İçindekiler

Erik Iyi mi Kurutulur?Fırında Erik Kurutma

Güneşte Erik Kurutma

Kuru Erik Faydaları Nedir?

Kuru Erik Kaç Kalori?

Erik, yüksek çözünürlüğünde olan bir meyvedir. Katı içerikli ve kurutulunca fermente olmayan prunus domestica çeşitlerinin etli meyvesidir. Heralde tüm türleri kurutulamaz. Çoğunlukla avrupa eriği kurutulur ve tüketilir. Bizim için en ulaşılabilir olanı mürdüm eriğidir. Size bu içeriğimizde eriği kolaylıkla kurutmanın yollarından ve kuru erik yararları nedir? Bunlardan bahsedeceğiz.

Erik Iyi mi Kurutulur?

Ilk olarak en ulaşılabilir olan mürdüm eriğini kurutmaktan başlamış olalım. Aslen oldukça rahat olan erik kurutma şekilleri için 2 yol önerebiliriz.
Fırında Erik Kurutma

Mürdüm eriklerini yıkadıktan sonrasında, kağıt havlu yardımıyla iyice kuruluyoruz. Ortadan ikiye ayırdığımız erikleri yağlı kağıt koyduğumuz fırın tepsisinin üzerine kabukları üstte olucak şekilde diziyoruz. Evvelde 200 derecede ısıtmış olduğumuz fırında 3-4 saat pişiriyoruz. Otuz dakikada bir erikleri çıkarıp ters düz etmeyi ihmal etmeyin! 

Güneşte Erik Kurutma

Güneşte erik kurutma yönteminde ise; Eriklerimizi aynı fırında kurutma işlemindeki şeklinde yıkıyoruz. İyice yıkadıktan sonrasında, pamuklu bir kumaş serdiğimiz tepsimize alıyoruz. Ortadan ikiye ayırdığımız eriklerimizi güneş aldığından güvenli olduğumuz biryere koyuyoruz. 4-5 gün kurumaya bırakıyoruz. Doğal olarak eriklerimizin tozlanmaması ve sineklenmemesi için kesinlikle tülbentle örtüyoruz. İşte kuru eriklerimiz hazır!

Kuru Erik Faydaları Nedir?

Yararlı olması için günde kaç tane tüketmemiz gerekir? şeklinde sorularınızı duyar gibiyiz. Bu mucize meyvenin kurutulunca içinde oluşan vitaminler taze halinden daha fazladır. K, C, A vitamini oranı artar, B grubu vitaminlerini de bol miktarda ihtiva eder. Bunun yanı sıra magnezyum, fosfor ve kalsiyum açısından da bir oldukça kurutulmuş meyveden daha çok mineral barındırır. Bakalım bu minerallerin ve vitaminlerin bedenimize katkıları neler?

 

İçindeki folik asit yardımıyla saçları ve tırnakları sağlamlaştırır.

Kalp ve damar sağlığımız için yoğun a, b, k vitaminleri ihtiva eder. Kuru erik içinde bulunan folik asit ve potasyum gene kalp sağlığımız için önemlidir.

Günlük demir ihtiyacımızın %9 unu karşılayan kuru erik anemi (kansızlık) içinde iyi bir savaşçıdır.

Kurutulmuş erik lifli bir meyvedir. İçindeki antioksidan maddeler yardımıyla bağırsak temizliği için birebirdir.

Göz sağlığı için göz doktorları tarafınca en oldukça tavsiye edilen gıdalardan biridir. A vitamini yoğunluğu görme kalitemizi arttırdığı şeklinde, yaş ilerledikçe oluşabilicek hastalıklara da kalkan görevi görür.

Kanserli hücrelerle savaşırken mühim yardımcılardan biridir.

Antioksidan özelliğiyle kas, eklem ya da ağız, diş iltihaplanması şeklinde sorunlarımız için deva olmaktadır.

Kalsiyum içeriğiyle kemik dostudur. Gelişim çağındaki evlatların güçlenmesi ve kemik gelişimi için oldukça yararlıdır.

Cildimizin organik rutubet seviyesini yüksek tutmak icin ihtiyaç duyulan vitaminleride barındırır. Organik bir antiaging özelliği vardır.

Yoğun ve tempolu iş yaşamı olanlar için enerji verici özelliği ön plandadır. Ara öğün olarak tüketebileceğiniz kuru erik yüksek gıda değerleriyle ihtiyaç duyulan enerjiyi fazlasıyla sağlamaktadır.

İçeriğindeki vitamin ve minerallerle mucize bir meyvedir. Kuru erik yararları için günde ne kadar tüketmemiz gerekmektedir? Kaç kaloridir? Gelin bu probleminin cevabına bakalım.
Kuru Erik Kaç Kalori?

Birçok diyetisyenin rejim listelerinde de kendine yer gören kuru eriğin 100 gramında 242 kalori bulunmaktadır. Yazımızda bahsettiğimiz kuru erik yararları için günde averaj 5 tane yenilmelidir. 1 adeti kuru eriğin boyutuna gore 48-62 kalori içinde değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir