Sağlıklı mutfakların vazgeçilmez ürünlerinde biri olarak gösterilen kuru baklagiller içeriğinde birçok fayda barındırır. Özellikle çocukların genç yaşta beslenmesinin doğru bir şekilde sağlanabilmesi adına kuru baklagillerin önemli bir payı vardır. Bu sebeple sıklıkla tüketilmeleri gereklidir. Kuru baklagiller birçok besinin içerisinde bulunur. Ancak bazı gıdalar daha sıklıkla mutfaklarımızda kullandığımız ve besin değeri yüksek gıdalar olarak fark edilirler. Saklama kaplarında uzun bir süre durabilen bu gıdaların gerek çorbalarda gerekse birçok ara öğünde yenilebilmesi sağlık açısından her zaman erişilebilir olmalarına imkân sağlıyor.

Kuru baklagillerin çeşitleri ve önemi

Kuru baklagiller çeşitli özellikleri ile hafızamıza kazınmışlardır. Özellikle belirli faydaları bizler için ön plana çıkmalarına sebep olmuştur. Diyetlerde kullanılabilir olması, kolesterole karşı tehdit oluşturmama, bitkisel kaynaklı protein deposu olma gibi özellikleri ile besin değerlerini gösterirler.

Aynı zamanda pişirirken bu gıdaların yanına et eklenmesi de protein değerini arttıracaktır. C vitamini ile tüketildiğinde vücut içerisindeki demir kullanımını arttırırlar. Yemeklerde birkaç damla limon sıkılarak kullanılabilirler. Besin değeri yüksek olan bu gıdaların gebelik sürecinde doğal yöntemlerle hazırlanarak tercih edilmesi lazımdır. Ayrıca kış hastalıklarına karşında sağlıklı yönleri ile bilinirler.

Kuru baklagillerin çeşitleri ise,

  • Kırmızı ve yeşil mercimek
  • Barbunya
  • Bezelye
  • Mısır
  • Nohut
  • Fasulye
  • Bakla

Gibi bilinen ve sıklıkla mutfaklarda kullanılan gıdalardan oluşur. Bu baklagil grubu daha birçok gıdayı da bünyesinde barındırıyor. Ancak bahsettiğimiz gıdalar daha kolay bulunabilen ve sık sık tercih edilmesi gerekli olan besin değeri yüksek gıda depolarıdır.

Nohut

Ülkemizin İç ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilen bu ürün, özellikle güveçli nohut yemeklerinde et ile birlikte sıklıkla tüketilebilir. Aynı zamanda humus olarak ya da havuç, patates gibi gıdalar ile ara öğün şeklinde hazırlanabilir.

Ayrıca bu gıda, saç dökülmelerine karşı etkili olarak bilinirken iltihaplara karşı da savaşır. Kanser riskini azaltırken kemiklerin güçlenmesi içinde önem arz ettiği biliniyor.

Bakla

Cilt sağlığını koruması ile bilinmekte olan bakla, kötü kolestorala karşıda savaşır. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Böbrek fonksiyonlarını da düzenliyor. Bağırsak hareketlerini arttırması ile birçok bağırsak sorununa çözüm sağlıyor. Bu gıda doğal depamin kaynağı olarak biliniyor.

Barbunya

Sıklıkla mutfaklarda tercih edilen bir başka ürün ise barbunyadır. Bu gıda tam bir vitamin deposu olarak kabul edilir. Aynı zamanda kaliteli bir lif kaynağı olduğunu da söyleyebiliriz. Antioksidan bakımından zengindir. Kalp sağının korunmasını sağlar. Bir başka önemli noktası ise kilo vermeyi hızlandırmasıdır.

Mercimek

Mutfakların vazgeçilmez kuru baklagillerinden biri olan mercimek, yeşil ve kırmızı olarak karşımıza çıkıyor. İkisinin de ayrı ayrı çok faydalı olduğu söylenebilir. Aynı zamanda sodyum, potasyum, magnezyum gibi vitaminler açısından zengin bir yapıya sahiptirler. Cilde iyi gelirler. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde cilt yaşlanmalarını da engellerler. Bir başka önemli noktaları ise zengin lif içerikleri sayesinde tok tutar ve kilo kaybına yardımcı olurlar.

Yeşil mercimeğin kolesterolü düşürdüğü biliniyor. Aynı zamanda kansere karşı mücadele eder ve enerji vericidir. Kalp sağlığını destekleyen yapısı yanında diyabete de iyi geldiği söylenebilir. Kas yapısını güçlendirir.

Bezelye

Besin içeriği noktasında bezelye, a vitamini, c vitamini gibi vitaminleri içerir. Aynı zamanda potasyum, demir, diyet lifi, magnezyum, folik asit gibi yağları da bünyesinde barındırıyor. Bezelyenin çok çeşitli faydası vardır.

Bezelye

Bu açıdan kilo vermeyi sağladığı gibi daha iyi bir sindirim içinde destek sağlar. Aynı zamanda kırışıklıklara ve osteoporoza karşı mücadele eder. Yaşlanma karşıtı özellikleri ile biliniyor. Bir başka önemli noktası ise bağışıklığı arttırmasıdır. Yüksek tansiyonu önlemesi ile de biliniyor. Ayrıca bağırsakların da çalıştırılmasında, sağlıklı kas gelişimin desteklenmesinde de yeri büyüktür.

Fasulye

Mutfaklarımızdan eksik olmayan fasulyeler içeriğinde birçok faydayı barındırıyorlar. Bu açıdan yeşil fasulyenin A vitamini düzeyi yüksektir. Ayrıca çok iyi bir folat kaynağı olduğunu da söyleyebiliriz. Göz sağlığını koruyabilmek açısından oldukça kıymetlidir. Bir başka önemli faydası ise yüksek lif içerdiği için sindirim sistemini düzenliyor ve kabızlığı önlüyor olmasıdır. Taze yeşil fasulyelerin kalorisi ise oldukça düşük kabul edilebilir.

Kuru Baklagiller Nasıl Saklanır?

Kuru baklagillerin saklanma aşamasında birçok önemli husus vardır. Bu açıdan doğru bir saklama yöntemi izlenmesi gereklidir. Uzun ömürlü baklagiller için ürünleri mutlaka nemli ortamlardan uzak tutmak lazımdır. Ayrıca muhafaza edebilmek için ağzı kapalı ve saklama kabı içerisinde olmaları lazımdır.

Çok uzun süre bekletilmiş olan baklagilleri arada bir masa üzerinde havalandırmak gerekebilir. Ayrıca nohut ve kuru fasulye gibi bakliyatlar için derin dondurucuda ya da isterseniz bir süre haşlayıp derin dondurucuda poşete koyabilirsiniz. Bu şekilde daha korunaklı olacak ve kullanım süreleri uzayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir