Kurban ayına sayılı günler kalması itibari ile etlerin iyi mi hazırlanacağının planları yapılmaktadır. Kesilen kurbanlar ve sizlere verilecek olan etler yardımıyla kısa sürede tüketemeyeceğinizden dolayı kavurarak saklamanızı tavsiye ederiz. Kavrulan etler yardımıyla afiyetle yenebilir ilk günden yapıla kurban etleri lezzeti bir başka olacaktır. Marifetler hanımların bilip yeni öğrenenler için püf noktalarına kadar kurban etlerini anlatıyoruz.

Tavayı ısıtın arkasından içersinde birazcık iç yağı ilave edin. Etin kendi yağı haricinde olsun erimesini bekleyin ve üstüne tesirleri ilave edin. Bekleme süresi 7-8 dakika olup ateşte pişiriniz. Etler kavrulması ile beraber üstüne soğan ilave edin. Doğramamanızı tavsiye ederiz etin içinde aslına bakarsanız kendiliğinden dağılacaktır. Harlı ateşte birazcık daha piştikten sonra acı sevenler pul biber kara biber benzer biçimde baharatlar katabilir. Dana kavurması da aynı şekilde yapılabilir et sert olacağından dolayı pişirme süresini daha yüksek tutmalısınız. Et kavrulurken içine 1 su bardağı katarsanız tadı tamamen yayılacaktır.

Etleri terbiye etmeyi ihmal etmeyin terbiye edilmemiş etler daha sert olur lastik kıvamındadır. Taze kurban etleri kavurmadan ilkin hanımların dikkat etmesi gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir