Hayatınızda asla kumpir tadına bakmadıysanız kesinlikle yemeniz ihtiyaç duyulan tariflerden bulunduğunu söyleyebilirim. Kullanacağınız malzemeler sıhhat dostu olduğundan dolayı etkilenmeyeceksiniz. Soğuk havalarda kumpir yemenin tadına hiçbir yerde varamazsınız. Evde yapmak zorunda kalıyorsanız o vakit kumpir tarifimizi verelim.

Kumpir Malzemeleri
Büyük boy patates
Sosis yada salam doğranmış olmalı
Mısır haşlanmış yada konserve kullanılabilir
Tereyağı
Mayonez
Ketçap
Kornişon turşusu
Kaşar peyniri rendeden geçirilmiş

Kumpir Nasıl Yapılır
Mangala yada közlemeye ihtiyacımız yok fırında 250 aşama de ayarlayarak bırakabiliriz. Patatesi yıkayarak kurulayalım arkasından pişmesi için folyo ile sarılması gerekmektedir. Fırın belirli bir sıcaklığa ulaştıktan sonrasında ızgara telinin üstünde koyuyoruz. Patates folyo ile kaplı olduğundan dolayı yalnız pişecektir ısı tamamen etkilemesi için sini kullanmıyoruz. Patatesler piştikten sonrasında kürdan yardımı ile denetim edilmeli. Kürdanı batırdığımız vakit sert bir noktaya gelmiyorsa pişmiş anlamına gelir. Fırından patateslerimizi çıkartalım.

Patatesler çıkarttık büyük ise tek bir tabağın içersine koyarak bıçak yardımı ile ortadan keselim. Bir kase şeklini alması önemlidir. Açtığımızda içersine yarım yiyecek kaşığı tereyağı koyalım karıştıralım. Çatal yada kahvaltı bıçağı ile patatesi dağıtmadan tereyağını karıştırıyoruz. Malzemelerimizi yavaşça ilave ediyoruz. Aşırı olmamasına dikkat edin tadı canınızı sıkabilir. Bilhassa kaşar peyniri oldukca ilave etmenizi önerir o lezzete varırsınız. İlaveten doğranmış siyah ve yeşil zeytin olabilir.

Yorum: Kumpir oldukça leziz olduğu şeklinde patates ile sıhhatli şekilde karnımızı doyurabiliriz. Değişik lezzetler arayan kişilerin tercih etmesini öneriyoruz. Tadına domayacağınıza bahse girebiliriz o yüzden fazladan yapın. Patates soğuduktan sonrasında kumpirin tadı gider unutmamalısınız sıcakken yenmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir