyi ve detaylı bir şekilde temizleyebileceksiniz.

Kolonya ve kağıt havlu

Kolonya ve kağıt havlu ile de kulaklıklarınızı fazlaca rahat bir halde temizleyebilirsiniz. Kolonyanın içinde yer edinen alkol de kulaklıkların üstünde yer edinen bakterilerin temizlenmesinde etkili olacaktır. Kolonya yardımı ile kulaklıkları temizleyebilmek için ilk olarak kulaklıklarınızın her parçasını teker teker çıkartın. Sonrasında ise sıvı teması ile sorun yaşamayacak olan parçaları, minik bir kaptaki kolonyanın içine atın. Sonrasında ise kulaklığın geri kalanı için de bir kağıt havluyu, kolonya ile nemlendirin. Bu şekilde kulaklıklarınızın kirli yerlerini dikkatli bir şekilde ovalayın. Ovalam işlemi bittikten sonrasında temizlediğiniz kulaklıkları, temiz bir kağıt havlu üstüne alın. Peşinden da öteki minik parçaları da bu kağıt havlu üstüne alın ve başka bir kağıt havlu yardımı ile bu parçaları, ovalayarak durulayın. En sonunda ise kulaklıkların bu parçalarını teker teker yerlerine takının. Bu şekilde kulaklıklarınızı hem temizlemiş hem de dezenfekte etmiş olacaksınız.

Sabunlu su

Sabunlu su da kulaklıkları temizlemek için oldukça idealdir. Bir kap içinde sabunlu su hazırlayın. ondan sonra ise yumuşak uçlu bir diş fırçasını, bu su ile ıslatın ve ıslatmış oluğunuz diş fırçası ile kulaklığın detaylarını paklayın. Peşinden da bir bezi de bu sabunlu su ile nemlendirin. Nemlendirmiş olduğunuz bu bezi de kulaklığın geri kalanını temizlemek için kullanın. Sadece temizlik esnasında kulaklığın iç aksanlarına sıvı bulaşmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sabunlu su da tıpkı kulaklığı hem temizleyecek hem de dezenfekte edecektir.

Kulaklıklar niçin temizlenmeli?

Kulaklıklarınızı tertipli aralıklar ile temizlemeniz gerekmektedir. Zira kulaklıklarınızı temizlememeniz halinde, kulaklıkların ses kalitesinde bozukluklar oluşabilir ve ondan sonra kulaklıkların kullanım ömrünü azaltır. Hem de kulaklıklardaki kirler, kulağınızın içine bazı bakterilerin ulaşmasına niçin olabilir. Bu yüzden de kulaklıkları temizlemeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir